""T.or'r ASBEEK BRUSSE Alleen karakter kan redding brengen! Café VERWOEST De supporters van Ajax, die vindt U beslist Borneostraat 8-14 - Tel. 54251 OOK VOOR BROMFIETSEN BIJ ASBEEK BRUSSE 3 Hoewel ik mij reeds maanden geleden had voorgenomen, nooit meer over de kwestie prof/amateur te schrijven, voel ik mij toch jammer genoeg gedwongen, nog eenmaal deze affaire onder de loupe te nemen. Erg gezellig zal dit artikel zeker niet worden, maar dat zou ook niet mogelijk zijn, immers, als een der weinigen die de huidige toestand precies aan heeft zien komen (let wel ver wachtte, niet hoopte) ben ik toen op te veel tegenstand gesto ten, om thans aan het spelletje van „slappe heelmeesters maken stinkende wonden" mee te doen. Hoe staan de zaken er thans voor? We hebben profs en ama teurs, let wel profs, semi-profs is onzin; een deur is open of dicht, staat hij op een kier, dan is hij al open. Deze mengelmoes van voetballers is ondergebracht in twee Bonden en de chaos dreigt algeheel te worden. Laat ons allereerst beginnen met de fouten vast te stellen, onherroepelijk ligt de oorzaak van alle ellende bij de K.N.V.B., met zijn V.E.K. en W.E.K. verlengstukken. Een akelig slap ge doe, dreigementen gericht tot spelers en Gemeentebestuurders, dreigementen, die bovendien niet eens werden uitgevoerd, con tracten, die aan vroegere koelie-contracten doen denken en in een democratische gemeenschap niet thuis horen, een reisje naar West-Iindië midden in de oorlogsdreiging, een strijdfonds compleet met collecte (let vooral op het woord strijd, het klinkt zo heerlijk verzachtend in onrustige tijden) enz. enz. Het K.N.V.B.-bestuur is thans tijdelijk afgetreden, en ik wacht er nu maar op, dat de clubs algemene vergaderingen gaan uit schrijven om haar afgevaardigden nieuwe mandaten mee te geven. Als het resultaat van de herverkiezing moet komen uit de huidige V.E.K.- en W.E.K.-kringen zou dat toch werkelijk te belachelijk zijn. Men schermt met ca. 300.000 voetballers, die straks de dupe van alle ellende gaan worden, maar is dat nu werkelijk wel juist? Wij Ajacieden, betalen f 12,contributie, hiervoor hebben wij recht op verzekering, 2 plaatsen overdekte tribune, clubavonden met gratis biljarten etc. een clubblad, een jaarfeest tegen gering entree, enz. enz. Wij leden profi teren zonder uitzondering van onze vereniging, gelukkig kon het er steeds van af, maar die overgrote massa van leden van kleine verenigingen, hoe staat het daar mee, zij betalen veel meer contributie dan 23cent per week, zij trekken hun krijt lijnen zelf, zij timmeren hun clubhuizen dikwijls ook zelf, zij brengen offers, en betalen contributie aan de K.N.V.B. Zou dit alles werkelijk verdwijnen als de Bond water bij de wijn moet doen; ik weiger dit zonder meer te accepteren. Naast het droevig-slechte voorbeeld van de K.N.V.B. heb ben de clubbesturen ongeveer dezelfde grote fouten gemaakt. Fouten erkennen is geen slechte eigenschap, laten wij ons dus allereerst tot ons zelf bepalen. Financieel bezien zijn wij een der sterkste verenigingen van Nederland, dit hebben wij te danken aan de sympathie van de Amsterdamse burger, bij de allereerste gedachte, dat er dit jaar weieens geld bij zou moe ten, hebben wij deze dank beantwoord met verhoging van de entree-prijzen. En waarom? Leveren wij soms direct beter voetbal, kan een winkelier bij interne moeilijkheden beginnen met de prijs van zijn artikelen te verhogen, artikelen waarvan de kwaliteit zeer twijfelachtig is. Neen heren, ik had liever iets meer over voorgenomen bezuinigingen, of exploitatie van ons stadion willen horen. Verder is ons Bestuur beslist niet op de hoogte met het verschil tussen een generale staf in oor- logs- en