F. DAZERT bonthuis „DE BLAUWVOS" Onze Jeugdafdeling Paleisstraat 3 ENGELS SCHOEISEL Er moet iets gebeuren BONTMANTELS - STOLA's - COLLIERS A. F. STRIKKERS 17 Het ten opzichte van vorige jaren zeer gunstige eerste ver loop der voetbalcompetitie heeft bij ons indertijd de verwach ting gewekt, dat het seizoen 1953'54 bij uitzondering eens tijdig zou worden beëindigd. We hebben ons toen blijkbaar wel wat al te veel laten beïnvloeden door het gestadig mooie weer, waarmede we bij de aanvang werden gezegend. Helaas, we hebben wéér te vroeg gejuicht, want nadat de regen een paar weken spelverstoorder was geweest, heeft een vorstperiode, die zich onverwachts kwam aandienen, de achterstand reeds tot 9 weken opgevoerd. Koning Thialf, die met grimmige ver betenheid zijn heerschappij zo lang mogelijk scheen te willen handhaven, liet niets na om ons zijn wil op te leggen. Met ijzige noord-oosten winden, waarbij het kwik dikwijls tussen 10 en 15 graden onder nul schommelde gaf hij ons van waar hij werkelijk toe in staat is, nog maar een bescheiden proefje en bood daar mede de in de laatste jaren nogal stiefmoederlijk bedeelde schaatsliefhebbers de gelegenheid ten volle te genieten van hun prachtige, gezonde sport. Duizenden, ja, tienduizenden hebben zich deze kans niet laten ontglippen. Ondanks de soms snerpend koude wind en een temperatuur die alleen ijsberen welgevallig had kunnen zijn, hebben zij ons land, dat vreemd genoeg nog niet in een sneeuwgewaad was gehuld, doorkruist of in wed strijden op de lange of korte baan getoond waartoe zij op de gladde ijzers in staat waren. Vooral de Elfstedentocht en de Nederlandse en provinciale kampioenschappen hebben onze aandacht gevraagd, hoewel daarbij niet onze sterkste rijders aanwezig waren, aangezien die ons land bij de Europese kam pioenschappen in Davos vertegenwoordigden. Kees Broekman en zijn mannen hebben het daar in Zwitserland niet kunnen bolwerken tegen Russen, Noren, Zweden en Finnen, doch slechts een bescheiden rol gespeeld. De wereldrecordhouder op de 5 km en vorig jaar algemeen Europees kampioen, bracht het nu niet verder dan de 6e plaats in het algemeen klassement, terwijl Wim v. d. Voort, als 8e, de tweede en laatste Nederlander was die bij de eerste 12 eindigde. In ons land was Jeen v. d. Berg, de winnaar van de Elfstedentocht, de sportheld van de dag. Deze 200 km lange monsterrit werd door uitzonderlijk goede weers omstandigheden begunstigd en werd dan ook in recordtijd door de winnaar afgelegd. Zelfs velen die na v. d. Berg arriveerden, bleven nog aanzienlijk onder de tijd van de vorige recordhouder. En zo hebben we dan, na vele kwakkelwinters, weer eens een periode van onverdeeld ijsgenot mogen beleven. Maar ook hier aan schijnt nu een einde te zullen komen. De troon van de ijs- koning wankelt. De kracht van de strenge meester is aan het tanen. Diens pogingen om zich te handhaven worden merkbaar zwakker. Reeds heeft de sneeuw, die de dooi inluidde, alles met een smetteloos witte vacht bedekt. Inmiddels heeft het water zich op enkele plaatsen een weg gebaand en staat nu op de nog bevroren ondergrond. Toch vragen we ons nog steeds af: „Wat zal de thermometer doen Zal het kwik de stijgende lijn volgen, of opnieuw beneden het nulpunt dalen?" Wij, voetballers, zien de tijd dat het bruine monster weer zal gaan rollen, met ver langen te gemoet. Zij die hun hart aan de schaatssport hebben verpand, hopen dat het vriesweer aanhoudt. Maar och, we zul len ons allen naar de omstandigheden moeten schikken en rus tig afwachten wat de winter verder nog zal