MAX SMEER Voor Dames- en Herenstoffen 1 Oude glorie vraagt Uw aandacht GCfe prijzen g-nj Antoni0gj3j.00stj.QQt 98 - Telef. 43363 8 A. LEVENDIG, MEER DAN 40 DIENSTJAREN! Wat kun je als interviewer voor deze rubriek in een vacan- tiemaand, met het vistournooi nog voor de boeg, beter doen dan een ,ouwe jongen", die deze sport een warm hart toe draagt, als slachtoffer uit te kiezen. Je steekt dan als beginneling in deze sport nog eens het een en ander op, al is het maar een sigaar en je komt, voor zover je hier nog aan twijfelde, tegenover een echtpaar te zitten, dat haar sympathie voor onze club niet onder stoelen of banken steekt. Ruim 40 jaren lidmaatschap zijn reeds een voldoende bewijs voor de kruidenier uit de Diamantstraat, dat er in de loop dezer periode een sterke band tussen beide partijen is ont staan. Op 15-jarige leeftijd werd hij lid van „Prinses Wilhelmina", een vereniging spelende in de A.V.V.B., waar tevens F. Rutte en A. Boesnach in speelden. Na drie leerzame seizoenen werd van club en kleuren veranderd en vermeerderde de ledenlijst van Amstel, spelende in de derde klasse N.V.B. met een lid. Ook in deze club, die zeer veel moeilijke jaren heeft gekend, maar nog steeds bestaat, al is het dan in de A.V.B., kwam hij in aanraking met 2 clubgenoten, die later ons rood-witte shirt droegen, n.l. Fillet en Van Leeuwarden. Deze Van Leeuwarden was naar de mening van mijn gastheer een prima speler, die zijn hersens tijdens het spel volledig inschakelde. Op pagina 36 van ons gouden boek kunt U een foto vinden, waar bij deze speler met staat vermeld. U neemt dus Uw ball-point en rectificeert deze onwetendheid der samenstellers van deze wel zeer bijzonder geslaagde uitgave. Het is de vierde speler van rechts. Drie seizoenen voor Amstel 2 vormden de springplank voor toetreding tot onze vereniging, om precies te zijn in September 1913. Zijn debuut was in het zevende elftal als midvoor in de wedstrijd Ajax 7V.V.A. 5 met een 70 resultaat en met vijf gemaakte goals lang niet gek te noemen. De midvoorplaats zou echter volgens trainer Kirwan niet de juiste plaats voor hem zijn en zijn opleiding ging dan ook in de richting van een der backplaatsen. U kunt dat als lezer, voor tegenwoordige begrippen misschien een beetje vreemd vinden en een om schrijving van links- of rechtsback hebben verwacht. U gelieve echter te bedenken dat het trappen met beide benen geen moei lijkheden voor hem opleverde, daar hij zich reeds jong tezamen met Hein Delsen hierin had bekwaamd. Het was wel geen ideaal voetbalterrein waar deze oefeningen plaats vonden, n.l. tegen de muren op het zwarte zand in de Tolstraat, in die tijd tevens het einde van de Van Woustraat, maar het doel werd bereikt. Op mijn vraag: hoe zou het toch komen dat men tegenwoor dig zoveel eenbenige voetballers ziet, kwam een vlot antwoord, n.l.: naar mijn mening bestaat er te weinig lust om het twee benig voetballen machtig te willen worden De backplaats was dus voor hem gereserveerd. Een sprong van Ajax 7 naar Ajax 4 was destijds een eervolle vermelding waard, daar men veel concurrentie had. Dit reserve-team speelde in de eerste klas A.V.B. en de openingswedstrgd van het seizoen leverde een 51 overwinning tegen A.F.C. 3 op. Dit elftal zou echter niet lang plezier hebben van haar stevige, tweebenige back, daar het derde elftal spoedig profijt van zijn capaciteiten ging trekken. Twee seizoenen als aanvoerder van Ajax 3 vormden een prettige en succesvolle periode voor onze captain, die het ge noegen smaakte in deze functie, de eerste te mogen zijn om een professor die de fluit ging hanteren, bij de toss de hand te mogen drukken. Er bestond voor deze wedstrijd grote belang stelling, de heren Groothof en Bisselick waren o.a. ook aan wezig, die het eerste optreden van professor Snapper wilden meemaken. Het