Broodje van Kootje Adé schrijft een woordje over de grens K.N.V.B. -reserves 11 Gent, 14 September 1953. Beste Frits! Ik had je allang eens willen schrijven, maar ik ben haast nooit in het buitenland. Maar nu is het dan zover. Ja, niet zo héél ver. Ik probeer alleen maar in de Vlaamse kunststeden mijn culturele achterstand wat in te halen, hetgeen volgens mijn vrienden onbegonnen werk is en een reden te meer voor mij juist nu te schrijven. Het gaat over prof-voetbal en het schrijven daarover is óók onbegonnen werk, want er komt geen prof-voetbal, zodat James en de anderen onder wie de prof-sportpersmensen dat gedrens om prof-voetbal net zo goed kunnen staken. Macht is recht. De macht is in handen van de K.N.V.B., plus de clubbestuurders en in deze machtsgreep bevinden zich direct of indirect alle voor prof-voetbal nu eenmaal onont beerlijke terreininrichtingen met grote tribunes, die massa- bezoek lees grote recettes mogelijk maken. We zitten dus om zo te zeggen zwaar achter het Haagse gordijn. Misschien dat de lezers van deze privé-correspondentie na deze inleiding denken, dat ik pro-amateurvoetbal ben door dik en dun. Jij weet wel beter. Dat verzakelijkte amateurisme, waarmede wij in Nederland opgescheept zitten, waar recette zwaarder weegt dan voetbal eer en dat alleen door gezamenlijke dictatuur - en zelfs ter reur van bonds- en clubbestuurders in stand kan worden gehouden, heeft mijn waardering niet. Ik schreef het al eens, toen ik nog op jouw redactionele stoel zat: ,,Het Nederlandse amateurisme is als een blinkende, mooi gelakte, verchroomde en gebiesde luxe fiets, waar je zóveel kopzorg van hebt opdat er niets aan komt, dat het plezier er in wel heel problematisch wordt." Maar dat zijn echter allemaal opmerkingen ter zijde. Waar ik mij eigenlijk tegen keren wil, is, dat James Co. willen suggereren, dat prof-voetbal en spelkwaliteit onverbrekelijk aan elkaar gekoppeld zijn. Was dat zo, dan zouden wij ook in het verleden toen we minstens even braaf en naar d!e geest eer méér dan minder amateurs waren óók niet hebben meegeteld. En in de jaren van dertig b.v. telden we wèl mee; het Nederlands elftal zowel als diverse clubelftallen, waaronder Ajax en Feijenoord. Ik blijf er bijtraining is niet de hoofdzaak. Een eerste voor waarde is talent en talent wordt tengevolge van de overschrij vingsbepalingen stelselmatig vermoord. „Geboren" voetballers hebben zóveel plezier in hun sport, dat ze voor him maatschappelijke positie eerder te veel dan te weinig oefenen. Cor v. d. Hart bijvoorbeeld, oefende méér dan genoeg en nu kan de grote pers wel zeggen, dat hij pas in Frankrijk als beroepsvoetballer tot een grote hoogte is ge komen, maar wij weten, dat het larie is. Cor was, ondanks zijn jeugd, reeds bij ons bezig Ajax' groot ste spil en dat zegt watte worden en dat wat er nu nog bijgegroeid is, zou ook bij ons gebeurd zijn. Cor was nog in op komst toen hij ons verliet en dat het laatste stukje van zijn voetbalontwikkeling in Frankrijk plaats vond en niet in Neder land, zegt niets ten voordele van het prof-voetbal, voor zover men het wil koppelen aan spelkwaliteit. Trouwens, als men de spelkwaliteit denkt te kunnen opvoeren met alsmaar oefenen en physiek en psychisch geheel in de sport opgaan, komt men er toch ook niet met het semi-professiona- Leidseplein 20, Telefoon 32036 Spui 28, Telefoon 37451 Rembrandtsplein 12, Telefoon 36513 lisme, het spelen voor geld door lieden, die toch ook een dage lijkse baan en kopzorg hebben. Dan moet het full-professiona- lisme worden, iets wat ook in de ogen van de pro-profs in Ne derland niet mogelijk is. Indien men alléén maar verbetering van het spelpeil wenst, moet het Haagse gordijn weer zover omhoog, dat spelers met aanleg van een derde of tweede klasse club naar