in vredestijd. In oorlogstijd kan men praten over soldij, maar als de „vijand" het land is binnen gedrongen, is dat onmogelijk, soldaten (lees spelers), die daar dan over wil len praten, hebben geen liefde voor hun land (club), en aan U was het geweest hieraan een einde te maken, desnoods met de vuist op tafel. Deze voetbalstrijd vraagt kerels en dit had nooit voor mogen komen. Wij hebben een elftal, dat wij met uitzondering van een paar spelers zeer zeker als matig mogen betitelen, wij hopen en rekenen op vooruitgang, maar voor claims was de tijd nog niet rijp, en geen zakenman had onder dezelfde omstandigheden een dergelijke revolutie in zijn be drijf toegestaan. Bovendien toont het geheel wel heel weinig dankbaarheid tegenover die amateurs als De Natris, Gupfert, Delsen, Brockmann, v. Kol, Anderiessen, v. Reenen, Volkers (om slechts een kleine greep te doen), die ons aan ons stadion, onze bankrekening en onze hechte positie hebben geholpen. Laat Bonds- en Clubbesturen nu ook niet jammeren over het vele en onbaatzuchtige werk, dat zij steeds in het belang van de sport hebben gedaan. Niemand is gedwongen een func tie te accepteren en als men zich daarover op de borst slaat, toont men toch wel zeer sterk een gebrek aan goede manieren. De voldoening moet komen uit de resultaten die men bereikt en aan de eisen, die men omtrent vrije tijd-passering stelt. Een ander punt waartegen ik wederom wil waarschuwen is echter, dat straks de clubbestuurders zeker niet bereid zullen zijn hun tijd voor niets aan prof-voetbal te geven. H.H. voet balleiders neem dit punt nu reeds onder de loupe, want geloof mij, het zal spoedig nieuwe ellende geven, DIT KAN NIET LANGER ZO DOORGAAN. Dit alles zijn zo ongeveer de gemaakte fouten zoals ik die zie, jammer genoeg is er echter nog geen enkele aanleiding om te geloven, dat dit het einde is, dagelijks leest men in de kranten nieuwe enormiteiten, commissies en sub-commissies vliegen de grond uit, processen voert men aan de lopende band, journalisten en clubleiders, die jaren hebben geslapen worden plotseling wakker en mengen zich in de strijd, een strijd di& steeds onoverzichtelijker wordt. Vergeet men dan nog steefis, dat al dat gedoe waardeloos is en dat alleen zij kunnen winnen die de sympathie hebben van die verguisde kleine man met de bolhoed. Of de K.N.V.B. deze sympathie nog heeft, ik weiger het te geloven. Nog is de situatie zo als de oorlog in eind 1939, praten, bluffen en zichzelf op de borst slaan, maar heren er komt ook nog een Mei 1940. Als er nu geen maatregelen worden getrof fen, zal er straks worden gevochten, wie het wint zullen we af moeten wachten, maar de N.B.V.B. zal het niet verliezen; ik hoop niet op dit einde, maar ik zie het als een vaststaand feit. Neem een einde met schrik, maar hoedt U voor een schrik zonder einde, toont U diplomaten, beide partijen zijn nog ge baat bij samenwerking, maar spreek met elkaar, spreek én handel, het is het enige belang van driehonderdduizend voet ballers en van een veelvoud aan voetbalaanhangers, waarvan U beider bestaan afhankelijk is. JAMES. na afloop van de wedstrijd bij Verwoest voor de kist. Rembrandtsplein 16 - Telef. 33423 - Amsterdam-C. vanaf 197,50 v.a. tl 3.- p. week Ruime sortering Velie gashaarden, Kolenhaarden (div. merken), Kachels, enz. De nieuwste serie Radio's, Gramophoons en kasten. Televisie, Rijwielen, Gasfornuizen, Stofzuigers, Keukenuitrustingen, Wringers, Meu belen, Woningtextiel, Electrische klokken, Kinderwagens, Scheerapparaten, Inphraphil en hoogtezon apparaten Tevens Speciale Reparatie-inrichting voor Radio, Haarden, Kachels, Rijwielen enz. Desgewenst op termijn

Clubnieuws Ajax (vanaf 1916) | 1954 | | pagina 3