W/////A Prosit, Nieuwjaar! 2 Mag ik beginnen met de grote Ajax-familie een voorspoedig 1954 toe te wensen? Als ik nog even een terugblik op 1953 werp, stemt het mij tot grote vreugde dat blijkens onderstaand lijstje vrijwel alle Ajax-elftallen een goede plaats op de rang lijst innemen: Ajax 1 2e plaats Ajax 2 le 99 Ajax 3 5e 99 Ajax 4 7e 99 Ajax 5 le 99 Ajax 6 3e 99 Ajax 7 2e 99 Ajax 8 2e 99 Jun. 1 le plaats (met Jun. 2 2e 99 Jun. 3 le 99 Adsp. 1 2e plaats Adsp. 2 le 99 Adsp. 3 le Adsp. 4 le 99 Adsp. 5 3e 99 Adsp. 6 3e Adsp. 7 2e 99 Onze jongens van het eerste (kamp.) een kampioenschap te voelen, getuige het enthousiasme, waar mede zij zich tegen R.C.H. in de strijd hebben geworpen. Wij hebben nog een zwaar programma voor de boeg, maar menige wedstrijd kan ons een overwinning opleveren, mits met hetzelf de élan wordt gespeeld. Als daarbij de wijze lessen van trainer Crook ter harte worden genomen, zal de techniek, waardoor Ajax naam heeft gemaakt, ook terugkeren. Onze leus is: „Ajax telt weer mee!" De lagere elftallen wens ik eveneens gaarne een kampioen schap toe. Toont ook dit jaar, dat het een eer is het rood-witte shirt te mogen dragen! Met deze gedachten voor ogen, moet er weder een tijdperk van bloei voor ons Ajax intreden. Boys, ik reken op jullie! M. J. KOOLHAAS, voorzitter. Directie CAREL C. KAMLAG en TOM MANDERS Stanley Matthews, de beroemde rechtsbuiten, wil Engeland weer wereldkampioen voetbal maken. Na de Hongaarse explosie op dè,t voetbalveld in Londen, waar de zonne der glorie lichtelijk verduisterde, is de grote Stan in zijn pen geklommen. In „the Sunday Express" heeft hij even verteld, hoe en op welke manier Old England weer op de „Mount Everest" van de voetbalwereld kan gaan zitten, 't Kan nog wel een tijdje duren, zegt hij, want de spelers, die vandaag de dag op de Engelse velden lopen, hebben beslist geen lucht genoeg om zo hoog te klimmen. Dus, schrijft Stan: „Onze blikken naar De Jeugd". Daar moeten we mee beginnen, want dat doen de Hongaren ook. In Hongarije ligt bij de schooldeur de startlijn. Men slaat de jongens gade, pikt de besten er uit, traint ze van hun dertiende tot hun twin tigste jaar en het resultaat - Puskas, Hidegkuti en Bozsik hebt U gezien. Bij ons worden de schooljongens volgens om lijnde plannen door de onderwijzers getraind, maar als de boys 17 jaar oud zijn, is, over het geheel genomen, het geleerde vrij wel vergeten. De heer Matthews wil nu, dat de jongens die de school hebben verlaten, een werkkring krijgen ('s morgens vrij), die het hun mogelijk maakt iedere dag te trainen, 't Liefst met oudere professionals. Deze „iedere-dag-training", alsmede de tips, die de oude profs kunnen geven, moeten er toe bijdragen de jeugd te vormen. Stanley gelooft in full-time training", want, zegt hij, de succesvolle voetballer oefent iedere dag vol gens een uitgestippeld schema. Het is de enige manier om je geschiktheid en kennis te perfectionneren. Ik heb mijn hele voetballeven geen ander recept gebruikt. De heer Knijn heeft in ons vorige clubblad het idee aan de hand gedaan, een geselecteerd ploegje Ajacieden driemaal per week te laten trainen. Geen gek idee, maar als Arie het boven staande heeft gelezen, zal hij wel even geschrokken zijn. Aan genomen dat we twintig luitjes bij elkander krijgen, die voor het plan van de heer Knijn iets gevoelen wat wij persoonlijk niet zo erg geloven zijn we, gezien het voorstel van de heer Matthews, nog nergens. Dat neemt echter niet weg, dat we Arie veel succes toewensen. Dit als intermezzo! Nadat de heer Matthews nog heeft verteld, dat de Engelse jeugd niet tegen ex-league spelers in competitiewedstrijden moet uitkomen, stelt hij voor nu echt niet schrikken, vrien den! om terug te keren tot de aanvallende spil. Hij schrijft letterlijk: „Let us get back to the all-in attack game. For a start, I would like to see some enterprising manager bring back the attacking centre half. I would like to see the centre half moving up to collect throw-ins and loose balls in midfield, and start attacking moves, with the full-backs brought nearer the middle to close up the gap." Die Stanley, die goeie, wereldberoemde Stanley toch! „Let us attack!" Om te brullen! „We must have five attacking for wards!" Om te gieren, of eh zou Stan toch gelijk heb ben? Jack Reynolds, die ons de pennevrucht van de heer Matthews liet lezen, beweerde van wel, maar onze Hollandse expertstja, vrienden, dat is een ander verhaal. De heer Ivan Sharpe U kent hem natuurlijk gelooft het ook. Hij liet ons via Het Parool het volgende weten: Het voetbal moet niet afdalen tot een spel, waarbij zekerheid de hoogste waarde is. Het „safety first" ontneemt voetbal zijn bekoring, het is niet attractief voor de toeschouwers en het leidt tot vervlakking en bonkig spel. Voor Engeland is het der halve noodzakelijk om weer volledige aandacht te besteden aan de technische balvaardigheid ende aanval. Men moet „aan vallen" weer tot het wachtwoord maken, wat mogelijk is, wan neer men meester is over de bal met beide voeten. Typisch, we hebben over dat aanvallende spel al zo vaak ge schreven. Zou er dan toch iets waars in zitten Misschien hebt U er nog niet op gelet, maar er zit beslist weer voorjaar in de lucht. Onmiskenbaar! Vriend Muller, cor respondent van onze jeugdafdeling, kan er over meepraten. Bijna dagelijks ontvangt hij papieren lentesymptomen, anders gezegd, uitnodigingen tot deelneming aan jeugdtournooien. Zo als U weet, worden die voetbalsteekspelen voornamelijk na af-

Clubnieuws Ajax (vanaf 1916) | 1954 | | pagina 2