-l&ZSZ' 2 Nou vrienden, de voetbalvrede is er dan weer. We hebben het allemaal kunnen lezen. De Urgentie-Commissie is er dag en nacht voor in touw geweest. En, het valt écht niet te ontken nen, met succes. Aan deze heren dus de bloemen. Of het voor de hele voetbalbeweging vrede is, zullen we moeten afwachten. Wij geloven er niet zo sterk in. Er is van begin 1954 tot 25 November 1.1., zoveel gebeurd, dat, behalve de spaanders die reeds zijn gevallen, hier en daar nog wel een paar zullen weg- spatten. Van een heel klein splintertje uit de voetballerij vin den we dat wegspatten bepaald triest. De heer S. van der Kloet, het oudste lid en archivaris van het Dordtse D.F.C., heeft gemeend, toen zijn clubgenoten betaling verlangden, de gouden speld en het Ere-diploma te moeten inleveren. Aan het einde van de Algemene Vergadering stapte hij naar de be stuurstafel en legde zijn ere-tekenen neer. Hij bedankte als lid. Dat moet een zeer dramatisch ogenblik zijn geweest, vooral als men bedenkt, wie de heer Van der Kloet eigenlijk was en is. Persoonlijk kennen wij deze heer niet, maar wel weten wij uit het clubblad van D.F.C., dat hij méér dan een volbloed D.F.C.-er was. Iedere maand stond er in zijn lijfblad een oproep öf een rijm ten bate van zijn archief. Juniores, die zich het beste hadden geweerd, om zijn archief te verrijken, mochten enige tijd te zijnen huize logeren en hij, die weten wilde, wie b.v. op 1 December 1900 voor D.F.C. een doelpunt scoorde, kon te Soest, woonplaats van de heer Van der Kloet, terecht. Dat archief moet een unicum zijn. De heer Van der Kloet is dus, helaas, uitgestapt. Óver enige jaren zal hij misschien één der velen zijn, want voor menigeen is de lol er nu volkomen af. Zo, dat is dan dat. Om op die voetbalvrede terug te komen; we zullen voor de statistiek enige data vastleggen. Begin 1954: de N.B.V.B. staat op. Er zijn maar weinig lie den, die er iets in zien. Wij ook niet. 3 Juli 1954het Bestuur van de K.N.V.B. voelt iets voor een salto mortale". Het wordt een reuzenzwaai. De mortale salto gaat niet door. 30 October 1954: oorlog tussen K.N.V.B. en N.B.V.B. Ieder een en allemaal trekken hun shirts uit, kopen een wapenuit rusting en gorden zich ten strijde. De Urgentie-Commissie ook! Zij komt tot overeenstemming met de N.B.V.B. Van verbazing vallen we allemaal om. 13 November 1954: de Bondsvergadering spreekt zich uit. Zeven en tachtig voor en vier tegen de overeenstemming. Nie mand heeft de strijd gewonnen en niemand heeft hem verlo ren. Bravo 25 November 1954: het vredesverdrag wordt getekend. De N.B.V.B. is niet meer en de ,,goeie-ouwe-K.N.V.B." ook niet meer. „Requiscat in pace". Zes en vijftig eerste-klassers worden ingedeeld in vier afde lingen van veertien stuks. Het volgend seizoen zijn er nog zes en dertig over en in 1957 kijken we tegen (vermoedelijk) acht tien eerste-klassers aan. Die achttien zijn dan de hoofdklassers geworden, winnen dus de pot, want mét of zonder klompen aan is het uit te rekenen, dat de margarine eerste klasse alléén nog de belangstelling heeft van de beroemde zeven man en een paardekop. Over de tweede klassers praten we maar niet eens. Of wel, hoe zit het eigenlijk met hun promotiekansen? Volgend jaar gaan er een stel over naar de herhalingsklas. Misschien wilt U de winst even uittellen? De jeugd mogen we niet verwaarlozen, die moet het volle pond houden. Straks vragen we misschien: waarvan? Of misschien heeft de jeugd zelf het volle pond genomen, maar dan vast niet op het voetbalveld. In Amsterdam heeft het ge durende de herfstvaeantie gedaverd. Niet in de Meer, niet aan de Wandelweg, niet over 't IJ en ook niet aan de Velserweg, maarin het R.A.I.-gebouw en in de Apollohal. Daar werd beslist niet gevoetbald, maar galmde het van de aanmoedi- gingskreten voor de spelers en speelsters van Basketball, Hand bal en Micro-korfbal. Drie dagen en avonden lang. In een be angstigend tempo. De gebouwen trilden op hun grondvesten. Jaren geleden kraakten de banken en tribunes tijdens de school- voetbalwedstrijden van het enthousiasme der jeugd. Vergeleken bij vroeger is het nu ,,de hond in de pot". Hoe zou dat komen? Het lijkt ons een interessante vraag, uitstekend geschikt voor een telefonische-intelligentie-test. Maar de vraag niet aan een dame stellen. Een directeur van een H.B.S. of Lyceum lijkt ons the right man. Er is weer een nieuw comité opgericht. Een comité ter be vordering en ter behartiging van de belangen van het ama teurvoetbal. Initiatiefnemers zijn de heren Ir J. W. Kips, Ir E. M. Neuerburg en K. J. J. Lotsy. Wat de bedoeling is, be grijpen we niet zo best. Er is practisch geen voetballer meer, die niet wil vangen. Vraag het een eerste, tweede of derde klas- ser en tien tegen één, dat hij zegt: „geef mij maar geld". Geen rijst! Wat willen de heren en wiens belangen moeten behartigd worden? Heus, we zien er geen brood in, maar jaidealen moeten er zijn, dus, laat ons idealen stellen. Typisch, dat heb ben we meer gehoord. Vrienden, we hebben deze maand weinig tijd, dus we stoppen, maar niet zonder „Prettige Kerstdagen en een voorspoedig 1955". Tot het volgend jaar. BROWN. i Weteringschans 185-223 - Telefoon 31842-39596-36231-36890 - Amsterdam Kantoorartikelen Doorschrijfsystemen Schrijfmachines Tel- en Rekenmachines Kantoor- en Bedrijfsmeubelen

Clubnieuws Ajax (vanaf 1916) | 1954 | | pagina 2