waren dan wij. Voor de Ajax-doelpunten zorgden Bartels en Van Dijk. Leen deed na een snelle ren, besloten met een harde poeier, het net trillen en Gé zag een ver schot van hem net tussen doelman en paal verdwijnen. Voor de rust, met een sterke wind in de rug en een enigszins schuchter D.F.C. tegen, waren we steeds in de meerderheid, maar daarna hadden de Dordtena- ren het woord. Door hun middenvoor werd het spoedig 21 en toen binnen een kwartier de stand gelijk was, moest onze ploeg zich geheel geven om aan een nederlaag te ontkomen. Die ne derlaag kwam niet, zodat het door D.F.C.in Hotel Bellevue met prachtig uitzicht op de Noord, aangeboden dinertje, nog best smaakte. D.F.C.-ers, onze dank voor de prettige ontvangst en genoten gastvrijheid. Een week later zijn we naar de eens zo gevreesde, nu 75- jarige, Leeuw van Wassenaar geweest. Een best leeuwtje, met een gezellig hok en reuze gastvrij. Gevoetbald hebben we er ook nog, maar dat was van onze kant beslist niet om er aan iedereen over te vertellen. Tweemaal speelden we gelijk, tegen H.B.S. en schrikt niet tegen H.F.C. Aldoor met 22. Doordat we met het nemen van penalties niet zo bijster goed overweg kon den, kregen we de vierde prijs mee naar huis. Als troost! Verder is het voetbalfeest met bijbehoren uitstekend geslaagd een beetje regen kon de pret niet bederven en Koolhaas heeft een daverende feestspeech laten vlammen, waar men stil van werd. Tja, vrienden, je moet het maar weten te zeggen. Aan H.V.V. de dank van de rood-wittelingen en in gezondheid en voorspoed op naar de century. De openingsmatch (competitie) hebben we gezien (vision- nair) toen we ergens aan het Noordzeestrand heerlijk in het zonnetje lagen. Daar U ongetwijfeld meer hebt aan de visie van iemand die AjaxHeracles zogezegd met z'n neus er bovenop zag, gaat vriend Van Tuyl U vertellen, waarom de Heracliden met een 31 nederlaag in de bus konden stappen. AjaxHeracles. Na een op papier niet bijster goede generale repetitie heeft Ajax Zondag 6 September de competitie met een 31 over winning op Heracles ingezet. Mede dank zij het fraaie weer waren onze tribunes zeer behoorlijk bevolkt. Al was deze ouverture niet groots, onaantrekkelijk was zij evenmin, want er werd aan beide zijden hard gewerkt. Merk waardig was, dat twee „oudjes", n.l. de Heracliden F. v. d. Veen en doelman Dekkers, het meest op de voorgrond traden. De linksbinnen stuwde zijn medevoorwaartsen onvermoeid, doch dezen vermochten van zijn talrijke fraaie passes niet te profiteren. Door zijn teruggetrokken positie kwam de oud international echter niet aan schieten toe. Het gevaar kwam bijna alleen van linksbuiten Kamphuis, mede doordat de goed willende Van Mourik de situatie niet altijd meester was, al trad Ger voor ons doel ook meermalen als reddende engel op. Uit het feit, dat veteraan Dekkers in uitstekende vorm verkeerde, valt reeds op te maken, dat hij niet over gebrek aan werk te klagen heeft gehad. Tal van fraaie saves bezorgden hem een open doekje. Op grond van de grotere productiviteit van de voor hoede mocht onze zege dan ook stellig verdiend worden ge noemd. Reeds na 2 minuten moesten de onzen tegen een achterstand aankijken. Mede ten gevolge van een misverstand met zijn voorman „timede" doelman Pieters Graafland een voorzet van rechts verkeerd, waardoor linksbuiten Kamphuis het leder ge makkelijk in het verlaten doel kon koppen. Het antwoord der rood-witten liet echter niet lang op zich wachten. Zes minuten later kreeg Michels uit de achterhoede een bal toegespeeld en zond deze terstond naar Bartels, die zijn lange dribbel met een voltreffer besloot. Een fraai doelpunt! Kort daarna bood Rinus zijn linksbuiten wederom een prachtige kans, doch Leen kopte nu in horizontale stand hard over. Weer was het een voorzet van onze actieve aanvalsleider, thans van links, die de Heracles-verdediging in het nauw bracht, doch doelman Dekkers wist de knal van Van der Wel ten koste van een hoekschop te keren. Een ferm schot van rechtsbuiten Meyers zeilde naast onze veste. Ook het heiligdom der Almelo-ers ontkwam ternauwer nood aan een doorboring, toen Michels tegen de lat mikte en Van Dijk de terugspringende bal in vrije positie nog over kopte. Naderhand deed Gé het beter, want een through pass voltooide hij ondanks veel tegenstand met een schuiver in de uiter ste hoek (21). Vele aanvallen van Ajax werden abrupt af gebroken, doordat onze voorwaartsen door onoplettendheid in de buitenspelval liepen. De eerste minuten na de rust oefenden de bezoekers een sterke druk op ons doel uit. Toch kwam het eerste gevaar weer van onze kant. Na een keurige omhaal