Drijft 7 Na „BLIJFT" en „SCHRIJFT" nu iets met DRIJFT U vreest natuurlijk straks voor KIJFT, om maar te zwijgen van BEKLIJFT, VERSTIJFD, VERWIJFD of INGELIJFD Het blijft bij „drijft", hebt maar geen nood. Weest ook voor „wrijft" niet als de dood. Het drijven, weet U, is niet goed wanneer het met een center moet. Maar tochgeen über-combinatie. Want soms is er een situatie dat het passeren van een man een schotpositie scheppen kan. Nee, drijft niet als de „kleine Kippies" (welnee, dat waren heus geen hippies) maar uit 't begin van Gouden Tijd twee pingelaartjes zogezeid. Nee, 'k weet het wel, houdt U maar stil. toen was er nog geen stopperspil. Het tempo lag vaak niet zo hoog, schoon d a t er soms heus niet om loog. Vergeet ook Heintje Delsen niet. En Wimpie Volkers, hèt verdriet van menig backstel inde klei. Dat zeg ik er maar schielijk bij. Het drijven zit ons in het bloed. Het is wat ied're jongen doet op straat of plein met 'n „kleine bal" Hij „neemt ze" zonder last of tal. De kleine bal, waar vindt men die Ik nooit meer „een partijtje" zie. Ik weet het, 't is een and're tijd. De tijd waarin de auto rijdt Eens kwam die kleine bal op 't land. „De Zanddijk",1) deze dijk van zand, zag ook de Kippies drie kwartier, als 't schafttijd was bij Elsevier. Ze speelden al voor Ajax 1. Dus, stonden velen er omheen te kijken naar het strijdgewoel; de Lucas-Brothers dik betoel. Maar deze honger naar het leer is er vandaag de dag niet meer. Die grote kerels 'k zie het al thans drijven met een kleine bal. Doch hoedt U als ge drijven kunt, het spel te maken tot een stunt. Dan remt ge 't spel van Uw partij. En speelt slechts voor de galerij. Dan speelt ge op goedkoop effect. Wat slechts de staantribune trekt. Goedkope hulde van 't publiek, het vindt zo'n spelertje komiek. Het juicht U toe en vraagt naar meer. Wil dit gegoochel telkens weer. De tegenstander zich herstelt; weg is de kans van 't open veld. Aan het verrassings-element kwam door Uw spel allang een end. Uw medespelers zijn ontstemd. Uw zelfzucht heeft het spel geremd. Henk Hordijk in zijn tweede jeugd schonk met zijn spel ons (nogmaals) vreugd'. Hoe uitgekookt was dan dat spel. Hij dreef, en toch was Henk niet snel. DRIJFT Ajacieden alshet gaat. Maar doe het niet ten eigen baat. Het drijven zij U nooit tot doel, doch meer een kwestie van gevoel. Gecombineerd met overleg. Zoals eens Woutje Buitenweg. Of Piet van Reenen, „Goaltjes-Piet". Maarals ge openingen ziet. Drijft nimmer bij een soort mêlée (Van Reenen deed dan zelfs niet mee). Doe 'n schijnattaque en ga, als hij, die ene man alsnog voorbij. Probeert het nooit met drie, vier man. Ge grijpt dan steeds dezelfden an. Daar nummer één en dat is mis allang terug gelopen is. Doch nogmaalsDRIJFT EN ATTAQUEER' in solo eens een enk'le keer. Hebt voor het drijven eens besef. Doch bovenal: HEBT DRIJVERSLEF! B. S. LE MARCHÊ. J) Een dijk, of beter een vrijwel onafzienbare vlakte van op gespoten zand, tegen verstuiving bedekt met een toplaag van opgebrachte zwarte grond, die er spoedig afgetrapt was. (Niet te verwarren met het z.g. Zwarte Land dat zich bevond op de plaats waar later de De Lairessestraat en zuidelijker gelegen straten zijn ontstaan en waar vooral vóór 1912 eveneens veel gevoetbald werd.) De Zanddijk liep van de Amsteldijk tot de Boerenwetering en begon direct achter de Tolstraat, Rustenburgerstraat en Cor- nelis Trooststraat. Van omstreeks 1912 tot de eerste twintiger jaren bleef deze inmiddels overrijpe bouwgrond daar renteloos liggen, dit als gevolg van het gebrek aan bouwmateriaal, ont staan door Wereldoorlog 1. Een dorado voor honderden jongens en jongemannen in een tijd dat woorden als adspiranten en ju niores voor de voetballerij niet veel meer dan leuzen waren. Hier leerden spelers als Dolf van Kol, Wim Volkers, Wim Addicks enz. het spel. Zij vormden clubs, die vroeg of laat toetraden tot de A.V.V.B., de z.g. Volks. Deze bond is later opgegaan in de A.V.B., thans afdeling Amsterdam van de K.N.V.B. Enkele dezer verenigingen bestaan nu nóg en maken nog altijd deel van deze afdeling uit. Onder de titel „Mokumse Motte (n) ballen" is het Zanddijk voetbal indertijd door mij beschreven in de W.V.V.-er, het club blad van W.V.V., Winschoten. Wie het interesseert, vrage Brown. Deze bewaart alles, dus ook de W.V.V.-ers, waarin de serie „Motteballen" werd opgenomen. B. S. Ie M.

Clubnieuws Ajax (vanaf 1916) | 1954 | | pagina 7