9 land zo vaak ten voorbeeld. Welnu, laat ik dit dan ook eens doen en er ten overvloede de aandacht op vestigen, dat Albion wel degelijk een gesloten seizoen kent. Het zijn waarlijk niet de slechtste sportmen die all round zijn. In ons vorige clubblad maakte collega Brown er gewag van, dat H.F.C. na een bepaalde datum (15 April of 1 Mei) in offi ciële wedstrijden niet meer met haar sterkste elftallen zal uit komen, omdat men de spelers van die datum af volkomen vrij laat in de keuze van hun zomersport. Zeker, H.F.C. zal, indien bijvoorbeeld haar eerste elftal kam pioenskansen heeft of in degradatiegevaar verkeert, aan dit plan wel geen uitvoering geven. Maar als zij daar niet onder moet worden gerekend, is het dan wanneer het voetbalsei zoen langer dan strikt noodzakelijk wordt gerekt niet haar goed recht, dat zij verschillende harer spelers in de gelegen heid stelt zich aan een zomersport te wijden? Dit lijkt tegen over een club in de gevaarlijke zone niet erg sportief, maar waar moet de schuld worden gezocht? Als de betrokken verenigingen alles maar voor zoete koek slikken, zal er nimmer een wijziging ten goede komen. Laten wij de zaak eens van de andere kant bekijken. Er zijn voetballers die des zomers in een andere club cricketen of honkballen. Hebben deze clubs er in het „gesloten seizoen" geen recht op in haar sterkste formatie aan te treden? Waar om moeten zij altijd het loodje leggen? Ons volk heet demo cratisch te zijn. Moge dit dan ook blijken! Mij dunkt, dat de voetballers lang genoeg hun hart kunnen ophalen, in tegen stelling met de zomersportbeoefenaars, onder wie uiteraard ook velen die niet (meer) voetballen. Onlangs hebben enige voetbalverenigingen, die voor het me rendeel 's zomers de cricketsport beoefenen, gemeend een adres aan de K.N.V.B. te moeten richten. Hierin werden grote bezwaren opgeworpen tegen de lange duur van het voetbal seizoen. Tevens gaf dit de maatregelen aan die tot verbetering zouden kunnen leiden. Ten aanzien van de voorgestelde verkorting van het voetbal seizoen stelt de hoofdredacteur van de „Sportkroniek" zich in een onderschrift op het volgende standpunt: „Niemand worde door voetbal verhinderd om zomersporten te beoefenen, maar niemand worde ook verhinderd om, als hij dat wenst, ook in de zomermaanden voetbalwedstrijden te spe len, zij het dan buiten de competities". Zou de heer Moorman dit ook hebben gezegd, als de K.N.V.B. niet een der grootste sportbonden was geweest? Hoe zou er bijvoorbeeld over worden gedacht, als de wielrenners tot in November met wedstrijden op weg en baan bleven doorgaan9 Dan zou Leiden in last zijn! Als een familie-elftal een vriendschappelijk partijtje wenst te spelen of wanneer enige bij de bond aangesloten leden zich in de omgeving van het strand met een bal vermaken, wordt er ingegrepen. Laat ik de heer Moorman nog even op de voet volgen. „Men kan nu wel zeggen, dat het eenzijdig is uitsluitend voetbal te spelen, maar men verlieze niet uit het ,oog, dat dit verband houdt met de sociale toestand van vele beoefenaars. Voetbal is de meest beoefende tak van sport geworden, niet slechts wegens de aantrekkelijkheid van het spel, maar ook omdat het de goedkoopste sport is: 22 spelers spelen met één bal op één veld en de voetbaluitrusting is niet kostbaar. Lawn-tennis, waarbij slechts 4 spelers op een kostbaar court spelen, ieder een vrij duur racket moet aanschaffen en legio ballen gebruikt worden, eist veel meer uitgaven. Cricket is minder kostbaar, maar wie goed voor de dag wil komen, moet er een uitrusting voor hebben, die duurder is dan voetbalplunje en bovendien is cricket hier te lande nooit populair geworden wat de cricketers wellicht niet betreuren. Roeien is kostbaar wegens de boten en eist voor wedstrijd roeiers nog meer training dan van voetballers. Athletiek is niet kostbaar, maar is in hoofdzaak een indi viduele sport en daardoor voor velen minder aantrekkelijk dan voetbal." Merkwaardig is, dat de schrijver een der meest door voet ballers beoefende zomersporten (drie voetbal-internationals kwamen óók voor het Nederlands honkbalnegental uit) heeft vergeten te noemen. Misschien kent hij honkbal niet, hetgeen dan jammer zou zijn. Achttien spelers spelen met één bal tegelijk op één veld en de uitrusting der honkballers blijkt ook niet op bezwaren te stuiten, gezien het feit, dat verscheiden volksclubs zich tot deze sport aangetrokken gevoelen. Voetbal kan inderdaad ook aantrekkelijk zijn, maar het geeft ten opzichte van de andere genoemde sporten dit ter aanvulling ook eerder aanleiding tot excessen. Dit is mis schien wel de reden, dat tal van ex-voetballers zich thans in de winter met een zaalsport bezighouden. Apropos, de heer Moorman heeft nergens zijn mening ge geven over het tempo waarin de competitie thans wordt afge wikkeld. Gelukkig hebben enige medewerkers van het rose orgaan dit wèl gedaan. In eigen kring heb ik ten opzichte van de zomersporten meermalen moeten aanhoren, dat Ajax in de eerste plaats een voetbalvereniging is. Dit valt uiteraard niet tegen te spreken. Er zijn mensen die menen, dat ik honkbal boven voetbal ver kies. Dit is echter onjuist. Daarvan getuigen de meer dan 400 voetbalwedstrijden die ik heb gespeeld. Winter- en zomersport behoeven elkaar echter geen afbreuk te doen. Daarom vind ik het zo prettig in het warme jaargetijde eens aan wat anders dan voetbal te kunnen denken. Men kan van een voetballer toch niet verwachten, dat hij na slechts enkele weken rust weer met frisse moed aan de nieuwe competitie begint 't Zijn gelukkig niet allemaal maniakken. Met het beoefenen van een zomersport bereikt men in de eerste plaats, dat het contact tussen de leden en donateurs niet verloren gaat. Bovendien hebben cricket en honkbal in onze vereniging geen nadelige invloed op de voetballers. Integendeel. Op vele clubs is evenwel nog van toepassing: onbekend maakt onbemind. In navolging van Engeland en Zweden gaan ook de Neder landse sportmensen zich meer en meer op het beoefenen-van meer dan één tak van sport toeleggen, natuurlijk niet in een zelfde periode. In het clubblad van Enschede las ik, dat deze club, Ensche- dese Boys en Rigtersbleek een gecombineerde vergadering had den gehouden, waarbij de beoefening van honkbal ter sprake was gebracht. Ook Feijenoord heeft te dezer zake een oproep tot haar leden gericht. Moge de K.N.V.B. na het bovenstaande in het belang van de sport in het algemeen, maar ook in zijn eigen belang, inzien, dat het wenselijk is zich zoveel mogelijk aan het gesloten sei zoen te houden. ETÉ.

Clubnieuws Ajax (vanaf 1916) | 1953 | | pagina 9