4 Exclusieve Herenmode - Confectie - Hoeden Shirts - Pyama's - Onderkleding - Shirimaker f A. A. de Ruiter, Overtoom 532, Tel. 89288, West De K.N.V.B. en het gesloten seizoen Enige jaren geleden heeft het bestuur van de K.N.V.B. het gesloten seizoen ingesteld. Ik meen niet te overdrijven, als ik zeg dat daarvan in de practijk weinig of niets is terechtge komen. Interessant was dan ook het vraaggesprek, dat ir Hopster als voorzitter van de K.N.V.B. onlangs met een verslaggever van de Nieuwe Rotterdamse Courant over dit onderwerp heeft gehad. De bondspraeses vond het gewenst en belangrijk voor de be oefenaars van de zomersporten en ook voor de voetballers onder hen, wanneer de voetbalbond gedurende een redelijke periode van de zomer geen beroep op de algemene belangstel ling zou doen. Maar dat was dan ook werkelijk de enige reden en hij zou het gesloten seizoen zeker niet willen laten gelden voor alle plaatsen „buiten", waar men ook in het gesloten sei zoen tot heden verlof kreeg om te voetballen, omdat daar toch niets anders op sportgebied gebeurde of gebeuren kon. Ir Hopster was overigens van mening, dat er niet het minste bezwaar zou zijn tegen een vervroegd gesloten seizoen, wan neer de competitie in de. periode SeptemberMei kon worden afgewerkt. Maar ook dan wenste hij dit gesloten seizoen zo te beschouwen, dat de K.N.V.B. zijn officiële programma zou heb ben afgewerkt, zonder dat hij zijn clubs het spelen van vriend schappelijke wedstrijden e.d. per se zou verbieden. Oppervlakkig gezien is deze uitspraak van de heer Hopster voor de zomersporten niet ongunstig. Bij nadere beschouwing biedt ze echter weinig houvast. Immers, de geachte voorzitter wil clubs in plaatsen waar alleen voetbal in tel is, rustig toestaan het hele jaar te trap pen. Hij heeft geen bezwaar tegen het gesloten seizoen, mits de K.N.V.B. zijn officiële programma heeft afgewerkt. Dit houdt dus in, dat, ook indien van bondswege het verloop der compe titie onnodig wordt vertraagd, de zomersportorganisaties zich daarbij maar hebben neer te leggen. Ten slotte zou deze voorman de voetbalclubs het spelen van vriendschappelijke en dergelijke wedstrijden niet per se willen verbieden. Als een club dus zo'n wedstrijd wil organiseren al is het in het hartje van de zomer dan kan het Bonds- bestuur niet ingrijpen. Conclusie: iedere voetbalvereniging kan gedurende twaalf maanden ongestraft haar gang gaan. Hoe ernstig men ook achter de tafel met het gesloten seizoen rekening houdt, moge uit het volgende voorbeeld blijken. Daar de A.V.B. in September 1954 60 jaar bestaat, zond een daartoe gevormd jubileumcomité in Maart 1953 aan alle aan gesloten verenigingen een circulaire. In een vergadering had dit comité besloten zowel voor seniores als voor de jeugd tour- nooien te organiseren en deze over twee jaar (1953 en 1954) te verdelen. Bedoelde tournooien dienden uiterlijk 20 Mei aan te vangen, waarbij dan dispensatie zou worden gevraagd om in het ge sloten seizoen tot 15 Juli te spelen. Het is verre van mij de A.V.B.in welke organisatie ik vele wedstrijden heb gespeeld, iets in de weg te leggen, maar het gaat hier om het principe, of er aan het gesloten seizoen nu werkelijk enige waarde wordt toegekend. In de hoofdstad wor den, als ik het goed heb, toch wèl zomersporten beoefend. Ik meen mij te herinneren, dat er een jaar of vier geleden in de „Sportkroniek" van Amsterdamse