Oude glorie vraagt Uw aandacht! Wasmachines ASBEEK BRUSSE ««-gewenst Borneostraat 8-14 - Tel. 54251 ERKEND PHILIPS SERVICE 8 M. L. WESLING. Bezitter van het „40-jaren-bord." Als aan de vooravond van het bordjesclub-diner een bezoek aan een oudgediende op het programma staat, kan men gemak kelijk zeggen: „dat zit rustig" (woorden en muziek van onze donateur Dirk Bos). Dat rustig zitten was in eerste instantie alleen op mij van toepassing, aangezien mijn cliënt, die juist was teruggekeerd van de oefenwedstrijd van het Nederlands elftal, waar hij niet enthousiast over was, een strafmaatregel van het parlement moest uitvoeren. Orde en regel is namelijk het devies van mijn zeer charmante gastvrouw, die haar echtgenoot zelf zijn maaltijd liet klaar maken, daar hij van zijn plan om naar het Stadion te gaan, geen kennis had gegeven; 50 achter, Pawnee! „Pawnee Bill" (de aanleiding tot deze bijnaam zal ik U direct uit de doeken doen) incasseerde deze maatregel met hetzelfde percentage humor als in de jaren dat hij zijn capriolen op het groene veld verkocht. Ik kreeg dus iemand tegenover mij, die volkomen „in" was voor dit interview en mij direct met een woordenvloed overlaadde, waardoor ik mij genoodzaakt zag de enkele nog goed werkende remmen van de Amsterdamse tram in werking te stellen. Ik zal hem dus hier maar voorlopig aan het woord laten, na zelf te hebben vastgesteld, dat het bord voor het 40-jarig lid maatschap hem reeds op 1 September 1952 ten deel was ge vallen. Voorlopig heeft mijn cliënt het over alle mogelijke spor ten die hij buiten de voetballerij beoefend heeft en dat zijn er niet weinig. Wat denkt U b.v. van schaatsenrijden, wielrennen, athletiek, worstelen, tennis enz. Allereerst volgt hier iets over schaatsenrijden. Op 16-jarige leeftijd (1908) had hij reeds in de gaten, dat er in de kleine buitenplaatsen op de korte baan wel iets te verdienen was en dat men het zich voortbewegen over een afstand van 166 meter meer klauwen dan rijden kon noemen. Hij bezigde voor deze wedstrijden een speciale uitdrukking: 1.betalen en 10. halen (nóg voordeliger dan De Gruyter!). Zijn ausdauer was altijd een enorm wapen en dit kwam hem bij zijn deelneming in 1940 en 1941 aan de Elfstedentocht, waar van die in 1940 de zwaarste was, volledig ten goede. De twee bordjes aan de wand in de kamer leveren het bewijs, dat hij deze tochten heeft uitgereden. Weinig Ajacieden zullen zoveel takken van sport hebben beoefend en ik zal nu de tweede hobby onder de loupe nemen, -n.l. wielrennen. Zijn uitkomen op de korte-baanwedstrijden op de schaats had den hem geen windeieren gelegd en van de in twee seizoenen verdiende centen (leest U maar guldens) werd een racefiets gekocht. Niemand minder dan de oud-kampioen achter motoren, Jan van Gent, behoorde tot zijn relaties, die mede gelet op Weslings korte, gedrongen gestalte, in hem een stayer met toekomst zag. „Pawnee" had er wel oren naar, maar er moest zowel op de oude baan van Zeeburg als op de weg flink worden getraind. Op de weg gebeurde dit altijd achter een vrachtwagen. Hij stelde zich dan altijd bij Schollenbrug op en wachtte op een dergelijk vehikel. Op zekere dag kwam er een wagen en de „allround" er achter. Bedenkt U wel even, dat de wegen toen niet zo ideaal waren als tegenwoordig. Op een moment, dat hij de snelheid op ongeveer 50 km taxeerde, passeerde er een andere wagen. Een korte sprint en achter de nieuwe klant. Een kuil in de weg zou een einde aan Weslings wielerloopbaan maken. Mijn cliënt ging over de kop en zijn eerste gangmaker reed de racefiets in puin. Deurwaarder, volgende zaak: worstelen. Deze sport beoefen de mijn zegsman in de Gymnastiekvereniging „Olympia" in de periode dat men voor 35 cent (inclusief consumptie) in het pas herbouwde Flora worstelwedstrijden kon aanschouwen tussen echte en gefingeerde Russen, Amerikanen enz. Op een Zater dagmiddag op ons oude veld (altijd gezellig) kwamen deze wedstrijden