was geenszins verwonderlijk dat de E.C. hem in het tweede elftal plaatste, hoewel het in die tijden, toen de gouden ploeg in opkomst was en kampioenschappen van de reserve elftallen aan de lopende band verschenen, geen eenvoudige op gave was om tot de top door te dringen. Wintershoven, Deen, Goosen, Ten Herkei, De Kruyff, Maarsen, Vos en Kooge maak ten o.a. deel uit van onze eerste reserves. De eerste wedstrijd die mijn hoffelijke gastheer voor het eerste elftal moest spelen, was ter gelegenheid van seriewedstrijden, uitgeschreven door Wilhelmina in Den Bosch. De wijze van mededeling van dit heuglijke feit eist wel enige toelichting. Elftalcommissielid Tump met zijn onafscheidelijke motor was n.l. goed op de hoogte van het doen en laten van zijn spelers en wist dus ook waar de tegenwoordige echtgenote van Levendig woonde. Het was niet zo vroeg meer op die Zaterdagavond, de motor stop te, een bons op de trapdeur en een afscheid nemende Levendig kreeg te horen: je zorgt zeker wel dat je morgenochtend om 7 uur aan de Weesperpoort staat, want je moet met de grote jongens meedoen. Drie wedstrijden op een dag, met een eindstand in de finale tegen N.A.C. 00. Frans de Haan had het einde echter niet kunnen afwachten, had n.l. een afspraakje (wenn du jung bist, gehort dir die Welt) en was een kwartier voor het einde op gehouden. Met 10 man werd ook de verlenging gespeeld en een 10 overwinning viel de tien moedigen ten deel. Alvorens za kelijke omstandigheden hem noopten, zich te moeten terug trekken, had hij nog een officiële aanschrijving ontvangen om de plaats van de geblesseerde Fons Pelser in te nemen, in de competitiewedstrijd Ajax-^A.F.C., met good old Henk Hordijk voor zich. Deze oude rot stelde de debutant direct op zijn ge mak en mede door zijn aanwijzingen werd het voor Levendig een goede wedstrijd en een 41 zege. De enkele malen dat de voetbalschoenen nog dienst deden, waren uitsluitend bjj gastvoorstellingen in de veteranen. De eerste oproep voor een dergelijke séance geleek veel op de daad van een deurwaarder. Het echtpaar Levendig zat nog geen jaar in de zaak, toen op een Zaterdagmiddag „motor- simon" hem even aan zijn verstand bracht, dat de veteranen niet met 10 doch met 11 spelers de kampioenstitel konden be halen. Ondanks de protesten van het parlement ging mijn cliënt, en wat denkt U? Gewoon kampioen! Een tweede gastrol zou, zowel wat de wijze van uitnodigen als wel de sfeer en gezelligheid van de wedstrijd, beduidend met de voorgaande verschillen. Het was n.l. een voorwedstrijd van H.B.S.Ajax en U kent natuurlijk het lied: de oude garde drinkt geen koffie. Dat deden ze dan in de rust ook niet, wel van die kleine glaasjes! Foei! Nog speciale herinneringen uit je actieve periode,. Adriaan Hij lachte en U weet wel, zo aanstekelijk, beginnend met een onderaards gerommel in de buik en enkele minuten later kwa men de eerste woorden. Als het eerste elftal vroeger uit speelde, waren de tweede en derde elftalspelers op Zondagavond altijd aanwezig in de Beursbengel op het Damrak, waar hun collega's van het eer ste, direct vanaf het Centraal Station naar toe kwamen. De gebeurtenissen van die wedstrijd werden dan besproken en Fons Pelser gaf eens een séance met medewerking van Frans Couton, hoe een strafschop was ontstaan. Beide acteurs had den een bierglas in de hand en de bedoeling was om zeer aan schouwelijk voor te stellen hoe de speler der tegenpartij in de klem was gekomen. De heren kwamen steeds dichter bij elkaar en U begrijpt het zeker al, twee kapotte bierglazen als resul taat, maarhet was altijd gezellig. Weet je wat ook altijd reusachtig aardig was, klonk het in eens uit moeders mond? De kersttoeren o.a. naar Apeldoorn, Meppel en Enkhuizen, waarvan de eerstgenoemde voor de

Clubnieuws Ajax (vanaf 1916) | 1954 | | pagina 8