Oude glorie vraagt Uw aandacht! 10 J. C. F. STALLMANN. (Een van onze oudste leden.) Wanneer U tot de oude garde behoort en plannen koestert om de thans 73 jaren tellende sportvriend eens een bezoek te brengen, kan ik U de verzekering geven, dat U een hartelijk welkom op de Overtoom 357-1 zult horen. Ik dien U echter te waarschuwen, dat U in geen geval hoogte vrees mag hebben, daar U 45 treden moet beklimmen en dan een beetje gaat begrijpen, waarom vele lieden niet graag in het Olympisch Stadion op de tribunes met de dubbele letters zitten. U belt maar aan en ziet dan boven in de nok van het circus uw gastheer, niet aan de trapeze, maar rustig wachtend tot U de marathon hebt afgelegd, met uitgestoken hand naar TT toekomen. Ik ging van het idee uit iemand een interview af te nemen, die zeker in het bezit zou zijn van het veertig-jarenbord, maar hoewel het niet lang meer zal duren dat hij zich daar bezitter van mag noemen, was dit nog toekomstmuziek. Mijn zegsman loopt al zo langzamerhand 50 jaar mede met onze club, maar van 1907 af ongeveer 10 jaar als donateur 2,50 per jaar), totdat de heren H. Brockmann en G. Rauch hem voorstelden als werkend lid. In zijn dorjatèursperiode wist hij een van zijn kennissen, luisterend naar de naam Hinse, te animeren ook donateur te worden. Tegen betaling van 10,per jaar werd genoemde heer donateur en kreeg, zoals vanzelf spreekt, een speciale behande ling, die bij slecht weer uit een speciale service bestond, dat mijnheer op een plank mocht staan. In onze categorie ereleden komt de naam voor van F. Stall- mann, die tot de oprichters van onze club behoorde en van wie wij gaarne uit de United States eens een krabbeltje voor ons clubblad zouden ontvangen. De prestaties van mijn cliënt met de bal zijn voor onze club nooit nodig geweest, daar zijn enige voetbalterrein in zijn jeugd aan de voet van die goeie oude Wester lag. De gelegenheid om onze club te dienen, heeft hij onder de penningmeesters De Munnik en Oudheusden waargenomen, met ons tegenwoordige kascommissielid De Waal. Ja, dat is eigenlijk het enige wat ik voor Ajax heb gedaan* klonk het. Het parle ment wist het echter beter en moeder Stallmann, even vitaal als de baas, herinnerde zich dat mijn gastheer voorzitter was geweest van het ontvangstcomité voor de eerste wedstrijden om de Gouden Meerbeker, die nu in, onze prijzenkast staat. Mis schien dat het woord „goud" erg op zijn zenuwen heeft gewerkt, maar het is een feit, dat hij enkele uren zeer nerveus door alle kamers heeft gelopen om zijn openingsspeech in te studeren. Hij wist zich nog zeer goed te herinneren, dat de finale geleid was door de oud-Haarlemspeler en later ex-directeur van het Olympisch-Stadion Jan v. d. Berg. In de jaren van onze gouden ploeg had hij een onbeperkt ver trouwen in die kerels, en sloot voor de aanvang van het seizoen een weddenschap met eeil inzet van 10,af, dat Ajax onge slagen kampioen zou worden. Dit optimisme leverde hem 100,op en gezien het feit dat een en ander is verjaard, zal de amateurcommissie van de K.N.V.B. hem nu wel niet meer op de proflijst plaatsen. Die honderd pietermannen hingen an ders in. de laatste wedstrijd tegen H.B.S. (Kraaien, zet 'm nog eens op!) aan een zijden draad, toen Boutmy enkele minuten voor het einde een strafschop miste en de stand 00 bleef. De mooiste wedstrijden heeft hij naar zijn mening op ons oude veld gezien. Een ontmoeting uit de AjaxFeijenoord- serie. blijft speciaal in zijn geheugen. Wij kwamen n.l. in het veld met 5 invallers, o.a. voor Piet van Reenen en het leek voor de Rotterdammers een walk over te zullen worden. Het zal tot vandaag wel een van de grootste desillusies blijven van onze rood-witte vrienden uit de Maas stad. Het werd een debacle; met 71 moesten zij de vlag strij ken. Invaller Piet Oudendijk nam vijf doelpunten voor zijn rekening. Tussen neus en lippen door hadden de zoons des huizes wel eens een woordje te berde gebracht. Het is namelijk een zeer sportieve familie; de jongste, Ger, is oud-speler-aanvoerder van A.F.C. en tegenwoordig bestuurslid, terwijl de oudste reeds vele jaren secretaris is van de biljartclub „De Roemer", waar diverse Ajaeieden lid van zijn. De lach was niet van de lucht en er werd toch eerlijk niet „gevoerd", of wel Mevrouw Stallmann Jr.? Op mijn vraag, wat hij in de loop der jaren de meest interes sante wedstrijd had gevonden, kwam direct het antwoord: AjaxSparta om het kampioenschap. In Rotterdam onver diend verloren, maar de revanche was grandioos. Het was de mooiste wedstrijd die hij ooit zag. Viereen, waaronder twee goals van Jan de Natris, die hij met Gupffert de beste vleugel spelers heeft gevonden, die Ajax heeft gehad. Tot de speciale gebeurtenissen die hem zullen bijblijven, moe ten worden gerekend: Opening Ajax-Stadion; Gouden Feest; Bordjesclubdiners. U kunt van mij aannemen, dat ik mij geen ogenblik heb ver veeld, geen moment de indruk heb gekregen tegenover iemand te zitten die 73 jaar oud is en met genoegen heb geconstateerd, dat zijn Jeugdige Correcte Faire en Sportieve inzichten over onze mooie voetbalsport alleszins waard zijn om door de jongere generaties te worden overgenomen. Vader Stallmann, bedankt voor de prettige ontvangst en tot het 40-jarig lidmaatschap. C. E. de V. Koop nu Uw bontmantel een lange kwaliteits I*ersianer Pattesmantel voor /430- Prima coupe en afwerking. Gespecialiseerd in grote maten. Onze 36-jarige ervaring is Uw waarborg. Indien gewenst betaling in overleg. Uitsluitend „BONTHUIS BE ITER" Heiligeweg 2 (gesloten huis) Amsterdam-C. Telefoon 38789 Kantoor-artikelen Zoek niet langer &CX* Weteringschans 223, Tel. 39596-31842-36890 Amsterdam

Clubnieuws Ajax (vanaf 1916) | 1954 | | pagina 10