Voetbal vrede! Hendrik Delsen Hein Broekman 2 Het zal velen zijn gegaan, als ons, toen zij Zaterdagmiddag 13 November 1954, via de radio het grote nieuws uit de Neder landse voetbalbeweging vernamen, n.l. dat de K.N.V.B. in be ginsel had besloten, tot samenwerking met de N.B.V.B. en dat de N.B.V.B. onder de bekende voorwaarden in K.N.V.B.-ver- band zal worden opgenomen. Verbazing, verbazing en nog eens verbazing. U zult zich ongetwijfeld het resultaat herinneren van de Bondsvergadering, die 14 dagen tevoren was gehouden en waar een eensgezind heid tot uiting kwam om de strijd tegen de N.B.V.B. tot het uiterste te voeren. Men stelde bedragen beschikbaar en ging met de hoed rond. Wij hebben ons toen afgevraagd, wat voor zin dit strijdfonds eigenlijk wel kon hebben. Wie geen vreem deling in het Voetbal-Jeruzalem is, kon toen reeds met aan zekerheid grenzende waarschijnlijkheid begrijpen, dat dit fonds, al was het bedrag zelfs tot 500.000,opgelopen, onmogelijk de strijd tegen de N.B.V.B. zou kunnen winnen. Immers, door allerlei tegenstrijdigheden was het publiek van de wijs gebracht en wendde zich hoe langer hoe meer van het amateurvoetbal af. De pers liet zich, zoals bekend, niet onbetuigd en stak haar voorkeur niet onder stoelen of banken. Ook het Ajax-bestuur was van begin af aan overtuigd, dat in een strijd op leven en dood de K.N.V.B. het loodje moest leggen en wendde zich dan ook met een verzoek tot de Urgentiecommissie om op korte termijn contact te zoeken met de N.B.V.B., teneinde te trachten of er niet een modus kon worden gevonden om tot samenwer king te geraken. Helaas is dit bericht ontijdig in de pers ver schenen, echter buiten onze schuld. Nadien is gebleken dat de Urgentiecommissie reeds in con tact stond met de N.B.V.B., doch dat beide partijen, hangende de besprekingen, hieromtrent geen enkele mededeling zouden doen. Men heeft zich aan de afspraak gehouden. Na vele bespre kingen is men dan tot een oplossing gekomen. De voorstellen daartoe stonden op de agenda van de laatste Bondsvergadering. Na bespreking kwam de stemming en met 87 voor, 4 tegen en 2 blanco stemmen werden de voorstellen aangenomen en hiermede was de rust, waaraan zo dringend be hoefte is, hersteld. Ongetwijfeld zijn er velen geweest, die zich hiermede niet zo zonder meer accoord konden verklaren, maar die, na de grote spanningen, die er in de laatste maanden waren ontstaan, zich ten slotte voor het voorstel hebben verklaard. Nu komen er echter nog vele vraagstukken die opgelost moe ten worden. Het reglement zal aan de nieuwe toestand moeten worden aangepast en gemoderniseerd. Er zullen reglementen komen voor het betaalde voetbal en de amateurs. Gelukkig kan dit omvangrijke en moeilijke werk in een rustige atmosfeer plaats vinden. Maar er dient toch naar gestreefd te worden, dat deze veranderingen uiterlijk in Februari 1955 bekend zijn, opdat de aangesloten verenigingen vóór de aanvang van het sei zoen 1955/56 hun reglementen kunnen aanpassen. Al met al zullen nog vele moeilijkheden moeten worden over wonnen. Dat de K.N.V.B. thans met suggesties te dien aanzien mag te voorschijn komen lijkt ons zeer gewenst. Voor de verenigingen komt dus in de komende tijd veel werk. De tot dusver gespeelde competitie is vervallen verklaard en men begint aan een nieuwe waarin de acht elftallen van de N.B.V.B. zullen zijn opgenomen. Wij hopen, dat deze nieuwe competitie een voorspoedig verloop zal hebben. J. K. In memoriam Zaterdag 13 November j.l., bereikte ons het ontstellend bericht, dat in de ouderdom van 59 jaar, ons Lid van Verdienste, de heer H. Delsen, plotseling was overleden. Wijlen de heer Delsen, kwam 24 Augustus 1918 de gele deren van onze club versterken en werd door het vertrek van één onzer prominente spelers, direct in het eerste elftal opgenomen. Door zijn geweldige voetbalcapacitei ten, zijn goochelen met de bal, zijn volmaakte dribbels, genoot „Heintje", zoals vrienden en supporters hein noemden een geweldige populariteit. Duizenden voetbal enthousiasten hebben genoten van zijn brillant spel en zagen hem driemaal het Oranje-shirt met ere dragen. Nu is dan de schaduw van de dood over onze club genoot gevallen en zullen wij deze, altijd goed gehu meurde, Ajacied voor eeuwig moeten missen. Beste Hein, we zullen je nooit vergeten, rust in vrede. M. J. KOOLHAAS, Voorzitter. In memoriam Zaterdag 23 October 1.1. was een groot aantal Ajacieden en Beursmensen op de Oosterbegraafplaats aanwezig om de heer Hein Broekman, één der oprichters van onze club, de laatste eer te bewijzen. Reeds in het jaar 1900 vormde hij met de heren Chr. Holst, C. G. Hertel, H. F. Stallman e.a., het eerste elftal van Ajax, dat zijn wedstrijden in het begin van deze eeuw op een terrein aan de Buiksloterham speelde. Met wijlen de heer Dade en wijlen de heer Piet van Os, behoorde de overledene tot de grootste steunpila ren van ons geliefd Rood-Wit. Hoewel Hein nooit behoefte had deel te nemen aan de leiding van onze vereniging, bleef hij zijn club trouw en was altijd bereid Ajax te steu nen wanneer dat nodig was. Vele jaren volgde hij met zijn lieve echtgenote onze wedstrijden, totdat zijn gezondheid niet meer toeliet de grote afstand van de Stadionkade naar het Ajaxterrein af te leggen. Schrijnend is het leed, dat over zijn diepbedroefde echt genote, die hem in de moeilijke jaren zo trouw terzijde heeft gestaan, is gekomen. Hein had niet alleen in onze vereniging vele vrienden, maar ook bij de Ned. Handel Mij., en op de Beurs was hij een zeer geziene persoonlijkheid. Zijn dood brengt in onze gelederen diepe rouw, omdat een goed vriend, een waar achtig Ajax-man in de persoon van Broekman is heenge gaan. De herinnering aan Hein Broekman zal allen bij blijven, die het voorrecht hadden hem meer van nabij te kennen. Hein, beste Ajaxvriend, rust zacht. M. J. KOOLHAAS, Voorzitter. Weteringschans 185- 223 - Telefoon 31842-39596-36231-36890 - Amsterdam Kantoorartikelen Doorschrijfsystemen Schrijfmachines Tel- en Rekenmachines Kantoor- en Bedrijfsmeubelen

Clubnieuws Ajax (vanaf 1916) | 1954 | | pagina 2