F. DAZERT Leeu war den-Aj ax Paleisstraat 3 ENGELS SCHOEISEL 4 zich voor de tribune, waar de heer Velt nog even het woord nam en alle deelnemers een door de patiënten van het sanato rium vervaardigd, met riet omwoeld bloemenvaasje (gevuld) overhandigde. De sport had zijn plicht tegenover de lijdende mensheid weer gedaan. Moge het altijd zo blijven! De eerste competitie-nederlaag op eigen veld is er dan. En dat op zo'n schone Zondag. Stormvogels met Kraak onder de lat en de ex-Ajacieden Drager en Westers in de ploeg, heeft zijn slag geslagen. Ten overstaan van een zo goed als volle bak. Op de ,,Open" zaten ze in overhemd en zomerjurk te zitten en de nederlaag mee te beleven. Een nederlaag die door het meer dan zwakke spel niet te ontlopen was. Krist, Haarms, Van Mourik, Michels en Van der Wel leverden goed werk, maar de rest, met uitzondering van Visser, die zich tweemaal kansloos gepasseerd zag, was er hopeloos uit. Een off-day pleegt men dat als een zacht zalfje te noemen. Vrienden, wat was het slecht. Bar en bar! Stormvogels, heus geen wonderploeg, had er een „mak kie" aan. Bij de Vogels viel Drager tegen, kreeg Kraak weinig of geen moeilijke ballen te verwerken en was de kleine Westers de grote man. Wat heeft die knaap gezwoegd. Rechtsbuiten Luppens, kanonnier van formaat, werd met twee voltreffers - de eerste een dreun die Visser alleen maar hoorde het IJmui- dense feestvarken. We lezen zo vaak in clubbladen, als er ver loren is: „een wedstrijd om maar zo gauw mogelijk te vergeten." Een al heel goedkoop nummer. We zouden niet gaarne willen beweren, dat deze match voor genoemde „slagzin" in aanmer king komt. Het zou onbillijk tegenover de Vogels zijn. Zij heb ben van de eerste tot de laatste minuut gewerkt en hard ge werkt ook om zo'n goed mogelijk resultaat te bereiken. Ze heb ben dat, wel stevig, maar op eerlijke wijze gedaan en konden daarom met een opgewekt gezicht over een verdiende overwin ning het veld afwandelen. Een nederlaag is nooit erg, vooral niet als er wat uit te leren valt. En uit dit puntenverlies viel wat te leren. Technisch och, we weten het allemaal zijn we heus wel tamelijk bij, maar tactischWat hebben we er aan als een speler een moeilijke bal keurig „dood" maakt, om hem vervolgens naar een tegenstander te plaatsen? Wat heb ben we er aan als b.v. Michels, zwaar gedekt, wanhopige po gingen doet door de verdediging te breken en dan telkens weer tot de ontdekking komt, dat zijn binnenspelers ergens op het middenveld te vinden zijn Wat hebben we aan een voorhoede die meestal uit twee of drie spelers bestaat Hoe willen we dan in godesnaam aan doelpunten komen De beste verdediging be staat nog steeds uit de aanval. Als de voorhoedespelers dat nu eens willen bedenken en de overigen meer aandacht besteden aan het goed afgeven van de bal, zal dat ons spel een stuk ten goede komen. Vrienden, er kleven vele fouten aan ons spel, fou ten die met een beetje goede wil beslist te verbeteren zijn. Maak het in de volgende matches waar. BROWN. Het verre uitstapje naar de Friese hoofdstad heeft ons elftal niet met een overwinning kunnen bekronen. Integendeel, het werd een stevige 30 nederlaag. Hierbij dient echter te worden opgemerkt, dat het ons niet bepaald heeft meegezeten. Nadat de onzen enkele doelrijpe kansen hadden laten voorbijgaan, kon den de gastheren zich op een heel goedkope manier een 2—0 voorsprong verschaffen. Van Drecht, die tegen Haarlem 2 zijn doel zo kranig had verdedigd, had nu als plaatsvervanger voor Pieters Graafland enige zwakke momenten, die on verbiddelijk werden afgestraft. Het deed prettig aan, dat geen zijner medespelers hem hiervan een verwijt heeft gemaakt. In de pauze werd hem van verschillende kanten moed ingesproken. Kop op, Jan, het is nog altijd sport! Afgezien van deze tegenspoed, mogen wij niet blind zijn voor de feilen in ons spel. In de eerste plaats is het tempo veel te laag, waardoor een reeds gepasseerde verdediger zich meestal kan herstellen. Waar is de tijd, dat onze half linie het midden- veld beheerste Thans werd een ver naar voren getrapte bal doorgaans een prooi van de andere ploeg. Ook het plaatsen van de bal vraagt dringend verbetering, wil onze toch al niet sterke voorhoede waarin het in hoofdzaak van Michels en Van der Wel moet komen tenminste meer succes hebben. De Leeu warders speelden