Broodje Beroepsvoetbal Zoals een outsider het ziet Harry Sacksioni van Kootje Sigarenmagazijn 14 Bezien van het nuchtere standpunt van zakelijkheid is het niet duidelijk, dat kapitaal kan worden gevonden voor de op bouw van een profvoetbal-instituut in ons land. Van puur voet- baltechnische zijde bekeken is het evenmin erg helder, hoe zulk een prof-instituut de absolute noodzaak zou moeten zijn om het gezakte spelpeil op te halen. Immers, de voorstanders van het professionele voetbal spelen dit uit als hun troef: spelverbete- ring door prof-voetbal Wat het zakelijke betreft, is het denkbaar dat het geld op tafel komt, doch daarmede zijn er nog geen volwaardige voet ballers op het groene grastapijt, om niet te spreken van elf tallen waarmede men de machine in werking kan stellen. In zaken begint men gewoonlijk met het leggen van een grondslag. Het is uitgesloten een huis te beginnen met het spannen van dakbalken. Het lijkt logisch aan te vangen met een op realitei ten opgebouwd werkschema en dan komen vooreerst de vraag stukken van uitvoerbaarheid, het voorhanden zijn van de bouw stoffen en last but not least de aesthetische problemen aan de orde. Men kan bij de gedachte aan het samenstellen van een ge meenschap van beroepsvoetballers onder één ding niet uit: de grondgedachte van de sport en met name de lichaamsoefening uit gezondheidsoverwegingen als tegenwicht van de mentale inspanning, is compleet over boord. Bovendien is recreatie voor de beroepsvoetballer naar het tweede plan geschoven. De re creatie, het genoegen van het spelen van voetbal, is verlegd naar het genoegen van het kijken naar voetbal, d.w.z. de pret is voor de toeschouwers. De voetballer is evengoed een nummer geworden als de acrobaat in het circus. Onze vroede Bondsvaderen vechten met klem (en o.i. te recht) voor het behoud van het amateurvoetbal en ze zullen zich nooit en nimmer van dit standpunt mogen laten afbrengen. Ze kunnen dat trouwens niet, want ten slotte steunt de gehele organisatie van de K.N.V.B. op het onvervreemdbaar goed van het amateurisme, het spel om het spel, het spel om de gezonde vreugde daarvan voor de werkelijke „devotee of sports", het spel ter wille van gezonde lichaamsontwikkeling. Het is onweerlegbaar, dat de voetbalsport tot een kijkaffaire is geworden en het zal ook wel niet ver bezijden de waarheid zijn, dat daardoor de amateuristische grondslag hier en daar ietwat gerafeld is. Het wisselen van clubs door bepaalde spe lers met goede capaciteiten heeft meer dan eens een verdacht tintje te zien gegeven. De moeilijke kwestie van hoever b.v. ver zuimde werktijd door een speler mag en moet worden vergoed, zal ongetwijfeld hebben geleid tot situaties, die met de gedachte van 100%-puur-amateurisme op gespannen voet stonden. We vragen ons echter af, of daarom een pleidooi voor beroepsvoet bal moet worden gehouden. Dat is toch belachelijk overdreven! Men is geneigd en men vergeve het ons, indien we hier mede de gevoelige teentjes raken van de super-amateurisme- aanbidders hier de vroede vaderen in Den Haag enige sou plesse te vragen, doch dit dan ronduit te doen en regels op te stellen, die zijn aangepast aan de feiten.,Een van die feiten is, dat de tijden wél veranderd zijn! De voetbalsport is al dertig en meer jaren lang niet meer de exclusieve sport van de beter ge situeerde jongelui, integendeel, het is je reinste volkssport ge worden en hier liggen de moeilijkheden. Men kan niet verwachten dat een jonge man, wiens werk verlangt dat hij van het vroege ochtenduur tot laat in de na middag aan de slag is om zijn weekloon te verdienen, inkomsten derft, omdat hij voor de