brengen. Tot onze spijt is er dus niets te vermelden van de verrich tingen op het groene veld. Zelfs de training stagneerde en werd een korte poos opgeschort. De opkomst was toch al zeer gering door de magische invloed die het ijs had. Bovendien was ons stadion van alle warmte verstoken. Om onheil te voorkomen, waren de leidingen, die aan bevriezing blootstonden, afgetapt. We kwamen dus om zo te zeggen van een koude kermis thuis en ook de jongens die getraind hadden, moesten het zonder een warme douche doen. Jongens, de ijspret is naar alle waarschijnlijkheid ten einde. Het spel van been en bal zal weer gaan beginnen. Zorgt er voor, dat je paraat bent als het eerste fluitsignaal weerklinkt! Ver zuimt daarom vooral de training niet! P. VAN OS. ii Neen, beste Brown, ik ben niet geschrokken na het lezen van je kroniek in ons vorige clubblad. Integendeel, het heeft mij verbaasd en gesterkt. Verbaasd, omdat je het wel nodig acht dat de training intensiever wordt aangepakt, maar niet gelooft in de wilskracht van onze jongens om beter te gaan spelen. Gesterkt, omdat bedoelde selectie het enige middel is om tot verbetering te komen. Ten aanzien van je twijfel, of onze jon gens iets voelen voor deze speciale training, wil ik je een vraag stellen. Geloof je, dat onze jonge, veelbelovende spelers de moeilijk heden, die het huidige spel oplevert, niet willen overwinnen Ik ben overtuigd van wel. De gesprekken die ik met hen over deze training heb gehad, doen mij optimistisch zijn. 't Is immers niets anders dan hun een kans geven om datgene te bereiken, wat hun ideaal is, n.l. de kleuren van onze vereniging te ver dedigen in de hoogste elftallen. Wie zou die kans niet grijpen? Waar zijn toch al die spelers, die in adspiranten- en juniores- elftallen steeds maar kampioenschappen hebben behaald? In derdaad, enkelen hunner spelen in het eerste elftal, maar waar zijn de overigen? Waar zijn al die spelers gebleven die in die kampioenselftallen hebben gespeeld en er niet gekomen zijn? Zij zijn in het grote leger der middelmatigen terecht gekomen, zijn in de lagere elftallen blijven spelen of vertrokken naar een tweede- of derde-klasser. Dit langer verblijven in de lagere regionen kan er toe leiden, dat de betrokken speler zijn energie verliest, een gevoel van minderwaardigheid krijgt en zich gaat vergenoegen met het spelen van wedstrijden in de lagere elf tallen. Wat goed is komt snel, maar moet ook snel zijn kans krijgen, waaraan wij onze steun dienen te verlenen. Voetballers werden vroeger geboren. Nu is het niet anders. Voor bepaalde plaatsen werden er in het verleden voetballers pasklaar gemaakt. Zou dat nu ineens niet meer kunnen Vleugelspelers worden geboren, heb ik horen zeggen, maar zullen wij niet beter doen als wij er een aantal gaan opleiden? Nog meer dan vroeger zijn vereist een prima lichaamscon ditie, een perfecte techniek en individuele snelheid, vooral start snelheid. Wanneer wij gezamenlijk van mening zijn, dat het spel moeilijker is geworden, moeten wij het er ook over eens zijn, dat er harder en intensiever dient te worden getraind (zie artikel Matthews en training selectie K.N.V.B.). Bij een opkomst van 30 spelers op een trainingsavond is het voor Walter Crook onmogelijk in enkele uren al deze spelers hun tekortkomingen onder het oog te brengen. En dit is nu ons voorstel. In volledige samenwerking met oefenmeester en Elftallen- Moderniseren Bontbewaring - Reparatie KONINGINNEWEG 255, Tel. 95701, Amsterdam-Z b.d. Amstelveenseweg, tramlijn 1-2-16

Clubnieuws Ajax (vanaf 1916) | 1954 | | pagina 16