fris van de lever, al vielen er ook bij hen wel zwakke plekken waar te nemen. In snelheid staken zij ons de loef af. Bovendien maakten zij een behoorlijk gebruik van onze dekkingsfouten. Linksback Bouwens had het vooral toen linksmidden Klaas Bakker na de hervatting als zesde aanvaller optrad tegen de snelvoetige rechtsbuiten niet gemakkelijk, al was diens schot niet altijd even zuiver. Spil De Linde ruimde heel wat op. Tussen de palen was Koopman zeer betrouwbaar. Onder leiding van Michels ondernam ons team al spoedig enige aanvallen. Een verre trap van Boskamp belandde bij Van Dijk, doch er was verder niemand van ons aanwezig om voor de juiste afwerking te zorgen. Uit een fraaie voorzet van rechts kopte Rinus rakelings over. Vlak daarop kreeg onze aan voerder een schier niet te missen kans. Michels centerde naar Van der Wel, die op zijn beurt Van Dijk de eer gunde. Gerard liet op enkele meters afstand van het doel de bal echter iets te ver voor zich uitrollen, zodat Koopman nog net kon ingrijpen. Aan de overzijde liep de rechtsbinnen onder een mooie voorzet van zijn buurman door. Ondanks heftige tegenstand ging Bartels op avontuur uit en plaatste het leer vervolgens hard en laag voor het doel, waar echter geen zijner clubgenoten te bekennen was. Bij een gevaarlijke doorbraak loste de rechtsbuiten van de rand van ons strafschopgebied een hard schot, dat niet de goede richting had. Tegen het spelbeeld in opende de thuisclub de score. Met een der Friezen achter zich, liep Van Drecht enige passen naar voren om een hoge stuiterbal onschadelijk te ma ken. Jan liet de knikker echter jammerlijk glippen, waarna Van der Ley gemakkelijk het beslissende tikje kon geven. Nauwe lijks waren wij van de schrik bekomen, of onze goalie liet zich door de schietgrage Schaafsma verrassen (20). Deze stand spotte met de krachtsverhoudingen, maar ja, de doelpunten tellen. Tot overmaat van ramp ruimde Boskamp voor de enige reserve, Draaijer, het veld. Dit had de nodige omzettingen in onze ploeg tengevolge. Een onverwachte kogel kon Van Drecht nog juist over de lat tippen. Ons rechter verdedigingsblok schonk linksbuiten Hoeke- ma veel te veel vrijheid. Enkele schoten hield de Friese keeper er keurig uit. Na tweemaal geattaqueerd te zijn, mikte Van der Ley iets te hoog. Van der Wel deed hem dit terstond na. Uit een vrije schop kopte Schaafsma goed in, doch Jan redde vallende. Bartels en de ver van zijn heiligdom verwijderde Koopman raakten in een duel ge wikkeld, doch er vloeide voor ons geen succes uit voort. Rust 2—0. Nadat Ajax in de tweede helft een kwartier lang tevergeefs een sterke druk op de veste der Leeuwarders had uitgeoefend, kreeg Hoekema op de andere strook enige opgelegde kansen, doch deze gingen door zijn „eenbenigheid" teloor. Van der Wel nam een vrije schop zeer listig, waarop Van Dijk een schot in zond. De keeper was echter op zijn post, al moest hij ook op de knieën. Na een vlijmscherpe pass van Hoekema langs twee Ajacieden, faalde de middenvoor volkomen. Naderhand maakte deze zijn fout echer goed, door Van Drecht ten derden male het nakijken te geven. Een vierde doel punt werd wegens buitenspel geannuleerd. Een lange pass van Bartels wist Koopman vlak voor de aanstormende Draaijer te onderscheppen. Rechtsbuiten Van der Wel liet de linker flank der Leeuwar dense defensie talrijke malen zijn hielen zien, doch het leverde niets op, ook al liet Arend enige goede voorzetten los. Een zoever van Draaijer had de doelman niet dadelijk onder con trole, doch via de paal kwam het bruine monster toch in diens bezit. Michels werd een keer op onreglementaire wijze van de bal gelopen, doch er klonk geen fluitsignaal. Bakker beproefde ook eens zijn g"eluk, doch hij kreeg nul op het request. Toen Haarms de linksbuiten wat al te stevig aanviel, ver wachtte men een penalty. Ajax mocht evenwel een vrije schop nemen. Een verre schuiver ketste tegen een onzer doelpalen. Door weifelend optreden van onze verdediging kreeg Van der Ley nog een kans, doch hij strandde op onze uitlopende keeper. Al viel de zege der Noorderlingen wat te groot uit, onver diend was ze stellig niet. Onze vertegenwoordigers waren: Van Drecht, Boskamp (later Draayer), Van Mourik, Bouwens, Krist, Haarms, Bartels, Bakker, Michels, Van Dijk en Van der Wel. ETÊ

Clubnieuws Ajax (vanaf 1916) | 1953 | | pagina 4