3 Juli 1954 en daarna 2 Er is na het verschijnen van het JulinUmmer van ons Ajax- Nieuws heel wat in de voetbalwereld van Nederland gebeurd. Was in vroeger jaren de zomer de komkommertijd in de voet ballerij en kon men rustig van zijn vacantie genieten, dit jaar is daar, na de beruchte 3e Juli, niet veel van gekomen. 3 Juli 1954! Onthoud deze datum. Zij zal in de geschiedenis van onze K.N.V.B. vele bladzijden gaan beslaan. Op deze blad zijden zal een latere generatie kunnen lezen van spijt, prin cipes, realiteit, en een nieuwe koers, over een voorstel van het toenmalige bestuur van de K.N.V.B., om over te gaan tot be taald voetbal. Onze bond, die ca. 65 jaar het amateur-voetbal in Neder land had gepropageerd ten aangemoedigd, onze K.N.V.B., zal vanaf die beruchte 3e Juli op haar grondvesten trillen, door de plotselinge en onverwachte publicatie van een voorstel om voetballers een vergoeding voor training, en voor het spelen van wedstrijden toe te staan. Dit voorstel werd bovendien op een wel zo ongelukkige wijze gelanceerd en de invoering ervan op zulk een korte termijn gestipuleerd, dat de verenigingen die uiteindelijk zouden moeten gaan betalen, in tijdnood zijn ge- Kómen. Bovendien is aan deze verenigingen vooraf niets ge vraagd en heeft geen overleg plaats gevonden. Niets van dat al. Het bondsbestuur wierp daarmede de knuppel in het hoen derhok en de hoenders in casu de verenigingen, die toch uit eindelijk de bond uitmaken, moeten nu maar zien, hoe zij uit deze onverkwikkelijke situatie moeten komen. Hoe deze ommezwaai door het K.N.V.B.-bestuur wordt ge motiveerd hebt U natuurlijk in de dagbladen gelezen. De z.g. „wilde voetbalorganisatie" koopt successievelijk vele spelers en (niet de slechtste, uit oude gevestigde verenigingen. Sinds 6 Augustus werden reeds een 83-tal spelers uit hun verenigin gen gelokt en door middel van een handgeld en wekelijkse be taling in de profbond te werk gesteld. U zult begrijpen, dat de eerste klassers, georganiseerd in de V.E.K., op stel en sprong te hoop liepen, om na de publicatie van het voorstel van de K.N.V.B. hun houding te bepalen en te trachten verdere af vloeiing van spelers naar de profbond tegen te gaan. Op de vele vergaderingen die tussen de 3e Juli en de 14e Augustus, de dag waarop in een buitengewone algemene ver gadering van de K.N.V.B. over het voorstel tot betaling aan spelers zou worden gestemd, hebben de le klas-verenigingen zich in overgrote meerderheid, gezien de dreiging van de prof bond, uitgesproken jten gunste van betaling aan spelers. Ook het lagere voetbal heeft zich zeer intensief met deze materie bezig gehouden, doch men voelde in deze sectie niet bijster veel voor betaling. Contactvergaderingen tussen hoger en lager voetbal brachten niet het gewenste resultaat en men moest zich de dag voor 14 Augustus afvragen wat er wel op de bondsvergadering uit de bus zou komen. Eén ding stond echter als een paal boven water. Er moest op die Bondsvergadering een beslissing vallen, hoe dan ook. De tijd drong. Het was op 114 Augustus één minuut voor twaalf. Wij waren in de gelukkige omstandigheid om een z.g. toe- hoorderskaart voor deze vergadering te ontvangen en wij zijn daar geweest. ro ~7ë£. s&s&s Directie CAREL C. KAMLAG en TOM MANDERS Stephan Zweig heeft een boekje geschreven over „Noodlots uren der mensheid". In dat werkje beschrijft hij belangrijke gebeurtenissen die op de gang van zaken in de wereld grote invloed hebben gehad. Wij zouden deze vergadering willen noemen „Het Noodlotsuur van de K.N.V.B." Onze Bondsvoorzitter, Ir Hopster, sprak er in z'n inleiding over, dat het gewenst was zich vandaag uit te spreken over het principe vergoeding aan spelers, en verzocht de sprekers van deze middag zich niet aan oratio ten gunste van het ama teurisme te buiten te gaan daar hierover reeds zeer veel was gesproken en men eikaars