een eerste klasse club gaan, zodat de beste spelers met elkaar en tegen elkaar kunnen spelen. Als men dan ook nog het aantal eerste klassers wat meer in overeenstemming brengt met de grootte van ons voetbalareaal, bijvoorbeeld één ere-divisie van ca. 16 clubs, zoals in België, komen we een heel eind en er zullen dan weer Kick Smitten, Van Heels, Paauwes, Van Reenens, Volkersen, Van Kollen enz. op onze grasmatten verschijnen. Zo, dat is dat, ik ga weer aan de Gothiek. Met clubgroeten, DOLF DESMIT. Onze reserve-elftallen, uitkomende in de K.N.V.B., doen het weer zeer behoorlijk. Vooral het vierde elftal, ingedeeld in een zware afdeling, overtreft verre de verwachtingen. Het tweede elftal opende het seizoen met een 41 overwinning op Haar lem 2. De Haarlemmers brachten een hardwerkende ploeg in het veld, maar de capaciteiten van de rood-blauwen waren niet groot genoeg om de punten mee te nemen. Onze jongens won nen dan ook verdiend. D.W.S. 2 legde ons team meer moeilijk heden in de weg, zodat het tot een verdeling der winst kwam. Ieder een punt (11). De altijd lastige uitwedstrijd tegen Z.F.C. 2 werd met goed gevolg „genomen". Met een 24 over winning keerde ons elftal uit de Zaanstreek terug. Het derde elftal begon met een reisje naar Hilversum. Do- nar 2, aan de rand van de radiostad, ergens op de heide, trad op als gastheer. Heel hoffelijk liet de „dondergod" onze ploeg de zege (46). Hilversum 2, dat een week later in ons stadion liet zien wat het kon, was minder hoffelijk en nam zeer verdiend de zege mee (24). Een goed elftal, dat team der groen- witten, met de rechtsbuiten als uitblinker. De volgende match vond te Zeist plaats. Zeist 2 was hier de tegenpartij, waarmede de punten broederlijk werden gedeeld (33). Zondag j.l. heb ben we de gebroeders Dukker met hun makkers tegen H.V.C. 3 zien spelen. Na met 12 te hebben achtergestaan, werden in het laatste gedeelte van de strijd, die verloren leek, nog twee goals gescoord (de gelijkmaker met medewerking van een te genstander), zodat de punten in de Meer bleven. Of het ver diend was, laten we in het midden. Ajax 4 startte met een 30 overwinning op A.F.C. 2, klopte vervolgens V.V.A. 2 op eigen veld met 13, speelde tegen H.V.C. 2 gelijk (11) het derde speelt nota bene tegen H.V.C. 3 en verloor van De Spartaan 2 met 43. Zoals men ziet zijn het allemaal de hoogste reserve-elftallen, waartegen ons vierde moet optornen. Een merkwaardige indeling. Maar enfin, onze jongens doen het best. Houden zo, vrienden! BROWN. De wedstrijd Ajax 2D.O.S. 2 was nauwelijks een minuut oud, of de onzen hadden reeds op fraaie wijze de leiding ge nomen. Van linksachter Woltering ging de bal naar Den Edel. Deze centerde listig naar Draayer, die doelman Pindus wist te verschalken. Dit bleek achteraf de enige goal te zijn. Standaar en Den Edel kregen nog enkele prachtige kansen, doch treffers sproten er niet uit voort. Ook de kanaries kwamen tweemaal zeer dicht bij een doelpunt, maar Van Drecht was er uitstekend in. Trouwens, de hele achterhoede met Van Veen als cen trale figuur deed behoorlijk werk. Van de voorhoede ging niet veel kracht uit. Vooral de rechtervleugel viel tegen. Na zijn goede start in de competitie heeft het vierde elftal tegen Blauw Wit 4 wel bijzonder teleurgesteld. Weliswaar moest onze ploeg met enige invallers aantreden, doch dit kon toch geen verontschuldiging zijn voor het nu vertoonde zeer slechte spel. Van de zes doelpunten, die er vóór de rust (24) werden gemaakt, was er slechts één van goede kwaliteit. Van Vegten miste na de hervatting nog een penalty wegens hands. De Zebra's straften de fouten in onze gelederen goed af en speelden de bal ook sneller door dan de onzen. De Stadionclub zegevierde met 7—2.

Clubnieuws Ajax (vanaf 1916) | 1953 | | pagina 11