voetbalzijde critiek werd geleverd, omdat er in het Olympisch Stadion in de maand Sep tember nog een speedwaywedstrijd was gehouden. Voelde men dit toen als oneerlijke concurrentie? Als er op vele Zondagen door slechte weersomstandigheden niet kan worden gevoetbald of, zoals in Februari 1953 bij de watersnood, de competitie enige tijd wordt stilgelegd, zal geen enkele zomersportbeoefenaar de K.N.V.B. daarvan een verwijt maken. Met betrekking tot het eerste punt is er immers sprake van overmacht en in het tweede geval heeft men volkomen terecht getoond dat er nog wel iets belangrijkers dan sport is. Anders wordt het echter, als het seizoen op een niet goed te praten wijze wordt gerekt, waardoor niet alleen de zomersporten, maar ook de voetballers zelf worden gedupeerd. Ik geloof niet mij aan afbrekende critiek schuldig te maken als ik schrijf, dat het er dit seizoen bij de samenstelling der programma's wel heel eigenaardig toegaat. Vele elftallen hebben ondanks het feit, dat de regen nog geen enkele maal als spelbreker is opgetreden, al met enige rust dagen „genoegen" moeten nemen. Dat dit de vorm van de be trokkenen niet ten goede komt, behoeft wel geen betoog. Op 1 November (Allerheiligen) stond de competitie nage noeg stil. Waarschijnlijk is dit een der bepalingen die bij de fusie der verschillende voetbalbonden zijn gemaakt. Maar wat zagen wij nu op die dag? N.O.A.D. speelde wel, Volendam 2 eveneens en in de plaatselijke afdeling werd er door de R.K. clubs al evenzeer naar hartelust getrapt. Om fit te blijven traden de vier Amsterdamse eerste klassers toen maar voor een vriendschappelijke wedstrijd aan. Gezien het bovenstaande hadden deze, en vele andere elftallen, eigen lijk ook voor de competitie kunnen spelen. Men heeft er altijd zoveel mogelijk naar gestreefd dat de competities gelijkmatig verlopen. Maar hoe komt het dan, dat er elftallen zijn (b.v. Ajax 2 en 3), die enige wedstrijden minder hebben gespeeld dan de andere teams in hun afdeling? Zondag 15 November kwam Zuid-Nederland tegen Luxem burg uit en het Rotterdams elftal kampte met een bondsploeg om de Gouden Onafhankelijkheidsbeker. Dit had ten gevolge, dat er in de eerste klasse slechts twee wedstrijden werden ge speeld. Maar ook het programma der lagere elftallen toonde weer de nodige hiaten. Ik vraag mij andermaal af: waarom? Het interlandprogramma wordt er intussen niet kleiner op. De ontmoetingen met Noorwegen en de eerste met België behoren tot het verleden, maar er volgen nog: 7 Maart: Engeland (amateurs)Nederland. 4 April: BelgiëNederland. 26 Mei: ZwedenNederland. 30 Mei: ZwitserlandNederland. Voorts een of meer semi-interlandwedstrijden. Als men dan in aanmerking neemt, dat de afdelingskam pioenen in de strijd om de hoogste titel zesmaal in het veld verschijnen, zal er van het op tijd eindigen van de voetbal competitie wel weer niet veel komen, om maar niet te spreken van de Zondagen waarop wegens de slechte gesteldheid der terreinen niet kan worden gespeeld? Wanneer zal onze machtige bond nu ook eens met de daad tonen een open oog te hebben voor de zomersportliefhebbers, wie slechts enkele maanden ter beschikking staan? Met het in het leven roepen van het gesloten seizoen heeft het Bonds- bestuur afgezegd; laat het dan ook b zeggen. Anders is het een phrase. Men stelt, als het in zijn kraam te pas komt. Enge-

Clubnieuws Ajax (vanaf 1916) | 1953 | | pagina 8