2 Ongeveer een jaar geleden schoten Wageningse Charley en zijn makkers met vier voltreffers iedere gedachte aan een her nieuwd Ajax-kampioenschap tot gruizels. Misschien weet U het nog. Zo niet, dan kunt U het verhaal beslist in het October- nummer 1952 van het Ajax-Nieuws vinden. We hebben daarin verteld, hoe rood-wit nogal triest van ,,de Berg" werd geschoten. Een nederlaag zonder enige glorie. Zondag 20 September j.l. zijn Van Dijk en zijn boys in de bus gestapt met het voornemen op diezelfde berg iets recht te zet ten. Elf vastberaden jongelingen kunnen U weet het uit ondervinding een bal onplezant laten stuiteren. Op genoemde bult is dat gebeurd. Tot schrik van alles en allen die met de bergbewoners optrekken. We hielden er een 51 score aan over. Een resultaat, dat alle pessimistische Amsterdamse verwach tingen in de beroemde chemise zette. Nu we moeten het toegeven was er wel enige reden om het voetbal-weekend niet al te vrolijk in te kijken. Bartels mocht van de baas zijn militaire jasje beslist niet uittrekken. Michels en Ditmeyer liepen rond met een paar deuken en kreukels, die nog niet glad gestreken waren en Van der Wel had het de laatste tijd zó goed gedaan, dat hij op het reservebankje mocht gaan zitten. Stan daar en Haarms voeren er wel bij. Mochten mee naar Wage- ningen. Eerstgenoemde kreeg met Bakker de linkervleugel als operatieterrein en Bob mocht als rechtshalf proberen de trots van Wageningen uit te schakelen. Zo klommen we dan ,,de Berg" op. Nou, toen achter een bal aan. Dat lukte wel, maar je moet dat ronde, soms zo wispelturige ding per se tussen een paar palen en onder een lat schoppen, wil je er de grootste lol aan beleven. Die lol liet nogal op zich wachten. Wageningen zag namelijk ook iets in feestgezichten. Eddy Pieters Graafland geniet als doelman in Amster dam al enige reputatie. Nu Ajax hem mee naar Wageningen heeft genomen, kent de voetbal-clan uit dat stadje onze Ed ook. Hij maakte er furore. Door een paar splendid saves en door het onschadelijk maken van een ontzaglijke dreun van idool Char ley. Er kwam een goal uit. Aan de kant waar iedere groen-witte voetbalfan haar niet wenste. Van Dijk kreeg de vreugdeklappen en -handen (warme). Van der Wel is toen het veld opgewandeld en Michels er af. Als linksbuiten is Arend bewonderenswaardige voetbalkunsten gaan uithalen. Er kwamen goals van. Eén van hemzelf (aanschouwelijk voorbeeld) en drie met medewerking van Van Dijk, Standaar en Ditmeyer. Na dit gelezen te hebben, denkt U zeker, „dat is op die „Berg" effen-in-de-bus-geweest". Dat dachten wij ook we hebben de match niet gezien toen we de uitslag hoorden. Zij, die op de eerste rij gezeten hadden en het beslist weten, waren natuurlijk tevreden, maar liepen niet over van enthousiasme. Wageningen was zwak en zonder vm/m Directie CAREL C. KAMLAG en TOM MANDERS „big Charley" zouden de groen-witten een hele toer hebben om zich te handhaven. Bij ons was Krist de grote man. Bouwens en Haarms heel goed. Bob schakelde Van der Weerd volkomen uit. Eddy wat hij presteerde weet U al liet het met assistentie van de goed spelende Boskamp en Van Mourik bij één tegen- punt, wat dus aan duidelijkheid niets te wensen overlaat. Een voorhoede die vijf goals scoort, moet zo om en nabij perfect zijn geweest. Volgens onze zegslieden mankeerde er het een en ander aan. Standaar kwam èn als linksbuiten èn als middenvoor tot heel matige prestaties. Ditmeyer stond iets hoger genoteerd, maar kon thuis toch ook niet vertellen, dat het publiek hem staande ovaties had gebracht. Van Dijk en Bakker speelden be hoorlijk en wat Arend op de grasmat legde, staat reeds ge schreven. Mening van vriend Crook: „not satisfied, maor der sit for- oetgang in". Voor het archief, naar Wageningen gingen Pieters Graafland, Van Mourik, Boskamp, Haarms, Krist, Bouwens, Ditmeyer, Van