(55! 3 uit zes duizend geweest!) „Niet dat benauwde," moet „Onze Sportredactie" hebben gezegd. K.F.C. verloot beslist niet uit weelde wasmachines om publiek te trekken, wordt ons op blijde toon door „Onze Sportredactie" voorgeschoteld. De voet balclub „Bleijerheide" zit nog dieper in de put, dan de diepste mijn diep is en de vereniging van de kolendelvers staat aan de rand van de afgrond, komt „Onze Sportmedewerker" vrolijk vertellen. Zeven duizend toeschouwers echte sportlui roe pen „tien, tien" en honen het voorlopig Ned. elftal weg, schrijft vol leedvermaak „Onze (acceptabele) Sportredacteur". Mis schien heeft hij nooit van zijn leven tegen zo'n „Akelig Kron kelende Bal" getrapt. Zo krijgen we dus dagelijks onze, o zo belangrijke portie „voetbal-huilebalk-brei". Dat al die berichten op waarheid berusten, is natuurlijk een vaststaand feit. Het bericht, dat de oud-Ajacied Looyen een contract met een Zui delijke profclub heeft getekend het enige geval, dat ons op recht spijt is volkomen juist. Alleen stond er niet bij, dat Jan in Ajax 3 (U leest het goed, Ajax drie) speelde. Dat vonden we écht jammer, 't Zal wel niet in de bedoeling liggen het geachte en hoogvereerde voetbalpubliek verkeerd voor te lichten. Dat geloven we beslist niet. 't Zou tegenover de clubs de amateur clubs bedoelen we niet fijn zijn. Die hebben zoveel, zo ontzet tend veel, voor de jeugd en in mindere mate voor de sport journalistiek gedaan, dat geen fatsoenlijk mens het in zijn hoofd zou halen, in de richting van club- en/of bondsofficials, met, in drukinkt gedompelde modderkluiten, te gaan smijten. Weineen, maar de waarheid moet worden gezegd en het voetbalpubliek moet weten, wat er aan de hand is. Per slot van rekening brengt het publiek geld in de lade en aan mannen van de „Grote Pers", is de taak er voor te zorgen, dat het „Slijk der Aarde" bij de schatbewaarder terecht komt, die, gezien het gebodene, er het meeste recht op heeft. En als dat de penningmeesters van de profclubs zijn, welaan, dan is het de plicht van de „Grote Pers", de massa naar de profvelden te drijven. Waar of niet? „Het doel heiligt de middelen", heeft daar geen syllabe mee te maken enbovendien houden kérels van de G.P. zich daar niet mee op. Stop! Wat zegt U nou? „Als het publiek niet meer naar de velden van de amateurs komt, hoe moeten die dan door het voetbal- leven gaan?" Ja, dat is een moeilijke vraag; misschien liquide ren. Neen, dat kan toch nietHoe moet het dan met die duizen den jongens, die Zondag aan Zondag in de gelegenheid worden gesteld de voetbalsport te beoefenen? Nog al eenvoudig, de straat op, gewoon de straat op! Neen, dat bestaat niet Kijk, vrienden, dat bestaat wel. Als het zo door gaat, waar alle kans op is, dan gaan eerst de financieel zwakken het arme (letterlijk en figuurlijk) „Bleijerheide" staat reeds op de nominatie vervolgens komen langzaam maar zeker de ster keren en uiteindelijk de sterksten aan de beurt. Dat is hooguit een kwestie van vijf jaren. Overblijven dan de clubs, die via een tombola of een loterijtje op de benen staan, clubs dus, die genoeg hebben en blij zijn met een veld plus kleed kamer. Ten slotte zullen deze laatste der Mohicanen, wegens gebrek aan belangstelling we hangen absoluut van elkaar af, zowel de grote als de kleine verenigingen het ook niet meer kunnen redden en is de zaak rond, of beter, plat als de dubbel tjes, die er dan niet meer zijn. Een fictie, zult U zeggen. Onzes inziens beslist niet. Hoe komen we dan uit de impasse We weten het werkelijk niet. Vele suggesties hebben we vernomen en ook kunnen lezen. Kortelings hoorden we er één, die wij U niet willen onthouden. De geestelijke vader sprak: een K.N.V.B.