MAX SMEER Een praatje over de Supportersvereniging en nog iets Voor Dames- en Herenstoffen prijzen Sint Antoniesbreestraat 98 - Telef. 43363 1 13 beter een eerste elftal speelt, hoe groter de publieke be- gelden worden de toegangsbewijzen en de buskosten b< Hoe beter een eerste elftal speelt, hoe groter de publieke be langstelling is. Maakt een ploeg echter een moeilijke periode door, dan zal het aantal toeschouwers ook belangrijk minder zijn. Het zijn niet allemaal clubaanhangers, die zich om de lijnen scharen. De „neutralen" zetten hun schreden naar het veld, waar op dat ogenblik de beste club speelt. Ook al doordat het spelpeil in het algemeen gedaald is, kan men tegenwoordig niet zelden lezen, dat bij een eerste klasse wedstrijd de tribunes zeer dun bevolkt waren. Bij elke competitiewedstrijd van Ajax, ongeacht of er uit of thuis gespeeld wordt, zijn er tientallen supporters aanwezig met de onafscheidelijke Ajax-vlag in hun midden. Om over deze trouwe aanhangers eens iets meer te vernemen, heb ik mij tot de voorzitter van de supportersvereniging, de heer C. J. la Fleur gewend. C. J. la Fleur Mijn eerste vraag was hoe lang de Supportersvereniging be staat. Circa 23 jaar geleden, aldus de heer La Fleur, besloten ongeveer 30 aanhangers van Ajax in groepsverband de uitwed strijden van het eerste elftal te bezoeken. Van de oprichting van een supportersclub was toen echter nog geen sprake. In die tijd reisde men uiteraard nog niet met een luxe touringcar, doch met een schoongemaakte visauto, waarop een aantal banken was gezet. In het koude jaargetijde viel dit niet altijd mee. Toen Ajax in de strijd om het landskampioenschap Heracles in Al melo moest bekampen, kreeg ons vehikel onderweg panne, met het gevolg dat wij pas na afloop van de match op het terrein aankwamen. Dat was in 1934. Voor het aanschouwen van de kampioenswedstrijd Enschede Ajax in 1932 reden wij juist in Diemen, toen onze wagen het liet afweten. Heel erg was dit niet, want wij konden nog tijdig een verhuisauto op de kop tikken, waarvan de huur 0.75 per persoon bedroeg. Een jaar of zeventien terug werd de Supportersvereniging werkelijk gesticht, nadat er een fusie aan was voorafgegaan. Wij hebben een reglement waarin alles staat omschreven. De contributie bedraagt thans 1.25 per week. Van de ontvangen gelden worden de toegangsbewijzen en de buskosten betaald. Ook dames maken van onze club deel uit. Er is echter een bepaling, dat elkeen de leeftijd van 18 jaar moet hebben bereikt. Hoeveel leden heeft Uw club Na de oorlog hebben wij steeds met ongeveer 80 personen gereisd. Wij hebben er van afgezien het ledental uit te breiden, omdat wij bij uitwedstrijden de mensen in de gelegenheid willen stellen iets -te gebruiken. Er zijn maar weinig restaurants, die een groter aantal mensen zouden kunnen bergen. Is door de lange afstanden en het dalende spelpeil het aantal supporters niet aan schommelingen onderhevig? Neen, wij bezoeken ongeacht de stand van Ajax op de ranglijst alle uit- en thuiswedstrijden. Als een supporter eens verhinderd is mee op reis te gaan, moet hij toch gewoon zijn contributie betalen. Bij ziekte krijgt hij zijn geld terug, zulks ter beoordeling van ons bestuur. Kunnen de kosten worden opgebracht? Toen Ajax uitsluitend in het Westen speelde, waren er geen moeilijkheden. De verre reizen van tegenwoordig brengen ech ter grote kosten mede. De huur van twee autobussen voor elk 40 personen bedraagt 3000.per seizoen. De totale inkomsten aan contributies belopen 5000 5500 gulden per jaar. Wat gebeurt er als er een vergeefse reis wordt gemaakt? Het vorige seizoen achtte de scheidsrechter het niet verant woord de wedstrijd OosterparkersAjax in Groningen te laten doorgaan. Deze ontmoeting vond toen een week later plaats, wat ons op 350.extra-kosten kwam te staan. Wij organi seren wel eens een avondje met tombola om aan dergelijke tegenvallers het hoofd te bieden. Dineren de supporters na afloop van een verre uitwedstrijd Omdat de gemiddelde supporter niet draagkrachtig is, wordt er alleen na een kampioenswedstrijd gegeten. Zoals vanzelf spreekt, geschiedt dit voor eigen rekening. Gewoonlijk neemt ieder zijn lunchpakket mee. 's Morgens wordt er onderweg een kopje koffie gedronken en na de wedstrijd krijgt elkeen een uur de gelegenheid ergens zijn dorst te lessen, waarvan de kosten ook uit eigen zak moeten worden betaald. Heeft een supporter het wel eens te bont gemaakt Als een supporter zich op een of andere wijze misdraagt, wordt hij onherroepelijk geschrapt. De komst van onze suppor ters heeft nimmer tot excessen geleid. Wel wil ik gewag maken van het voorgevallene na de wedstrijd N.E.C.Ajax in het seizoen 19461947, welke Ajax door prachtig spel met 60 won. Onze supporters wilden hun favorieten voor het gebodene een ovatie brengen, doch zij werden door een dienaar van de Heilige Hermandad uit elkaar geslagen. Ik heb mij toen ter plaatse tot een hoofdinspecteur van politie gewend, die zijn on dergeschikte opdroeg onze supporters de gelegenheid te bieden zich bij de kleedkamers op te stellen om hun spelers geluk te wensen. Zijn alle supporters ondersteunend lid van Ajax? Hierop moet ik ontkennend antwoorden, omdat er nooit ge legenheid toe is gegeven. Slechts de voorzitter en secretaris van onze organisatie werden bij uitzondering als zodanig toegela ten. Voor de anderen was er geen plaats tegen de toen geldende donatie, hetgeen ik zeer betreur. Nu moet men om te kunnen toetreden 25.per jaar betalen. Toch hebben zich nog 10 supporters tegen deze conditie aangemeld.

Clubnieuws Ajax (vanaf 1916) | 1954 | | pagina 12