VAMI Restaurant - Lunchroom IJiX-VAMI 2-2 57 .*dPi Ir! ;1 |sfi 1 Vissers, opgelet 3 Jan Grootmeyer, man met veel vergaderingervaring, is toen recht gaan staan en hield een hartstochtelijk pleidooi voor „betaald voetbal". Hij zag het zo: als wij niet meededen, zou volgens hem over enige jaren aan ons stadion een bordje hangen waarop geschreven „Ajax-ruïne". „Wij moeten niet tegen de stroom oproeien, geen surrogaat eerste-klasser wor den, wij moeten meegaan met de nieuwe tijd, wij moéten be talen, maar dan goed betalen óók," riep hij uit. „We hebben jaar in jaar uit aan de top van het Nederlandse voetbal ge staan en daar moeten we tot iedere prijs blijven. Betaal, maar betaal dan zo, dat geen speler wegloopt, geeft het wilde be roepsvoetbal niet de minste kans, wat Sparta en Feijenoord kunnen, kunnen wij ook. We hebben de middelen en een eigen stadion. Noem mij de club, die hierop kan bogen." Tot zover in grote lijnen het betoog van de heer Grootmeyer. Jan kreeg een stevig applaus. Vervolgens voerden nog enige heren het woord. John Roeg ging de hele beroepsaffaire nog eens na. Hij was op een vergadering van de Amsterdamse beroepsvoetbalclub geweest en het bestuur van deze vereniging bestond uit men sen, die heus wel clever genoeg waren om leiding te geven. Ook hij was er van overtuigd, dat ons amateurisme van de kaart ging en wij een nieuwe koers moeten bepalen. Hij had, als lid van de elftalcommissie, veel contact met de spelers van ons eerste elftal en uit gesprekken met deze Ajacieden de con clusie getrokken, dat de meesten van hen niet ongevoelig waren voor vergoeding. John adviseerde dan ook met klem, achter het bestuur van de K.N.V.B. te gaan staan. Voorzitter Koolhaas heeft natuurlijk de sprekers van repliek gediend, maar kon onmogelijk met iets concreets uit de bus komen omdat hij, zoals reeds gezegd, niets wist. Hij moest alleen weten, hoe de aanwezigen over het voorstel dachten, meer niet. Nou, ieder weldenkend mens kon van te voren weten hoe de uitslag van een eventuele stemming zou zijn. Door de hou ding van A.D.O., Excelsior, Feijenoord, Sparta en de reuzen zwaai van het K.N.V.B.-bestuur, zat er voor onze club niets anders op dan mee te gaan. Niet meegaan zou hetzelfde be tekenen als zelfmoord plegen. Wij, met onze dure huishouding, een flink bedrag onkosten per jaar, zouden binnen afzienbare tijd naar de haaien zijn. Om de club te redden moesten we, zij het met bloedend hart, omzwaaien. De uitslag van de stem ming bewees, dat men volkomen besefte in welke penibele situatie ons op amateuristische leest geschoeid voetbal ver keert. Het is ons dan ook onbegrijpelijk, dat bovengenoemde clubs (A.D.O. heeft n.b. volgens haar clubblad geen cent in kas) tot de noodlottige stap zijn overgegaan. Angst? Waar voor? We hebben het voetbalveld te Jutfaas gezien. Een stuk land met een paar goalpalen, vlak achter het restaurant van onze oud-clubgenoot Herman Schafer. Er zou een accomodatie (15000 plaatsen) en een groot parkeerterrein komen. Hoeveel zou dat kosten? Bovendien ligt het veld vlak achter een dijk waarop een druk autoverkeer alle aandacht vereist. Het veld van de Amsterdamse beroepsvoetballers is te Duivendrecht te vinden. Als we thuis in de serre zitten kunnen we naar de training kijken. Kort na de oorlog is het terrein omgeploegd, opgehoogd en van afwatering voorzien. Dat werk heeft onge veer een jaar geduurd en een schep geld gekost. In het voetbal seizoen twee dagen regenen je kunt een paar baggerlaar zen aantrekken. Wil men daar een behoorlijk veld van maken, dan komt er heel wat kijken. Vervolgens zal men een parkeer terrein moeten uitdokteren, want de paar zijstraatjes zijn zo gevuld. Verder zullen de nodige tribunes geplaatst moeten wor den. Een moeilijk, maar ook kostbaar karwei. Zo staat het be roepsvoetbal in de omtrek van Amsterdam en Utrecht er dus voor. In de kinderschoenen zult U zeggen. Accoord, maar wel een paar heel dure kinderschoenen. Waarvoor en waarom dan die angst? Waarom die reuzenzwaai van het K.N.V.B.