SPORT Reisbureau Maarse Kroon Overtoom 477 bij de Zocherstraat - Tel. 85252 Goede prestaties 11 aSK.i>, Voor Uw uitwedstrijden in Europa trouwens geen eigenschap van mensen die de bezetter in de cel sluit. Oude glorie is te gast. Wat hebben wij, schreeuwlelijkerds van het heitje, daar in hope en helaas veel vaker in vreze geleefd. Hoop als Chris Holst en Karfel van der Lee het veld betraden, elkaar de bal tien-, twintigmaal toekoppend. Onder aanwassende geestdrift der tribunes, het „hekje" boven alles uit. Een jaar later waren het Gillissen (het moddermannetje vanwege zijn slidings) en Swarttouw, de man van de kauwgum en vanwege zijn spier bundelbenen al maar afzakkende kousen, die de achterhoede formeerden. Wij, hek-squatters, hebben hen allen gezien; zien komen en gaan. Alpfs, die naar Indië vertrok, evenals Van der Lee later. Rechtshalf Fortgens die de rij opende van de vele interland spelers, die Ajax zou gaan afleveren. Langs het lijntje snelden er Grootmeijer, Kammeijer en Seijlhouwer. Frans Schoevaart, die de kunst verstond een bal op te ruimen, opereerde daar in de achterhoede; brdfer Jan, voor wie de tackle en de charge geen geheimen hadden, in de middenlinie. We zagen een Ajax, dat week aan week alles moest geven om zich in de eerste klasse te handhaven. De Grote Haagse kwam er met zijn zwaar geschut, Deetje en Boelie Kessler, Van Breda Kolff en jhr. De Serrière. H.V.V.'s rechtsachter jhr. Jan Feith, de dikke, gaf een partijtje traptechniek weg met zijn handen in de zakken van zijn voetbalbroekje. Diepe zakken, blijkbaar speciaal voor hem daarin gemaakt. Rechtsback Feith hield van „hoogstaand" spel; de keren dat hij laconiek de bal over de overdekte trapte, zijn legio geweest. Petten en vlooien. Het was juist in die dagen dat voetballers dat kleine petje ,(de,cap>,*dat zij tot dat tijdstip trouw hadden gedragen, gingen afschaffen. Doch zo af en toe zag men nog wel eens zo'n oude club, die dfe traditie handhaafde. Zo V.O.C., dat zwaar be-capt tegen Ajax aantrad met de als twee druppels water op elkander gelijkende en besnorde tweeling Arnold en Anton (Hörburger). Zo ook U.V.V. dat op het Ajax-terrein tegen V.V.A. in het veld verscheen, waarbij beide clubs waren kampioen van de 2e klasse zou worden uitgemaakt wie zou promoveren. Of het nu de caps waren, weten we niet, maar de club van Jan Vos, Wout Buitenweg en Van Dillen knalde er 7 stuks in, waar de petloze V.V.A.-ers slechts 4 doelpunten tegenover konden stel len. Bij de stand 73 zongen wij van het hek natuurlijk: „Tien kooltjes voor een dubbeltje." U.V.V. promoveerde en was een jaar later Ajax' tegenstander. Had Ajax bij de promotiewedstrijden de kranige onderofficie ren van 't Zesde teruggewezen, thans na de promotie kwamen hun niet minder kranige stadgenoten, de Bredase officieren van Velocitas, op bezoek, door ons jongens prompt in „Vlooiehtas" herdoopt. Lt. Lutjens, H.V.V.-er en international van formaat, was tijdelijk een der hunnen en ik meen dat doelman Van Weel de van het'Leidse Aj^x toen ook voor deze K.M.A.-ers uit- kwagi. Andere Velocitanen, die er in hun blauw-witte jerseys bepaald martiaal uitzagen, waren Lt. Bijvoet (D.F.C.) en Lt. Van Nagell (H.F.C.). Zij beiden hebben het oranje-hemd ge dragen, hetgeen eveneens geldt voor alle hieronder genoemden. D.F.C. toog Meerwaarts met Dirk Lotsy, Nico en Dolf Bouvy, keeper Beeuwkes (later B. v. Hemert, „den Barend") en Bou- man. H.F.C. eerst met Van der Vinne en Ten Cate, vervolgens met Mannus en Jacques Francken. H.B.S. met ouderen als Eddy de Neve, Kees Bekker en Van Renterghem, later met de jeug dige Boutmy. Quick (H.) aanvankelijk met de beroemde linker- wing WelckerSnetlflage, dr. Otten en Leo Bosschart en Spar ta ten slotte met Bok, Cas en Huug (achternaam overbodig) plus Piet van der Wolk, terwijl Haarlem eerst met De Wolf en vervolgens met Martin Houtkooper, Jur Haak en Bouwmeester zeker geen slecht figuur sloeg. Doelpunten die je nooit vergeet. Nog herinner ik me ,als had het stuk gisteren gespeeld, hoe bij de Hanenburgers keeper Boudier na een prima vang de bal zal uittrappen en Ajax' middenvoor Piet van der Broeke in loopt. Deze vangt de uittrap in de buikholte op en werkt het leer in het doel, 31 voor Ajax, hetgeen de eindstand zal wor den. Een ongekende weelde in die dagen. Pas toen de bal in het net lag, gunde Van der Broeke zich de tijd van de sokken te gaan. Prachtig vond je zo'n doelpunt en het speet je alleen maar, dat het aan de kant van de Oostelijke staantribune en helaas niet voor rust, aan jouw kant dus, was gemaakt. Spoedig weer opgekalefaterd, kreeg Piet zijn welverdiende ovatie, waarbij die van het hek meer geluidsvolume produceerden dan him stembanden toelieten. Dat was nog eens een dag! Volkomen schor, zo zelfs, dat moeder 's avonds aan tafel dacht, dat je een zware kou had gevat en je maar meteen in bed wilde stop pen. En dat terwijl je de eerste uren nog niet klaar was je vader uit te leggen hoe die Van der Broeke het hem nou eigen lijk precies geflikt had. Trots angst toch vreugde. Heerlijke dagen van spanning, vreugde en angst zoals je ouder geworden nooit meer zo intens zou beleven. Vreugde om een enkele overwinning, om dat gelijke spel, die 11 tegen Ve locitas. Spanning en angst of Ajax het wel zou redden in de eerste klasse. Ajax redde het niet. Daar kon ook Ajax' tweede international, linksbuiten Buwalda, niets aan veranderen. Ajax werd bij de Pee Dee gewipt door datzelfde „Hercu" dat enkele jaren tevoren de das was omgedaan. Ajax ging het opnieuw in de tweede klasse proberen. Gelukkig! Ja, gelukkig. Maar dat wisten we toen nog niet. Niet dat deze degradatie voor Ajax een zegèn zou zijn. After the restoration Maar dat is een ander hoofdstuk. CALVUS. (Wordt vervolgd.) zijn slechts mogelijk als U in het bezit bent van een perfecte lichamelijke conditie en uitstekend schoeisel en kleding (Leo v. d. Kar) weet wat U nodig heeft Ceintuurbaan 149-153 Telefoon 28987 tegenover Rialto theater Manfield Hotspur schoenen Engels Import Wist U dat wij een speciale afdeling hebben voor le klas sportieve kleding? Voor Uw wintersportreis slaagt U bij ons stellig

Clubnieuws Ajax (vanaf 1916) | 1954 | | pagina 10