Onze A.V.B.-elftallen Een ontmoeting 7 Ringdijk, waar in die tijd aan het einde een smal poortje was, waar je elkaar net kon passeren. Ofschoon de toegang voor motoren verboden was, ging de Harley er met veel tumult en een vloekende Volkers in een sneltreinvaart doorheen. De oude garde trad ook dikwijls op bij bruiloften en par tijen, lees: voorwedstrijden bij klassiekers, waar natuurlijk ook de wedstrijden tegen Blauw-Wit toe behoorden. Omstreeks 1927 kwamen deze heren weer eens voor het voetlicht. Terecht stond dit elftal op bladzijde 106 van ons Gouden Boek (kijkt U het nog wel eens in? Altijd gezellig!) vermeld als verza melde ,.oude roem". U en vele anderen noemen deze categorie ook wel eens „oud roest", maar ik kan U dan toch de verzekering geven, dat de spelers van bedoeld team, t.w. J. Grootmeyer, J. Schoe- vaart, F. Schoevaart, Wintershoven, Buwalda, J. Oudheusden, J. Pelser, D. Roodenburgh, S. Tump, G. Ziegeler, J. Lucas en hun, helaas, te vroeg gestorven grensrechter J. Cluwen, die roestkleur na vele jaren hard werken voor Ajax op hun body hebben gekregen. Ofschoon er in die periode van 17y2 jaar E.C.-lid vele sterke eerste elftallen zijn geweest, meende de vroegere voorzitter van de elftallencommissie, dat de ploeg van 1930 met J. den Boer, P. Strijbosch, P. v. Reenen, P. v. Deyck, J. de Boer, A. v. Kol, H. ten Have, W. Anderiesen, C. Jurriaans en W. Volkers, toch wel zeer sterk was. Sam is een prettig causeur en zijn verhaaltrant doet even eens gezellig aan. Uiteraard komen ook de reizen naar het buitenland ter sprake. De uitstapjes naar België (wereldtour- nooi), Noorwegen, Zweden, Engeland (tweemaal), Duitsland en Zwitserland vormen voor hem een onvergetelijke serie. In Nürnberg speelde ons team met zeer veel reserves. Er was aan de tegenpartij gevraagd het niet te bont met ons te maken; twee goals voor en twee goals na half-time, waaraan onze gastheren zich prompt hielden. Maarde revanche was in Amsterdam, waar alle grote jongens aanwezig zouden zijn. Het is echter bij een droom gebleven, want ook nu kregen wij een 40 nederlaag te slikken. Bij een van de trips naar Engeland ben ik ook tegenwoor dig geweest. Buiten de gezellige herinneringen en de zeer behoorlijke resultaten die wij daar bereikten, werd natuurlijk de Cup-Final ArsenalCardiff City aan de vergetelheid ont rukt. Dit was de eerste maal dat een club uit Wales de Cup won, n.l. met 01. Het was Arsenal met de linkervleugel BastinJames, welke laatste een balkunstenaar van de hoog ste rang was, terwijl verder Buchan, Male, Hapgood en nog vele anderen nog jaren hebben medegewerkt aan de reputatie die Arsenal zich over de gehele wereld heeft weten te ver werven. Voor wij echter in Londen waren, was er nog wel het een en ander gebeurd. In de trein naar Hoek van Holland liep Simon Tump langs de coupé's en hoorde lachend de conver satie aan, of je nu wel moest eten of drinken en eventueel niet of wel moest roken, om de kans op zeeziekte zoveel mogelijk te verkleinen. Zwijgend en met aandacht luisterend, vernamen wij uit zijn mond dat het onze eigen schuld zou zijn, als wij deze minder prettige ziekte kregen. „Je moet er ook wat voor over hebben", luidde het. „Niet goedkoop, maarabsoluut afdoende. Anti-zeeziektepillen, 1,per stuk, een vóór ik op de boot stap en een als we varen engeen centje last. Rustig mijn glaasje bier, mijn sigaar en maaltijd en ik lach jullie allemaal uit." Samen met Iseger, Ten Have en H. Anderiesen was ik in een hut ondergebracht, waar naar ik meen alleen Bob ten Have het te kwaad kreeg met de gebruikelijke onpasselijk heden. Wij gingen gedrieën eens op onderzoek langs de hutten. Op een gegeven moment duwden wij een deur open en wat denkt U? Daar lag onze neef uit Canada (drie meter lang en vier meter dik) keurig netjes over Jan Schoevaart of omgekeerd, beiden knock-out. Toen wij informeerden hoe het er mee was, kregen wij het geluid van een leeuw te horen en op onze vraag, waarom hij dan geen anti-zeeziektepillen had genomen, volgde het antwoord: Barst! Het baarde niet de minste verwondering, dat het bestuur