3 mogelijk zou zijn. De voorzitter stond echter op z'n stuk en deelde mede, dat eerst de principiële vraag al dan niet betalen aan de orde was en ging tot stemming over. Het resultaat, na alle geharrewar op de eerste vergadering was, dat dit voorstel er in ging als koek, want de stemmenverhouding bedroeg 75 voor, 17 tegen, 3 blanco. Als tweede onderdeel kwam toen aan de orde, aan welke spe lers mocht worden betaald. De 2e, 3e en 4e klassers hielden een vurig pleidooi om de betaling alleen mogelijk te doen zijn voor de le klasse-spelers. Vele sprekers waren tegen betaling aan het lagere voetbal, alleen de heer Nijs hield een geestig pleidooi om iedere vereniging hierin vrij te laten. Gelijke monniken, ge lijke kappen, zo was het slot van zijn betoog. Wie betalen wilde zou mogen betalen, wie niet, even goede vrienden. Er werd ook door de sprekers van het lager voetbal een beroep gedaan op de le klassers om een blanco stem uit te brengen over dit voorstel. Hierna werd er in de onderscheidene groepen heftig gediscus sieerd, waarna de voorzitter de vergadering een kwartier ge legenheid gaf zich hierover te beraden. De le klassers meenden, dat wat zij voor zichzelf noodge dwongen door de omstandigheden hebben moeten eisen, zij het zelfde aan andere leden van de K.N.V.B. niet mochten onthou den en stemden daarom vrijwel allen tegen het voorstel van het bestuur om de betaling alléén te doen plaats hebben aan de le klassers. Daar het lager voetbal plus het bondsbestuur in stemmenaantal de le klassers plus enkele anderen overtreffen, was dit zaakje spoedig bekeken en werd het voorstel van het bondsbestuur met 52 stemmen voor, 34 tegen en 11 blanco, aan genomen. Verder kwamen nog enige suggesties ter tafel over steun aan het lager voetbal. Koolhaas vroeg de vergoedingen aan spelers vrij te laten, welk voorstel zonder slag of stoot werd aanvaard en de heer Hoek vroeg de voorzitter of de competitie-indeling van 4 x 13 absoluut gehandhaafd zou blijven, waarna de woord voerder van de le klassers, Martens, aankondigde, dat de V.E.K. er op stond, dat haar voorstel van 2 x 17 en 1 x 18 clubs door het bondsbestuur op korte termijn zou worden ingevoerd, en hij verzocht het bondsbestuur na sluiting van de bondsver gadering om een onderhoud met het V.E.K.-bestuur, dat direct werd toegestaan. Tot zover de bondsvergadering. Voor dat de bondsvergadering om 2 uur in Krasnapolsky be gon was de V.E.K. om half elf op het Ajax-terrein bijeen om een en ander te bespreken. Op deze vergadering werd de dringende wens uitgesproken om tot de competitie-indeling van 2 x 17 en 1 x 18 te komen, om de grote kosten die de le klas-verenigin gen door de gewijzigde omstandigheden worden opgelegd, te bestrijden door het spelen van meerdere competitiewedstrijden, waardoor men meerdere baten kan verwachten. Het pro en contra werd duidelijk in het licht gesteld, maar bij de stem ming bleek het overgrote deel der verenigingen voor de ver grote le klasse-competitie. Na de bespreking van het bondsbestuur met de V.E.K. bleek, dat het bondsbestuur in genen dele met de V.E.K. kon mede gaan en dat dit voorstel dus onherroepelijk werd afgewezen. Het is en blijft typerend, dat aan de verenigingen die de spits moeten afbijten om de N.B.V.B. te bestrijden, wel de mogelijk heid werd gegeven tot betalen van vergoedingen aan spelers over te gaan, doch dat het bondsbestuur, dat op zeer onorgani satorische weg de knuppel in het hoenderhok heeft geworpen, geen medewerking wil verlenen en geen offer wil brengen om het deze verenigingen mogelijk te maken dit te doen. Het was eveneens typerend, dat uit de bespreking van bonds bestuur en V.E.K. naar voren kwam, dat enige heren van het bondsbestuur een bespreking zouden hebben met het bestuur van de Beroepsvoetbalbond. Het had ons inziens