voetbalsport wordt opgeëist. We nemen met beslistheid aan, dat voor de vele situaties die voor de amateurvoetballers ontstaan als gevolg van training, reizen, verzuimen enz., een behoorlijke financiële regeling kan worden gevonden. O.i. zijn vergoedingen uit dien hoofde ten volle ver antwoord en deze kunnen in geen enkel opzicht een smet wer pen op de amateurstaat van de betrokken voetballers. Van het ogenblik af, dat een voetballer vindt, dat zijn pres taties eigenlijk beloond moeten worden, is deze voetballer geen amateur meer en behoort hij niet thuis in de K.N.V.B. resp. in zijn club. Indien het waar is, dat er dan nu reeds in Nederland zovele spelers die mening zijn toegedaan, wel dat zij er dan tussenuit trekken en hun eigen bedoening zoeken. Maar dat er financiers gevonden zouden worden om deze hachelijke onder neming te wagen, is ons volkomen onduidelijk, want alles pleit tegen de instelling van een 100%-voetbalprof-instituut in Ne derland; de terreinennood, het ontbreken van spelersmateriaal in voldoende omvang om te kunnen dromen van een competitie, mensen met ervaring om zulk een beroepszaak te leiden, scheidsrechters en noemt U maar op. De berichten in de pers van de oprichting in ons land van een professionele voetbalbond zullen door velen van de „insiders" met hoofdschudden zijn gelezen, doch ook zij, die maar van verre het voetbalschouw spel in den lande volgen, zullen gedacht hebben aan het Ita liaanse spreekwoord „chi va piano, va sano" (wie langzaam gaat, gaat verstandig) en deze sprong in het onzekere als een ondoordachte, bruuske handeling hebben genoteerd Spelverbetering Zeker, die willen we allen. Allereerst onze bondsvaderen, die het waarachtig ook niet zo leuk vinden, dat er op onze velden heden ten dage niet veel goeds wordt verricht. Men moest eindelijk eens ophouden met te fulmineren tegen de K.N.V.B. Dit wilde geraas en gescheld leidt tot niets. De ergste fout ligt mogelijk bij onze eerste klas- sers zelf, die alle uit lijfsbehoud en puur egoïsme het vertikken mede te werken aan de vorming van een „werkelijk eerste klas se-milieu" in de vorm van een hoofdklasse. We geloven in deze enige en juiste oplossing, het extraheren van de beste clubs uit de massa van heden en we hebben daarbij voor ogen de beproefde leer, dat de beste clubs zich aan elkaar optrekken en dat het spelen tegen mindere tegenstanders nooit bevorderlijk kan zijn voor het spelpeil. Indien onze voetbalziel en voetbalzaligheid dan per se moeten afhangen van onze successen tegen de buitenlandse profs en het niet langer duldbaar is voor onze gemoedsrust dat we maar in de voetbalpan gehakt worden door voetballers van over de grens, wel waarom dan niet eens bestudeerd, hoe b.v. de Belgen met him semi-profsysteem te werk gaan In onze ogen is een profvoetballer een speler die zijn inkomen uitsluitend dankt aan de voetballerij. Dit lijkt ons in Nederland volkomen onbestaanbaar. Het semi-profvoetbal is echter misschien in de toekomst voor ons land wél bestaanbaar. Laat dit echter voor het ogenblik rusten! Wij staan aan de kant van het amateurisme, doch indien de evolutie in ons voetbalwereldje vroeg of laat leidt tot wat op een „middenweg" lijkt, wel dan zullen we daar zeker niet om treuren. Maar met één sprong in de profsectorhet lijkt ons on bezonnen. D. K. Rijnstraat 63 Telefoon 726558 De zaak met de grootste sortering van Zuid Verkoop van Ronson-aanstekers en Denicotea-pijpjes Wij bezorgen ook gaarne aan huis Te laat Dan in de automaat! Leidseplein 20, Telefoon 32036 Spui 28, Telefoon 37451 Rembrandtsplein 12, Telefoon 36513

Clubnieuws Ajax (vanaf 1916) | 1954 | | pagina 14