ter sprake. Een klein beetje „voeren" tussen de aanwezigen leidde tot een uitdagingswedstrijd, die door de speaker werd aangekondigdaan mijn linkerhand Samukof (kampioen van Rusland) en aan mijn rechterhand Pawnee Bill (kampioen van Amerika). Het broekje van de „Amerikaan" was veel te wijd en de veiligheidsspeld die dat kledingstuk wat nauwer maakte, zou in deze ontmoeting een belangrijke rol gaan spelen. De „Rus" was veel sterker en toen enkele normale fouls" mijn cliënt niet mochten baten, nam hij zijn toevlucht tot de veiligheidsspeld. Voelt U de fijne nuance Zijn tegenstander voelde het ook en werd gevloerd. In een zuivere revanche werd de Rus in de dub bele nelson genomen en normaal met beide schouders op de grond gebracht. De werkelijke naam van zijn tegenstander was Schild, 2.05 meter lang. In een enorme lachbui hoor ik memoreren, dat de athletiek ook zijn liefde heeft gekend, al beoefende hij deze sport hoofd zakelijk om zijn uithoudingsvermogen op peil te houden. Die lachbui was gemotiveerd, luistert U maar. De Zwolse voetbal vereniging Z.A.C. had ter gelegenheid van een jubileum een wedstrijd over 35 km uitgeschreven; de ronde van Zwolle. Na het startschot vormde zich een kopgroep van drie lopers, waar Wesling zich spoedig bijvoegde. Onderweg kwam het kwartet bij een viersprong en in tegenstelling met de drie an deren, was hij van mening, dat de weg links naar Zwolle leidde. Na een uur sjouwen, waarbij hij tevergeefs naar tegenstanders had uitgekeken, kwam hij na informatie bij een voorbijganger tot de ontdekking, dat zijn weg naar Meppel voerde. Pawnee stopte dus af en aangezien er indertijd niet te veel auto's reden en het woord „liften" nog geen burgerrecht had verkregen, wandelde hij op zijn gemak verder. Een melkwagen met een paard er voor bracht uitkomst. De melkrijder kreeg medelijden met de teleurgestelde loper en omdat hij toch naar Zwolle moest, mocht Pawnee achterin tussen de melkblikken plaats nemen. Op een gegeven ogenblik zag hij twee lopers uit een zijweg kofnen. Zijn besluit was snel genomen; een wip van de wagen en er achteraan. Naar het Z.A.C.-terrein bleek nog maar een kleine afstand te zijn en de lopers moesten daar nog vier ronden afleggen. Volkomen uitgerust, kostte het hem weinig moeite in de eerste ronde beide lopers onder enorme toe juichingen van het publiek te passeren. De talrijke aanwezi gen werden echter teleurgesteld want na deze ronde liep hij met grote snelheid naar de kleedkamer. De organisatoren en de jury trachtten hem onder voorspiegeling van een mogelijke record verbetering te bewegen de wedstrijd uit te lopen, maar onder het voorwendsel van plotseling opgekomen kiespijn liet hij de eer aan hen die het verdienden. Hij moest er nu nog om lachen. Alvorens U iets over zijn voetbalperiode te vertellen, wil ik U even in kennis stellen van de speciale liefde van het echtpaar Wesling voor de tennissport, waarin de vrouw des huizes uiterst bedreven is en waarvan diverse prijzen de stille getuigen zijn. Op 1 September 1910, toen er nog geen jeugdafdelingen be stonden, werd Wesling lid van Ajax en speelde al spoedig in het tweede elftal, o.a. met Ten Herkei, De Kruyff, Goosen, J. Schoevaart en Maarsen. Het was een periode waarin wij over bekwame reserves beschikten, die echter de wind tegen hadden, daar het eerste elftal uit spelers bestond die net een neuslengte beter waren. Jan Pelser was secretaris der E.C., die Wesling van al 197,50 v.a. fl 3,* p. week Ruime sortering Velie gashaarden, Kolenhaarden (div. merken), Kachels, enz. De nieuwste serie Radio's, Gramophoons en kasten. Televisie, Rijwielen, Gasfornuizen, Stofzuigers, Keukenuitrustingen, Wringers, Meu belen, Woningtextiel, Electrische klokken, Kinderwagens, Scheerapparaten, Inphraphil en hoogtezon apparaten Tevens Speciale Reparatie-inrichting voor Radio, Haarden, Kachels, Rijwielen enz. Desgewenst op termijn

Clubnieuws Ajax (vanaf 1916) | 1954 | | pagina 8