voor de hand gelegen dat in de voltallige bondsvergadering een mededeling in die geest was gedaan, dan had een ieder, die het aanging, hiervan kennis kunnen nemen. Wat deze bespreking zal opleveren ligt nog verborgen. Maar ja, er zijn in deze bewogen tijden meer rare dingen gebeurd. Laat ons er het beste van hopen. J. KOOMEN. Prian, 10 Juli 1954. VAN SUIKERRIET EN VOETBALPREMIES. Tweewielige, houten wagens, volgeladen met suikerriet en voortgetrokken door witte buffels bewegen zich in trage gang over het schier eindeloze smalspoor, dat in deze Noordelijke laagvlaktes van Oost-Java overal door velden en langs wegen is aangelegd. De oogsttijd van Java's suikerriet is aangebro ken; de lange fabrieks-schoorstenen, zich als witte vingers af tekenend tegen de alom groene omgeving, roken dag en nacht en de wee-zoete geur van het suikerriet, dat door de buffel wagens ter bewerking in de fabriek wordt aangeleverd, boort zich in onze neusgaten. In deze plots zo levendige, streek krijgen wij zojuist een Ne derlands dagblad uit Soerabaja onder de neus geduwd. „Daar, moet je kijken," zegt men ons, „een nieuwe schizophreen van de K.N.V.B. Premiestelsel! In de fabriek verstrekken wij ook premies aan bepaalde werkploegen, indien er bijzondere pres taties zijn geleverd. Het arbeidspeil gaat daardoor omhoog". En zo zijn wij in een verhit debat geraakt met deze suiker administrateur. Niet over suiker, doch over voetbal. Wij, die af en toe ook een eigen mening hebben, geloven namelijk niet, dat het voetbalpeil in Nederland zal verbeteren na de invoe ring van dat premiestelsel. Is het U nooit opgevallen, dat het spelpeil van voetbal altijd hoogtepunten kent in periodes van economisch slechte tijden in Nederland? Momenteel maakt Nederland een, in economisch opzicht, bloeiperiode door, waar op menig ander land jaloers is. Hoewel U zich dat zelf wellicht niet bewust is, vormt Uw land in de ogen van het buitenland' een getrouwe copie van Luilekkerland. Wat dit alles met voetbal heeft te maken? Wel, wij geloven, dat U, in het algemeen gesproken, temidden van deze econo mische heerlijkheid verpietert, oftewel zachtgekookte eitjes wordt. Er zal wel geen vereniging in Nederland zijn, die niet klaagt over ide gebrekkige opkomst op trainingsavonden. Pe riodes van grote werkloosheid en economische teruggang zal niemand in Nederland gaarne zien terugkeren. Maar is het niet opmerkelijk, dat Nederland's beste voetbalprestaties altijd zijn geleverd in crisistijden en na-oorlogse jaren? Is het niet een feit, dat in die periodes Uw eigen vereniging zelfs geen voldoende train-gelegenheid kon bieden aan alle enthousiaste leden? Zijn er nu nog spelers, die willen/kunnen komen op de, vroeger, zo bekende, Vrijdagmiddag-training? Voetbal is in Nederland een uitgesproken volksspel. Periodes van economische hoog-conjunctuur bewegen een volk echter tot decadentie, ook t.a.v. voetbal en premies kunnen dat o.i. niet redden. Wij zijn ons bewust, dat U van Uw enige Indonesische correspondent een lander artikel zoudt hebben verwacht. Er is in de laatste jaren immers bereids zoveel geschreven over de achteruitgang van Nederland's voetbalpeil. Aangezien wij ech ter een voor zover ons bekend nieuw gezichtspunt op werpen, hebben wij de moed gehad dit aan het papier toe te vertrouwen. U zult het ons wel willen vergeven. Als wij die suiker-administrateur niet hadden ontmoet, zouden wij Het is trouwens onze laatste pennevrucht uit dit land. Wel licht dwarrelt uit leen andere windstreek nog wel eens een epistel op Uw redactietafel, geschreven door CEES DE VLIEGER. Weteringschans 185- 223 - Telefoon 31842-39596-36231-36890 - Amsterdam Kantoorartikelen Doorschrijfsystemen Schrijfmachines Tel- en Rekenmachines Kantoor- en Bedrijfsmeubelen

Clubnieuws Ajax (vanaf 1916) | 1954 | | pagina 3