Dijk, Michels, Bakker, Standaar en Van der Wel. De met spanning tegemoetgeziene bondsvergadering, die o.a. het vraagstuk „48 eerste-klassers" moest oplossen, is achter de rug. De oplossing U weet het is gevonden. Het zgn. lagere voetbal heeft de prijs gewonnen. Bij de rondvraag heeft de heer Koolhaas gezegd „onder protest". Dat is nooit leuk als je wat gewonnen hebt; 't geeft te denken. Maar enfin, we hou den dus de indeling waartegen we nu alweer een paar jaar aan kijken en er gaan aan het einde van dit seizoen per afdeling twee clubs het voetbalwalhalla uit. Zonder pardon. Wij voor ons hebben zo'n idee, dat èn de eerste- èn de lagere klassers de strijd hebben verloren. Met dit onzalige besluit is o.i. de voetbalsport op het meer dan hellende vlak aangeland en de rush naar de afgrond is niet meer te stuiten. Enige jaren geleden hebben we er in ons blad al de aandacht op gevestigd, dat het de verkeerde kant opging. Wij zijn in onze pen geklommen toen het „be roemde cysteem" door enige experts! zo warm aanbevolen werd doorgevoerd en het beruchte „Plan" op tafel kwam. We hebben er op geattendeerd, dat èn door het systeem èn door de overschrijvingsbepalingen, èn door het harde spel èn door de verre reizen de pret er voor vele liefhebbers radicaal zou af gaan. We wisten vooruit, dat we, gelijk de bekende roepende in de woestijn, verloren zouden lopen. Dat we echter gelijk hadden, behoeven we niet eens meer te bewijzen. De feiten jaarver slagen Olympisch Stadion, K.N.V.B., de geweldige vlucht van de zaalsporten - liggen voor het grijpen. Het verhaal van het verdronken kalf kent U natuurlijk. Met een variant op de daar in voorkomende put, zouden we willen zeggen „men ontwaakt". In „Blauw-Wit Thuis" trof ons oog een symptoom, dat daar sterk op wijst. De heer Hoven schreef namelijk in het Stadion programma: „dit harde spel, dit aanvaarden van risico en ge vaar opleveren voor de tegenstander, is mede oorzaak dat voet bal voor de spelers geen vreugde meer is en vele jongelui, zoals vroeger tot de kern van spelers behoorden, er de brui aan ge geven hebben. Wie het van dergelijke harde speelwijze moet hebben, pleegt afbraak aan de sport." Zo, zodus toch! Het doet ons werkelijk genoegen, dat de heer Hoven eindelijk tot de ontdekking is gekomen waar de schoen wringt. Jammer, zeer jammer, dat genoemde heer die ontdekking niet een jaar of vijf eerder heeft gedaan. Hij had dan met z'n welversneden pen naast ons kunnen staan. Nu vrezen wij met grote vreze, dat hij de boot alleen maar kannastaren. In het clubblad van A.F.C. lazen we, dat de voorzitter van H.F.C. tijdens de bondsvergadering moet hebben gezegd, dat na een bepaalde datum - 15 April of 1 Mei H.F.C. in offi ciële wedstrijden niet meer met haar sterkste elftallen zal uit komen, omdat men de spelers van die dag af volkomen vrijlaat in de keuze van hun zomersport. Een standpunt dat we kunnen toejuichen, maar hoe dit rijmt met „48 eerste-klassers" is ons niet erg helder Twee en twintig wedstrijden, exclusief de ronde om het kampioenschap over inclusief praten we niet eens is, gezien het in ons land heersende klimaat, absurd. Voorop gesteld natuurlijk, dat we honkballers, zeilers etc. niet in het vaarwater willen zitten. De laatste voetbalseizoenen hebben we tamelijk „de wind mee" gehad, maar de hemel beware ons, als we een paar maanden niet kunnen spelen. De zomersporten komen er dan helemaal niet meer aan te pas. Men kan dan doodeenvoudig zeggen: „Jongelui, gaan jullie gerust cricketen, zwemmen of wat dan ook," maarals de club van die „men" in degradatiegevaar verkeert, zal er wel geen bestuurslid te vinden zijn, dat als propagandist voor H.F.C.'s standpunt op treedt. We zijn amateurs, of we nu eerste-, tweede-, derde- of

Clubnieuws Ajax (vanaf 1916) | 1953 | | pagina 2