De Scheidsrechter en de neutrale Grensrechters Onlangs kwam tijdens een bijeenkomst van de Vereniging van Eerste Klassers een der aanwezigen namens de Scheids- rechterscommissie met het plan om bij wijze van proef voor één jaar bij le klasse competitiewedstrijden de scheidsrechters te doen assisteren door twee neutrale grensrechters, die uit de kringen van de beste 2e klasse scheidsrechters zullen worden aangewezen, waardoor een betere rechtspraak zou worden ver kregen. De heer Koolhaas verzette zich tegen deze proefneming, om dat de noodzakelijkheid niet is gebleken en het aan twijfel on derhevig is, of bij de invoering van dit systeem wel van een betere rechtspraak sprake zal zijn. Bovendien wees de spreker op het tekort aan scheidsrechters, terwijl door dit plan nog vele scheidsrechters aan hun arbitrale taak worden onttrokken. Ook verschillende andere afgevaardigden waren weinig enthousiast voor deze proef en van oordeel, dat hierdoor opnieuw een stukje van de autonomie der verenigingen werd aangetast. Bij de stemming bleek, dat de grote meerderheid de voorkeur geeft aan de huidige toestand. Aldus de Sportkroniek. Ofschoon dit plan intussen voorlopig van de baan is, heb ik over een en ander toch nog eens mijn gedachten laten gaan en ben tot de volgende conclusie gekomen. Zoals ik indertijd al eens heb geschreven, ben ik er niet voor een reserve-speler als grensrechter te laten fungeren. In het algemeen verdiepen de actieve sportbeoefenaars zich niet al te zeer in de spelregels. Meer dan tot een oppervlakkige kennis hiervan komt het doorgaans niet. Bovendien zit aan het aan wijzen van een reserve nog het nadeel vast, dat deze wellicht voor een speler moet invallen, zodat er weer een andere grens wachter moet worden aangesteld, waardoor er opnieuw enige tijd overheen gaat, alvorens de scheidsrechter zich over de steun van deze medewerker een oordeel kan vormen. Het zou stellig een stap voorwaarts zijn, als alle besturen daartoe enige van haar leden animeerden, aangenomen natuur lijk, dat dezen een wedstrijd niet door een clubbril zien en van de spelregels goed op de hoogte zijn. Toch zal het voor een clubgrensrechter zeer moeilijk zijn strikt neutraal op te treden. Als honkbalscheidsrechter heb ik talloze malen een wedstrijd geleid, waarbij mijn eigen club betrokken was. Als er dan eens iets „scheef" ging, was ik onwillekeurig geneigd een soepeler houding jegens de tegenpartij aan te nemen dan onder „nor male" omstandigheden het geval zou zijn geweest. Indien nu een clubgrensrechter zijn taak werkelijk serieus opvat, kan het gebeuren dat hij voor een overtreding van zijn eigen partij in haar strafschopgebied vlagt. Heeft de scheids rechter de overtreding dan zelf niet of niet goed gezien, dan is het toch mogelijk, dat hij op het vlagsignaal ingaat, want het was immers de grensrechter van de club zelf, die hem er op attent maakte? Had de scheidsrechter de overtreding zelf waargenomen, dan zou hij mogelijk geen opzet aanwezig hebben geacht. Uit dien hoofde ben ik dan ook een principieel voorstander van het aanstellen van neutrale grensrechters bij eerste klasse wedstrijden, al zullen ook hieraan wel enige bezwaren verbon den zijn. Volgens het voorgestelde plan was het de bedoeling de beste 2e klasse scheidsrechters als grensrechter bij le klasse wed strijden aan te wijzen. Het staat nog te bezien, of de tweede klasse verenigingen het op prijs zullen stellen, als hun wedstrij den door „lagere goden" worden geleid. Een andere vraag is, of er niet alleen in het Westen, doch ook in de andere districten genoeg scheidsrechters beschikbaar zijn om bedoeld plan ten uitvoer te brengen. En wie draagt de reis- en verblijfkosten van de twee neutrale grensrechters? De verenigingen hebben toch al zoveel onkosten, dat ze er weinig behoefte aan zullen hebben nog meer te worden belast, ook al worden de betrokken grens rechters uit naburige plaatsen gerecruteerd. Ten slotte dient de overschakeling van scheidsrechter op grensrechter niet te licht te worden opgenomen. Tot dusver werden er alleen bij kampioens-, beslissings- en promotiewedstrijden een scheidsrechter en twee neutrale grens rechters aangesteld. Het volgende interessante artikel over dit onderwerp, ont leend aan De Scheidsrechter, wil ik U niet onthouden. De namen van de betrokkenen heb ik niet genoemd, als hier niet ter zake dienende. „In ons hoofdartikel