Elinkwijk-Aj ax Ajax-R.C.H. 3 loop der competitie, dus in het voorjaar, gehouden. Persoonlijk hebben wij heel prettige, maar ook enige minder aangename herinneringen aan deze jeugdvoetbalfeesten. Dat doet nu echter niet ter zake, maar wat wèl van belang is, is, dat onze jeugd- leiding dergelijke tournooien wat krachtmeting betreft altijd met een scheef oog (niettegenstaande onze vele succes sen) heeft aangekeken. De duur van deze matches is namelijk te kort. Wedstrijden van 2 maal 15 minuten zijn in feite geen krachtmetingen; de geluksfactor speelt in dergelijke partijtjes een zeer belangrijke rol. Het elftal dat het eerst scoort soms met een gelukje wint meestal en ploegen, die qua voetbal- kunde op een lager plan staan dan hun tegenstanders, brengen het wat heus geen uitzondering is vaak tot de finale. Dat hierbij soms te fors spel te zien wordt gegeven, wilt U wel van ons aannemen. Jaren geleden zijn we al begonnen ons tournooi om de Insulinde Cup ,,in te dammen". We hebben het aantal deelnemende ploegen beperkt tot zes, verdeeld in twee poules van drie elftallen. Hierdoor was het mogelijk, de tijdsduur der wedstrijden iets te verlengen, maar ideaal was het niet, zelfs lang niet. In het clubblad van Willem II lazen we in het De cembernummer een artikel met dezelfde strekking. In het Til- burgse kamp heeft men besloten om, wat het eerste elftal be treft, niet meer deel te nemen aan de wedstrijden om de „Zil veren Bal" en zich ook van jeugdtournooien afzijdig te houden. Men wil voortaan enige clubs uitnodigen tot het spelen van een aantal matches met b.v. twee juniores- en twee adspiran- tenelftallen. De deelnemende verenigingen treden dan beurte lings op als gastvrouw. De teams spelen dan „normale" wed strijden. Aan het einde van het tournooi wordt de balans opge maakt en de club die de meeste punten behaalde, ontvangt de uitgeloofde prijs. Om het even te recapituleren. Haarlem, 't Gooi we hadden ook V.S.V., D.W.S., Blauw Wit en noemt U maar op kunnen schrijven en onze vereniging spelen met drie of vier elftallen een halve competitie. Wij ontvangen b.v. 't Gooi, Haarlem ontvangt ons, waarna 't Gooi Haarlem gastvrijheid verleent. Hetzelfde kunnen we natuurlijk b.v. met De Vole- wijckers, V.S.V. of wie dan ook doen. Ieder jaar zijn er ver schillende variaties mogelijk. Het idee van Willem II lijkt ons beslist niet gek en we willen het gaarne zonder onbescheiden te zijn ons bestuur en de jeugdcommissie in overweging geven, temeer daar nu verschillende elftallen van onze club meestal gaat alleen maar juniores 1 en een enkele keer adspi- ranten 1 op stap zich met andere teams dan competitiegeno ten kunnen meten. Het is een mogelijkheid om al vroeg met het spel van andere clubs kennis te maken en het kan er misschien toe bijdragen het spelpeil op te voeren. AjaxR.C.H. is niet precies geworden wat de Haarlemmers er van hadden gedacht en verwacht. „Bij Ajax gaan we onze eerste overwinning halen," had de heer Biesbrouck, captain van de Racing, gezegd en radioreporter Dick van Rijn liet het via de micro de voetbalwereld even weten. Mannentaal, wat?, maaruit zielkundig oogpunt bekeken niet zo bijster in telligent, dunkt ons zo. 't Is wel een paar dagen geleden, maar we herinneren ons nog heel zeker, dat ons op jeugdige leeftijd al werd voorgehouden, dat bescheidenheid de mens iets meer dan een pietsie siert. Hoe het ook zij, in het rood-witte kringetje zat de uitlating van het duo, de heren Biesbrouck—Van Rijn, beslist niet lekker en op de kienavond, enige dagen vóór het Kerstfeest, kwam zulks dan ook tot uiting. De altijd joviale oud-linksbuiten van ons eerste elftal, vriend Asbeek Brusse, had in een geestig speechje, aangedikt met een paar sneetjes Kerstbrood, om een overwinning gevraagd en Michels had daar prompt op geantwoord, dat hij en zijn makkers hun uiterste best zouden doen doen we altijd, had Rinus er bij gezegd om de Ajax-familie niet teleur te stellen. Weliswaar hield onze aanvoerder zich niet op met slap geklets, maar dat er op de Zondag na de Kerst uit een gezond vaatje zou worden getapt, stond volgens hem vast. Met die prettige wetenschap zijn we, toen de tijd daar was, op de tribune gaan zitten, om de mannen die verleden jaar met hun „Gouden Kampioenskoets" door het land trokken, op ons veld aan het werk te zien. Nou vrienden, we hebben het gezien! 't Is werkelijk te veel om op te noemen. U krijgt dus wat droge feiten. Na zeven minuten 10. Een hoekschop van Van der Wel verdween via Michels en een R.C.H.-er in het net. Na drie en dertig minuten 20. Een flitsende combinatie tussen Van der Wel, Huis en Bakker eindigde bij Michels, die na een rappe dribble fel inschoot. Precies onder de lat. Tien minuten voor half time 30. Een razend snel genomen en keihard ingeschoten vrije schop door Van der Wel. Na de rust voortzetting van het schietfeest. Binnen zes minuten 40. Van der Wel neemt haar scherp een hoekschop, Michels kopt in en Bakker doet in sa- Bouwens dreigt van de trap te vallen. Foto Van der Velden menwerking met een Haarlemmer de rest. Bij zo'n voorsprong geloven onze boys het meestal wel. In deze match voelden zij daar beslist niets voor. Met verbazingwekkende vechtlust stre den zij verder, hunkerend naar meer doelpunten. Ze kwamen. Onafwendbaar! Een juweel van een through pass, afgegeven door Van der Wel, kopte Michels door naar de kleine Huis, die de bal in de vlucht opving en een daverend schot losliet. On houdbaar vloog het leer in de bovenhoek (50). De goal werkte op Michels zo aanstekelijk, dat hij even later een scherpe voor zet van Leeser met een magistrale kopbal in het doel joeg (60). Tien minuten voor het einde kwamen de Haarlemmers toch nog aan een tegenpunt. De rechtsbuiten snelde langs Bos kamp, speelde de bal naar binnen, waar een Racingman op tijd aanwezig was om de bal langs Pieters Graafland te werken. Hij deed het. Eddy, die bij de 10 stand een paar miraculeuze saves had verricht en daarmede ons elftal stimuleerde, kon de goal niet voorkomen (61). Onze voorhoede is toen wat driftig naar Michels krijgt zijn zin niet, want de Haarlemse doelman zoekt het hogerop. Foto Desmit

Clubnieuws Ajax (vanaf 1916) | 1954 | | pagina 3