Café „Populair" Reguliersbreesiraai 51, lel. 31996 Amsierdam-C. lozen behoren Hoe zullen we het hoofd kunnen bieden aan de concurrentie van de beroepsvoetbalclubs? Hoe zal het gaan als deze clubs floreren en meer betalen dan de ex-amateur verenigingen De eerste jaren zullen we van genoemde clubs vermoedelijk niet zo veel last hebben. Het spelpeil ligt nog te laag en het aantal verenigingen is te klein. Maar later, aan genomen, dat de heren het volhouden, wat dan? Natuurlijk is het zo, dat een paar keer trainen in de week dat doen we al vele jaren het spelpeil niet schrikbarend opvoert. Zeker niet met spelers, die practisch hun tijd hebben gehad. Iedere sports man weet, dat, als hij op zijn gebied een zekere grens heeft be reikt, het o zo moeilijk is iets hoger te reiken. Vraag het een speerwerper, een kogelstoter, een honderd-meter-man, een roei er, een zwemmer enz. Zij zullen U vertellen, hoe uiterst moeilijk het is prestaties te verbeteren. Wat kan men dan van voetbal lers verwachten, die öf hun tijd bijna hebben gehad, öf al het hoogste (het eerste elftal) hebben bereikt. Niets, of bijna niets. Alleen de jeugd kan, als men dat zo noodzakelijk acht, onze voetbalnatie redden. Maar dan als staats-amateur of als 100% professional. Voetballers met bij-verdiensten behoeven we be slist niet naar de wereldkampioenschappen te sturen. De Hon garen, Brazilianen, Engelsen etc. zouden slechts glimlachen en onze best betaalde sportjournalist zou écht niet weten, wat hij moest schrijven. Dat zou dan vreselijk jammer zijn. Neen, vrienden, met een paar tientjes per week krijgen we geen spe lers, die van ons land een voetbalnatie maken. En dat is toch zo belangrijk. Kijk naar landen als Italië, Frankrijk, Spanje etc., ze groeien en bloeien als een cactus in het Naardermeer, maar er wordt gevoetbald; om je hoed voor af te zetten. Ons land is na de oorlog er in no-time weer bovenop gekomen en omdat het zo duur is voor iedere buitenlander een trek pleister. Heldere koppen en harde werkers hebben daarvoor ge zorgd. Het komt ons voor, dat een leger heldere koppen en harde werkers te prefereren valt boven een leger betaalde voet ballers inclusief een wereldkampioenschap. Misschien zien we het niet goed! Het eerste elftal is alweer enige malen in het veld geweest. Naarstig oefenen geweldig wat een opkomst en wat een gedrang heeft nog maar weinig succes gebracht. De ope ningswedstrijd (Anderlecht) werd kansloos verloren (14) en de A.R.O L.-beker zagen we aan een andere club uitreiken. Ons elftal bracht het tot de finale door in een bar slechte wedstrijd (een humoristische persoon riep: „jullie mogen ons wel beta len") Excelsior met 10 te kloppen en door een week later A.F.C. met 23 uit te schakelen. E.B.O.H. vond het toen mooi genoeg, zette ons team met 20 aan de kant en nam de beker mee naar Dordt. Verder zijn er door de lagere elftallen oefen- partijtjes gespeeld en werd door enige combinaties aan tour- nooien deelgenomen. Een paar prijzen konden in ontvangst wor den genomen. Voor de overige daverende dingen die onze club betreffen, verwijzen we U gaarne naar de pennevruchten van onze redactieleden en medewerkers. H. Fleijsman De eerste „betaalde" wedstrijd AjaxZwolse Boys mochten we aanschouwen. Veel zaaks was het niet De boys Uit Zwolle speelden uitgesproken zwak. Hoe die lieden aan doel punten moeten komen, is ons een raadsel. Dank zij een duister g^val in de Ajax-achterhoede brachten zij het tot één goal. Een real present exemplaar. De in rood-wit tenue gestoken voet ballers brachten het tot vijf doelpunten (Bakker 3, Burgers 1 en Van Dijk 1). Alzo een 51 zege voor Ajax. Overdekte tri bune lang niet vol, open tribune nog geen drie honderd bezoe kers en op de staanplaatsen hooguit drie duizend man. Voor de man van de kassa een slecht zaakje. Hopen nu maar op Ajax D.O.S., doch gezien de verhoogde entréeprijzen, de concurrentie van profclub Amsterdam en het vertoonde spel, geloven we voorlopig nog niet in ei-volle tribunes. Afwachten maar en kijken, hoe de rood-witte voetballers zich houden. Dat is met het oog op de toegedachte emolumenten zeer belangrijk. In het 't Gooi-Nieuws lazen we, dat de heer Van Vliet, redac teur van genoemd blad, de pen heeft neergelegd. Zeventien jaar had hij met ambitie en volle liefde voor het „amateuristische 't Gooi" zijn best gedaan, voor het „semi-prof 't Gooi" kon hij geen penny opbrengen. Tijdens de Alg. Vergadering van 't Gooi stelde iemand voor, voor de redacteur „een sommetje" uit te trekken. De heer Van Vliet bedankte feestelijk. We kunnen het wisselen en hadden het ook gedaan, maar of we de pen zouden neer leggen is een ander liedje. Per slot van rekening bestaat een club niet uit zestien of, zeg twintig, betaalde voetballers. Er blijven altijd nog vele leden over, die zuiver voor hun ge noegen voetballen en, als clubman, daarvoor de pen in de inkt pot te dopenoch, waarom niet? Onzes inziens moet de band tussen de amateurs van de clubs niet verbroken worden en daarvoor zijn zeker niet in de laatste plaats de clubbladen. We hebben ons dan ook voorgenomen, onze „mindere goden" meer dan het volle pond te geven en het met de betaalde voet ballers erg kort te maken. BROWN.

Clubnieuws Ajax (vanaf 1916) | 1954 | | pagina 5