-lid betaalt één gulden contributie (wat een koopje) per jaar. Dat betekent circa drie honderd vijftig duizend gulden in de kas van onze bond. Verhoog de contributie wat is nou één hele gulden voor een jaar voet ballen? tot drie en je bezit (a million baby, beweerden wij), geen flauwekul, een aardig bedrag. Koop voor dat geld de spe lers, die naar de beroeps voetbalbond zijn overgelopen, terug die hebben toch maar een contract voor een jaar en we zijn het volgend seizoen uit de brand. Op papier heel aardig, maar we geloven er heus niet in. U wel? BROWN. VOLEWIJCKERS—AJAX. De eerste derby onder de nieuwe koers heeft het talrijke publiek niet gebracht, wat er (misschien te vroeg) van werd verwacht. Vooral in de eerste helft bleef het aan onze zijde, ondanks een spoedig verkregen voorsprong -Michels in sa menwerking met Bakker een rommelige afwerking van de aanvallen. Het initiatief bleef bij Ajax, doch de thuisclub for ceerde diverse corners, waarbij onze doelman evenals bij prima schoten van Advocaat en v. ,d. Muts zijn kwaliteiten moest tonen. Veel moeilijk werk kreeg doelman Hagenaars niet te verwerken. Er werd wel veel maar onzuiver geschoten en speciaal v. d. Wel zondigde geregeld tegen de voorgeschreven regel l.b.djb. (lichaam boven de bal). Scheidsrechter Roemer wuifde zeer gemoedelijk een Volewijckers toekomende penalty weg en met een 01 voorsprong sloten wij de eerste acte af. Spil Kamstra werd vervangen door v. d. Mast en rechtsback v. d. Oord ging de spilplaats innemen. Deze verandering kwam de thuisclub ten goede, kopduels, die onze aanvoerder tegen Kamstra won, moest hij nu tegen v. d. Oord afleggen. Vole wijckers speelde een prima tweede helft en de voorhoede werd voortdurend voorzien van goed langs de grond aangegeven bal len, waar onze aanvalslinie vrijwel van verschoond bleef. De gelijkmaker lag dan ook spoedig in het net. Onze doelman had beter enkele minuten later een kopbal van Advocaat kunnen laten passeren, dan het zeer tamme schot van Schenkel, dat de stand op 11 bracht. De Vole wij ckers-half linie bleef excelleren, doch Pieters Graafland en éénmaal Bouwens, op de doellijn, brachten red ding in gevaarlijke situaties. Michels met twee individuele po gingen, een onhoudbare kogel tegen de lat en, na een rush, een net naast de doelpaal geplaatst schot, bracht de handen van het publiek op elkaar. In de laatste minuten probeerden v. d. Wel en Bartels de balans nog in ons voordeel te brengen, maar doelman Hagenaars voelde hier niet veel voor. Met het gelijke spel kon een ieder accoord gaan. Enkele van onze spelers hadden moeite om de wedstrijd uit te spelen. Zouden drie trainingsavonden per week voor som migen misschien te zwaar zijn C. E. de V. AJAX—VEENDAM. Buiten het eerste kwartier om, toen onze gasten enige malen toonden beter te spelen dan enkele jaren terug, kwam spoedig vast te staan, dat deze wedstrijd ons geen moeilijkheden kon opleveren. De Noordelijke doelman redde nog veel met bewe gingen, die men in een boksring ziet, maar kon toch niet ver hinderen, dat Burger en v. d. Wel 2 x (namens Arend bedankt, Rinus) een ruststand van 30 op het scorebord brachten. De tweede helft leverde nog een doelpunt meer op dan het totaal van de eerste seance, waarvan Bakker, na een combinatie der gehele voorhoede, er één en Burgers nog drie voor zijn reke ning nam. Onze doelman verrichtte voor de rust nog een zeer spectaculaire redding door zich met een fameuze sprong boven op de bal te werpen. Resultaat: een bokserswenkbrauw met bloeduitstorting. Wat zou je denken van een wielrennersval helm, Eddy De terugreis naar Veendam werd voor onze gasten iets gezelliger door een tegendoelpunt, dat kort voor tijd door de lang niet slecht spelende rechtsbuiten werd gescoord. C. E. de V. CLUBAVOND. In verband met de biljartkampioenschappen is op Vrijdag 29 October a.s. de zaal van Hotel Suisse niet beschikbaar, zodat op genoemde datum de clubavond in ons stadion wordt gehou den. Om een vergeefse reis te voorkomen: even goed noteren, heren DE CLUBAVONDCOMMISSIE. Kantoorartikelen Doorschrijfsystemen Schrijfmachines Tel- en Rekenmachines Weteringschans 185- 223 - Telefoon 31842-39596-36231-36890 - Amsterdam Kantoor- en Bedrijfsmeubelen

Clubnieuws Ajax (vanaf 1916) | 1954 | | pagina 3