in De Scheidsrechter van 1 Augustus j.l. maakten wij bezwaar tegen de wijze waarop een neutrale grensrechter in een door ons bijgewoonde kampioenswedstrijd zijn assistentie aan de scheidsrechter verleende. Wij noemden daarbij geen namen, maar inmiddels heeft de betrokken grens rechter die uiteraard begreep dat onze opmerkingen op hem sloegen zich tot ons gewend en zijn mededelingen geven ons aanleiding op deze aangelegenheid terug te komen. Volgens de verklaring van bedoelde neutrale grensrechter zou de scheidsrechter vóór de wedstrijd aan beide uiteraard neutrale grensrechters de instructie hebben gegeven alleen te vlaggen voor buitenspel, afgezien natuurlijk van ,,uit"-ballen. De grensrechter had het handsgeval van een speler van partij A duidelijk waargenomen, doch had, overeenkomstig de ontvan gen instructie, niet gevlagd en toen kort na dit geval nadat de aanval van partij A op een doelpunt was uitgelopen spe lers en een bestuurslid van partij B hem vroegen, of hij het handsgeval had gezien, had hij er op gewezen, dat dit uitslui tend de bevoegdheid van de scheidsrechter betrof. Tot zover dan de mededelingen van de grensrechter. Wij kunnen deze gang van zaken niet bewonderen en achten het zeker niet aanbevelenswaardig. De scheidsrechter heeft uiteraard het recht de instructies te geven die hem goed dun ken, maartegenover neutrale grensrechters moet hij toch heel anders staan dan tegenover clubmensen. Als hij tegen vertegenwoordigers van laatstbedoelde categorie zegt, dat ze alleen maar moeten vlaggen indien de bal over de lijn gaat, is dat zijn goed recht, al beknot hij ook dan de bevoegdheid die de grensrechters overeenkomstig de spelregels hebben. Regel 6 schrijft immers voor, dat de grensrechters de scheids rechter moeten bijstaan, opdat het spel overeenkomstig de regels wordt geleid. Hoe kunnen zij dat doen, als zij alleen maar voor uitballen mogen vlaggen of zoals in het onderhavige geval alleen maar voor buitenspel? Natuurlijk zal speciaal bij de toepassing van de buitenspelregel de taak van de neutrale grensrechters uiterst belangrijk worden, maarzij moeten de scheidsrechter toch ook bij de toepassing van de andere spel regels bijstaan Het verdient dan ook aanbeveling op de een of andere manier vast te leggen, dat instructies als bovenbedoelde aan neutrale grensrechters niet toelaatbaar zijn. Aan de andere kant menen wij, dat een grensrechter, die een juiste opvatting van zijn taak heeft, zulk een instructie met een korreltje zout neemt. In het betrokken geval, toen hij een dui delijk opzettelijk handsgeval pertinent waarnam, had hij be horen te vlaggen. De scheidsrechter had dat kunnen negeren, eventueel na ruggespraak, maarde zaak had dan heel an ders gelegen. In dat geval toch zou ploeg B met een o.i. zeer grote kans op succes hebben kunnen protesteren. De scheids rechter is immers wat voor instructie hij ook mag hebben gegeven verplicht naar de mededeling van neutrale grens rechters te handelen met betrekking tot voorvallen, welke de scheidsrechter niet persoonlijk heeft waargenomen. Zou in het onderhavige geval de scheidsrechter verklaren: „Ik heb het handsgeval wel gezien, maar vond het niet opzettelijk", dan houdt alles op. Hij kón het echter o.i. niet zien en dan wordt de aanwijzing van de grensrechter (de neutrale, wel te verstaan!) doorslagge vend. Van een ander geval ben ik persoonlijk getuige geweest. Een paar jaar geleden waren twee ploegen in een promotiestrijd gewikkeld. De voor zijn doel staande keeper liet een ver schot glippen, doch wist dank zij een bliksemsnelle reactie de bal nog vóór de lijn te stoppen. De scheidsrechter, die in een zeer ongunstige positie stond ongeveer 25 meter recht van het doel kende echter een doelpunt toe. Van de tribune af viel duidelijk waar te nemen, dat de bal niet had „gezeten". De aan voerder der benadeelde partij ging toen naar de scheidsrechter. Had deze zeker van zijn zaak geweest, dan zou hij zich door niets en niemand hebben laten vermurwen. Nu begin de arbiter echter de fout zich door de dichtstbijzijnde neutrale grensrech ter te laten inlichten, waaruit dus viel af te leiden, dat hij aan zijn beslissing twijfelde. Ofschoon de betrokken grensrechter verklaarde, dat de bal niet over de lijn was geweest, volhardde de referee in zijn standpunt. Het protest werd naderhand af gewezen.

Clubnieuws Ajax (vanaf 1916) | 1953 | | pagina 2