-bestuur We wisten allemaal, dat het in het Zuiden van ons land met de voetballerij geen zuivere koffie was. Rector Booymans heeft er nog niet zo heel lang geleden over gerept. De K.N.V.B. zou het onderzoeken en ons vertellen, hoe de vlag er bij hing. Tot nu toe hebben we er nog niets van gehoord of gelezen. Mis schien is het ons ontgaan, we lezen n.l. geen sportbladen. Rijst de vraag: zou het Zuiden van advies hebben gediend? Advies met betrekking tot beroepsvoetbal In ieder geval, Feyenoord c.s. hebben ons amateurvoetbal geen dienst bewezen. Misschien komt er een tijd, dat de heren spijt hebben als de bekende haren op de schedels. Tijdens de vergadering van de eerste klassers bleek dat helaas nog niet. De heer Koolhaas heeft ons er in onze vervolgbijeenkomst van verteld. Haarfijn heeft hij ons uiteengezet wat er die Vrijdagavond en Zondag door de "i-7 Jrl'Ik'V AIS iltilllllri 7/1 iCvtiiïi iVJii'rtwV' '.vtV i WlfT', Wat AJAX is voor de Meer (Een gezellig stadion) Is de V.A.M.I. voor de Kalverstraat (Een gezellige lunchroom) Kalverstraat 171 - Telefoon 45027 PACHTER VAN DE AJAX-BUFFETTEN eerste klassers was naar voren gebracht en besproken. Zelfs de vóór- en tegenstanders had hij genoteerd. Toen hij uitge sproken was, wisten we iets, maar feitelijk nog niets. Alleen hadden we de zekerheid, dat half Augustus de narigheid pas goed begint. Dan gaat de grote knok beginnen, dan wordt uit gemaakt wat het zal zijn. „To be or not to be". En als dat uitgemaakt is, dan krijgen we het vervolgverhaal, een verhaal, dat onzes inziens beslist een trieste roman wordt. Een onge schreven roman over de ondergang van amateur- èn beroeps voetbal. Bij het scheiden van de markt deelde de heer Koolhaas de aanwezigen mede, dat na de Bondsvergadering de Ajax-schare weer bijeen geroepen zal worden en dat wij dan zullen bespre ken, wat ons verder te doen staat. Een door de heer Groot meyer ingediende en door hem zo warm verdedigde resolutie komt dan misschien toch bij de Grote Pers terecht. Nu ligt zij in het archief van het secretariaat. Laten we hopen voor goed. BROWN. Daar het eerste elftal op Zondag 15 Augustus tegen R.C. An- derlecht speelt, gaat de op die dag vastgestelde viswedstrijd niet door. Aan de vissen is bericht van verhindering gezonden. Zij hebben terug geseind, dat zij bereid zijn tot Zondag 22 Augustus te vasten, mits de Ajax-vissers vers deeg en vette wurmen (wij dachten dat het wormen was) meebrengen. In maaien (volgens ons maden) hebben ze beslist geen trek. H.H. Ajax-vissers, U weet het dus, Zondag 22 Augustus gaan de werphengels uit de f oudral en. Zegt het voort DE HEER ASBEEK BRUSSE WEER THUIS! Tot ons grote genoegen kunnen we melding maken van het feit, dat de heer Asbeek Brusse, die, zoals bekend, vele weken in het C.I.Z. vertoefde, weer gezond en wel in de huiselijke kring is teruggekeerd. De Algemene Vergadering, die hij natuurlijk bezocht, was voor vele Ajacieden een zeer geschikte gelegen heid, deze sympathieke clubgenoot „een stevige vijf" te geven en hem met zijn algeheel herstel hartelijk te feliciteren. Op zijn verzoek zeggen we alle leden, die tijdens zijn ziekte blijken van belangstelling gaven, hartelijk dank voor het betoonde mede leven. Vooral de familie Zwang, die hem vele malen in het zie kenhuis opzocht, een extra woord van dank. Ook het bestuur van onze club, dat een prachtige fruitmand zond, mochten wij in deze dankbetuiging niet vergeten. We hebben deze zonde niet begaan, dus, heren van genoemd college, namens ons aller vriend, hartelijk dank. REDACTIE A.N. AJAX—R.C. ANDERLECHT. Zondag 15 Augustus a.s., aanvang 3 uur, speelt ons eerste elftal tegen R.C. Anderlecht, momenteel de beste club van België. Oude diploma's zijn niet geldig!

Clubnieuws Ajax (vanaf 1916) | 1954 | | pagina 3