standpunten nu zo langzamerhand wel zou kennen. U hebt natuurlijk in de dagbladen het verloop van deze ver gadering gevolgd en daaruit kunnen opmaken, dat op de weg naar een uitspraak in deze materie vele voetangels en klemmen lagen. Na veel praten en een paar schorsingen van de vergadering, bovendien op 't laatst nog een verhuizing van een grote naar een kleine „komediezaal", viel de zo hoogst nood zakelijke beslissing niet. Het lagere voetbal wilde de zaak min of meer op de lange baan schuiven waartegen de le klassers vanzelfsprekend fel van leer trokken. |Ten slotte verklaarde de voorzitter van de V.E.K. dat verder vergaderen toch niet tot het gewenste resul taat zou leiden en verzocht de afgevaardigden van de vereni gingen uit de eerste klasse zich naar het Ajax-stadion te willen begeven, ten einde aldaar over iverdere stappen te beraad slagen. Dit was dan het verloop van deze zeer belangrijke Bonds vergadering, die tot slot door Ir Hopster werd verdaagd tot 28 Augustus. Als men als toehoorder op deze Bondsvergadering z'n con clusie mag trekken, dan is het wel deze, dat er in onze grote K.N.V.B. toch wel iets hapert. De tegenstellingen in onze Bond zijn dusdanig, dat van grote, gedurfde en noodzakelijke koers- en/of beleidsveranderingen practisch nimmer iets kan terechtkomen, daar de belangen te veel uiteenlopen, althans, dat tracht men dan te suggereren. Maar is het in wezen niet fout, dat er belangengroepen over iets moeten stemmen, waarvan men vaak het belang voor de respectievelijke groep niet altijd kan beoordelen? Neem b.v. eens het plan-Burgwal, dat met dé beste bedoeling was opge zet om tot spelpeilverbetering te geraken, en waarbij bleek na enige jaren, dat het een averechtse uitwerking had. Dit plan moest en zou ondanks dat alles uitgevoerd worden en men hielp daarmede het voetbal van Nederland in het moeras, waarin wij heden ten dage zitten. Zeer juist betoogde Ir Hop ster, dat wij thans op internationaal voetbalgebied een natie van de tweede rang zijn. Hoe mooi zou het geweest zijn en van hoeveel gezond begrip zou het getuigd hebben, als wij allen als een gesloten massa de problemen die daarmede samen hangen eens hadden ge steund en tot daden waren gekomen waarop wij naderhand trots hadden kunnen zijn. Helaas de groepsbelangen schijnen te veel gewicht in de schaal te leggen. Het is b.v. uiterst jammer, dat een oud-voorzitter van onze Bond, die zich om de zoveel jaren, geduchte inspanningen ge troost om een wereldkampioenschap van prof-voetballers te organiseren, zich niet voor de impasse waarin wij zaten, uit sprak in de geest van een eventueel compromis. Een andere voorzitter van onze Bond had daar meer (begrip voor. Na afloop van de verdaagde bondsvergadering hebben de eerste klassers zich onomwonden uitgesproken voor het be talen van spelers per 1 September a.s. Zij wensten hun ver enigingen niet verder te laten verzwakken door het overgaan van hun spelers naar de beroepsbonden. Zij hebben de realiteit goed onder de ogen gezien en ontveinzen zich in genen dele de moeilijkheden die er ongetwijfeld zullen komen, maar vaak worden vernieuwingen onder grote barensweeën geboren, en deze blijken dan ook nog wel eens heilzaam te zijn. Tot zover de situatie op de avond van de 14e Augustus 1954. Op 28 Augustus j.l. werd de op 14 Augustus geschorste Bonds vergadering in Krasnapolsky voortgezet. Na heropening door de voorzitter werd als eerste punt in stemming gebracht de reglementswijziging waarbij de moge lijkheid tot het geven van vergoedingen aan voetballers was vastgelegd. Het betrof hier dus louter en alleen de principiële kant van het vraagstuk. De heer Bergveld, woordvoerder van de 2e, 3e en 4e klassers, meende, dat alvorens dit punt in stemming kwam, er eerst ge sproken diende te worden over de vraag voor wie deze betaling

Clubnieuws Ajax (vanaf 1916) | 1954 | | pagina 2