voorstelde Tump voor zijn staat van dienst tot lid van ver dienste te benoemen. Toevalligerwijze gebeurde dit tegelijk met de benoeming in dezelfde categorie van Henk Hordijk en de algemene vergadering sloot zich bij dat voorstel gaarne aan. De klok draaide door en aangezien ik de sleutel had mede- gekregen tot 12 uur, werd het hoog tijd snel een paar vragen te stellen. Op mijn eerste vraag: „welke spelers van de latere jaren konden die van de gouden ploeg in techniek, balcontróle enz. evenaren?", kwam het antwoord: „Drager en Van Dijk". Welke oplossing zou er zijn om weer tot beter voetbal te komen?, was vraag 2. Zijn visie komt hierop neer: De invoering van een hoofdklasse en uitbreiding van het aantal prima scheidsrechters kunnen ons spelpeil weer om hoog brengen. Aan de vele gezellige avonden die ik in het kader van deze rubriek heb gehad, was er weer een toegevoegd. Alleen moet ik de huisbaas nog een compliment maken voor zijn bijzondere feeling om een huis te laten bouwen, waarin het echtpaar Tump, wat omvang en lengte betreft, zich zo gemakkelijk kan bewegen. Als een hoogtepunt in zijn meer dan veertig jaren lidmaat schap beschouwt hij het gouden jubileum van Ajax met recep tie en feesten. Ook vroeger waren er spelers die meenden te laag te zijn ingedeeld of ongemotiveerd te zijn gepasseerd, maar dan had Tump meestentijds zeer Sterke Troeven in handen, die vol doende waren om de betrokkenen te overtuigen. Het mag misschien niet geheel correct zijn om iemand die je zeer hoffelijk heeft ontvangen, nog even in de maling te nemen. Toen ik onder aan de trap was en geen gevaar meer te duchten had, kon ik echter niet nalaten hem voor volgende zeereizen nog een welgemeend advies te geven, n.l. Simon neem nog een pilletje!" C. E. de V. Ajax 5 behaalde drie overwinningen in successie, n.l. op Rivalen 2 (5—2), Eland 2 (6—3) en S.D.W. 3 (3—1). In de wedstrijd tegen Eland 2 was Dries Groen goed op schot en maakte enige prachtige goals. Ajax 6 verloor aan de overkant van het IJ met 32 van De Volewijckers 5, doch rehabiliteerde zich de week daarop tegen De Germaan 2, welke ploeg met 31 het onderspit moest delven. Ajax 7 doet het steeds beter. De onzen versloegen D.V.A.V. 2 uit Diemen met 30, gingen vervolgens bij Blauw Wit 5 op bezoek en namen beide punten mee naar de Meer (12), dank zij doelpunten van onze vleugelspelers Pasteuning en Henk de Vries. Ook T.D.W. 2 moest ondervinden, dat het met ons zevende elftal kwaad kerseneten is en werd met een 41 nederlaag naar huis gestuurd. Ajax 8 kreeg van De Volewijckers 6 zijn eerste nederlaag te slikken en wel met de flinke cijfers 52. Zowel D.W.V. 7 (41) als Centrum 2 (62) moest echter de punten aan de mannen van Jaap Moos laten. In de match tegen D.W.V. zorgde linkshalf Henny Michels voor twee fraaie doelpunten en verdedigde Daan Schalm zijn heiligdom op brillante wijze. W. Sch. Wat hebben wij ouderen in het verleden vaak genoten van de door Ajax gespeelde wedstrijden. Door goed spel werden er prachtige overwinningen behaald, dikwijls met grote cijfers. Weet U nog die wedstrijd tegen V.U.C. Een 17O-zege. De Ajacieden speelden een uitgekookt spelletje op het modderige terrein, met Wim Volkers als uitblinker. De arme V.U.C.- keeper was geregeld in actie. Later had ik het genoegen bij een maaltijd voor sportlieden in Den Haag tegenwoordig te zijn. Mijn tafelbuur stelde zich aan mij voor, maar zoals het gewoonlijk gaat, diens naam had ik onduidelijk gehoord. Het gesprek ging natuurlijk over sport en vooral over voetbal. Als Amsterdammer en Ajax-lid, over Ajax. Ook werd de bewuste wedstrijd tegen V.U.C. ter sprake gebracht. Mijn tafelbuur keek mij verwonderd aan. „Waarom noemt U juist deze wedstrijd?" vroeg hij. „Doet U dit met een bedoeling?" Het bleek, dat ik naast de doelman van V.U.C. was geplaatst en dat deze tafelbuur indertijd 17 keer de bal uit het net had moeten halen. Hij nam het zeer sportief op en er is veel vrolijk heid over dit geval geweest. Wie die keeper was? Op het ogenblik een onzer beste scheidsrechters! p.

Clubnieuws Ajax (vanaf 1916) | 1953 | | pagina 7