Mammon tegen Soccer! 4 Het rijk van Soccer in oorlogstoestand! Chaotische verhou dingen in de clubs en paniek-leiding bij de bond, die geacht werd te zijn de onaanvechtbare centrale in ons voetbal wereldje, doch welke als een kaartenhuis in duigen viel. Geen mens die meer het respect van vroeger kan opbrengen voor de Koninklijke Nederlandse Voetbalbond. De bond verloochende zijn gouden stelling, het deed zoals de pers het noemde „een omzwaai", doch in feite boekte dit machtige lichaam de groot ste nederlaag, die het ooit kon incasseren. De bond loopt nu in angst en vreze achter de feiten aan. De clubs zijn in een toe stand gekomen van bestaan of ondergaan, met opoffering van de fundamentele waarden waarop ze zijn ontstaan en opge bouwd: vriendschap en de vreugde van sportieve prestaties ter ere van de clubkleuren. Het is alles kapot! Met één slag is niets gebleven dan de harde strijd om het bestaan! Het gaat nu bij onze top-spelers om de dubbeltjes. Sportiviteit is bijzaak of is er helemaal niet meer bij. Voor deze vreemde toestand zijn plots de clubbesturen geplaatst. Velen zullen met hun figuur (als je ze eerlijk zoudt vragen) geen raad weten. Begrijpelijk! Deze mannen (en Ajax heeft er een heel rijtje om trots op te zijn) hebben vele, vele jaren hun tijd en een stuk van hun leven geofferd in dienst van hun club. Deze mensen zien nu na een wedstrijd de spelers, de eigen club mensen, de hand ophouden! Eerlijk: dit is een min of meer krankzinnige toestand. Hier klopt iets niet. Het is begrijpelijk, dat in de eerste tijd die nu komen gaat, tal van verwarringen in het onderlinge clubleven zullen ontstaan, die de kern zullen vormen van scheuring. Er is o.i. in onze amateur-clubs geen plaats voor deze zogenaamde semi-professionals, om de doodeenvoudige reden, dat wij van huis-uit voetballen om der wille van de sport en niet om der wille van de pecuniae. Het één of het ander! De noodsprong van onze eerste klassers om hun spelers te betalen, is een fatale misgreep en o.i. uitstel van executie. Dit is nimmer vol te houden, d.w.z. het samengaan van het voetbal uit zuiver sportieve opvattingen en het voetbal, dat betaald wordt. Ook de noodsprong is alleszins begrijpelijk. Eigen- behoud! Een wapen tegen de beroepsvoetbalbond, denkt men! Het is echter mijn onveranderlijke mening, dat het wapen niet toereikend zal blijken te zijn! De beroepsvoetbalbond indien deze werkelijk de geldmiddelen zal hebben om door te zetten, zal het duel winnen, want geld is macht. De spelers, die zich geroepen achten geld te incasseren voor hun spel, zijn koop waar. Wie het meeste biedt, niet waar!? Het is een droeve figuur die de K.N.V.B. heeft achtergelaten. De eerlijke overtuiging bij de heren bestuurderen zal geweest zijn: sauve qui peut! Doch ridderlijk zou geweest zijn de zo hoog en met élan verdedigde vaan van het amateurisme niet te nijgen voor de mammon! De heren hebben iets vergeten: dat zij niet èn het amateurisme èn het gouden kalf tegelijk kunnen dienen. Jammer! Het zou beter geweest zijn, indien met één slag de scheiding tussen „sport" en betaalde voetbal-vertoningen ware voltrok ken, doch de sterke, grote figuur die de moed had de con sequenties te trekken, ontbrak. We zitten met brokken „half heid", overal. De beroepsvoetbalbond! Begrijpen we goed, dat deze heren ook zelf in de duisternis rondtasten. Wie kan zeggen of dit alléén en uitsluitend zaken mensen zijn, of dat zij werkelijk geloven de voetbalsport op internationaal niveau te brengen? Dit is voorlopig nog een vraagteken! Indien deze heren het zo hartelijk menen met dat „niveau" dan kan men alléén vaststellen, dat zij met paardemiddelen zijn te werk gegaan en men kan dan alléén constateren, dat zij inderdaad niet bang zijn. Het staat namelijk nog te bezien, of ze iets meer zullen bereiken dan alléén een aantal betere spe lers bij elkaar te financieren. Het feit, dat de prof-bond schijn baar contact gezocht heeft met de K.N.V.B., is kortweg te kwalificer en als een zwakheid. Het is echter nu te laat om terug te keren. Beide partijen zijn in oorlogstoestand. En daar moet dan ons Nederlandse voetbal beter van worden!!? De strijd gaat om de dubbeltjes. De strijd gaat om wie het publiek kan boeien en aantrekken. Wat zegt eigenlijk Jan Publiek op dit alles? We mogen be ginnen met meer entree-geld te betalen. En Jan Publiek zal nuchter vragen: Wat krijg ik méér voor mijn extra-penningen? Voorlopig niets. Is er een oplossing? Op korte termijn beslist niet. De oogst van alle verdeeldheid is: een miserabele janboel! Intriges, gekuip en algehele verwarring. Totdat de schapen en de bokken definitief zijn gescheiden. Sport bij sport en voetbal voorstelling bij voetbalvoorstelling. Het gistingsproces is in volle gang en voorlopig is de sfeer verpest. De ware sportgeest bestaat echter nog in enkele clubs. Dit is het énige lichtpunt. VLOKKIE.

Clubnieuws Ajax (vanaf 1916) | 1954 | | pagina 4