van Van Dijk zette Bar tels goed voor, doch Michels zocht het net met zijn hoofd te hoog. Aan de andere zijde deed Kamphuis hetzelfde. Een vrije schop van Van der Wel, even buiten het strafschopgebied, be landde via een levend muurtje tegen de paal. Een volgende poeier van Arend kon Dekkers nog net over het houtwerk tip pen. Ofschoon deze goalie beaamde dat het corner was, mocht hij een doelschop nemen. Zijn collega Pieters Graafland wist een harde schuiver voorlangs zijn doel keurig te onderscheppen. Door goed aangeven van Bartels, wiens voorzetten nu beter op maat waren dan in het vorige seizoen, kopte Michels in moei lijke positie juist over. Na een pass van Bakker kon Van der Wel weer een dreun afvuren, die echter naast ging. Onze aan voerder wachte zich er voor openlijk zijn ontevredenheid te uiten. In het onderhavige geval stond hij werkelijk buitenspel. Ditmeyer schoof het bruine monster naar Michels, die er snel tussenuit trok en de keeper trachtte te omspelen. Dekkers gris te het leder echter op schitterende wijze van diens schoen. Een ver schot van linkshalf Toren had Eddie bijna verrast. Deze kon zich echter nog bijtijds herstellen. Dat buitenspel zetten ook gevaar kan medebrengen, moest Heracles aan den lijve ondervinden. Toen de vlieger een keer niet opging, kon de naar binnen gekomen Ditmeyer uit een pass van Van der Wel een doelpunt destilleren (31)Hiermede was de strijd wel beslist. ETÉ. AjaxN.E.C., daar zijn we bij geweest, dus: en avant! Dat dachten de Nijmegenaren bepaald ook, liepen meteen maar naar Pieters Graafland, met als resultaat een van pijn over de grond rollende N.E.C.-er. Jodium en spons doen op een voetbalveld wonderen. Dat weet U. Michels ondervond het een minuut later (zonder jodium) toen hij van pijn languit in het gras aan alles lag te denken, behalve aan voetbal. Het begin van deze, o.a. tot opheffing van het spelpeil, gehouden match, voldeed dus vol komen aan de verwachtingen, die men met betrekking tot het komende seizoen zo hier en daar hoort fluisteren. Niet dat er met opzet ongelukjes werden veroorzaakt, maar de puntjes zijn o zo duur dit jaar en dan neem je wel eens risico's, die voor de gezondheid funest kunnen zijn. Dat ze soms in flagrante strijd met de opvattingen van wijlen de heer Pierre de Coubertin zijn, een kniesoor die zich daar pijn in het hoofd over maakt. Goed, er werden dus risico's genomen en er lagen dientengevolge nogal vaak op te lappen spelers in het gras. Daar tussendoor werd er aan voetbal gewerkt. Dat deden de N.E.C.-ers veel en thousiaster en voor de rust soms beter dan de boys die een Ajax-shirt om de schouders hadden hangen. Toch bracht dat enthousiasme en soms betere voetbal de N.E.C.-ers geen succes. Pieters Graafland voelde daar namelijk bitter weinig voor. Eddy stopte meesterlijk een paar „vuile" ballen en de manier waarop hij een zeker schijnend doelpunt voorkwam, ontlokte zelfs aan een tegenspeler applaus. Een fantastische save. Onder de bedrijven door liep ons team ook aan een doelpunt te denken, maar doordat Michels door een paar onpleizierige botsingen een brok vitaliteit was kwijtgeraakt en aangezien Van der Wel uit principe voor hard spel weinig voelt, is het, ook al door kortsluiting in enige verbindingsdraden, bij denken aan doelpunten gebleven. Nu moeten we er bij vertellen, dat die Nijmeegse verdediging voor het weggeven van doelpunten be slist niet naar Amsterdam was gekomen. De heren stonden hun man, daar viel niet over te redetwisten en hoe meer de tijd ver streek, hoe duidelijker het werd, dat ons team heel moeilijk aan een doelpunt zou komen. Bartels, prettig actief, Van Dijk, Dit meyer en zelfs Bouwens hebben pogingen gewaagd de nul van het bord te schieten, maar de N.E.C.-ers hadden steeds een been of een body beschikbaar om dat te beletten. Zonder doelpunten, dankbaar dat er niet twee in ons net waren terechtgekomen, zijn we de theepot gaan leegmaken. Dat drankje, of waren liet kernachtige opmerkingen van vriend Crook geweest?, had beslist stimulerend gewerkt. Onze ploeg, voor de rust tamelijk passief, begon de tweede helft het voetballeven meteen maar van de agressieve kant te bekijken. Voor toeschouwers met een Ajax-hart altijd prettig. Krist niet in topvorm Bouwens en Bakker begonnen opdringerig te doen. Het verzwaarde wel de taak van de behoorlijk spelende Boskamp en Van Mourik de gaten tussen back- en half linie waren soms veel te groot maar bij verlangens naar winst moet er enig risico worden genomen. Dat risico nemen werd ten slotte beloond. Na vele afgeslagen aanvallen, waarbij de

Clubnieuws Ajax (vanaf 1916) | 1953 | | pagina 5