Café „Populair" Brief van onze reizende correspondent Alles op gebied van Radio en Gramophones Reguliersbreesiraal 51, lel. 31996 Düsseldorf, 7 Juli 1953. Beste Brown, Hartelijk dank voor je uitgebreid antwoord. Jammer alleen, dat je clubblad al helemaal ,,appie-kim" was toen ik kwam binnenvallen. Overigens voel ik mij toch wel eens een beetje te veel, want jullie beschikken tegenwoordig over zulk een enorm vruchtbaar redacteurenteam, dat outsider-copy spoedig van het goede te veel gaat lijken. Dat was in onze vroegere periode wel een beetje anders, Bruine. Weet je nog die komkommermaanden van een jaartje of vijftien terug, toen wij ieder flauwekulletje in een voetbalcorset moesten per sen om onke positie te kunnen handhaven? Wat die twee-kantenschrijverij aangaat, mijn excuses kerel, zoiets is knap stom van een ex-redacteur. Enfin, je begrijpt kleine velletjes hotelpapier, geen schrijfmachine etc. Ik be loof je echter graag beterschap, en het flauwe grapje, dat ik het alleen deed om niet eenzijdig te zijn, zal ik dan maar niet lanceren. Hoewel wij het in verschillende opzichten eens zijn en ik eigenlijk niet van plan was nog verder op de kwestie in te gaan, zijn je „hitten" toch wel dusdanig aangekomen, dat ik nog even op de bekende kwestie moet terugkomen. Je vermeldt, dat ik zo'n doorgefourneerde pro-prof ben. Hoe heb ik het nu met je? Lees je mijn artikelen dan niet? Een paar maanden geleden schreef ik je, dat profvoetbal m.i. in Nederland geen kans zou maken. Hoe rijm je dat nu? Ik vind het alleen beroerd gaan en zou graag eens willen zien, dat men iets probeerde; daaraan zit vast, dat ik zeker geen tegen stander zou zijn van het geven van vergoedingen. De mentali teit van het mensdom is een beetje anders geworden en een claim op de spelers kan m.i. (geen kwaad. Persoonlijk zou ik een dergelijke vergoeding nog uitgebreid willen zien tot som mige officials. Ik ben geen voorstander van het systeem olm mensen zo enorm hard te laten werken voor niets, want dat hun genoegen gelijke tred blijft houden met de dank van het gros van de leden, is voor mij nog maar zeer de vraag. Maar dat zijn allemaal van die opvattingen en daar moet iedereen maar zelf over oordelen, evenals mijn aanhankelijkheid voor Jan met de bolhoed, wiens geld het mogelijk maakt, dat wij dergelijke discussies nog kunnen voeren. Ik hoop dat je nu begrijpt, dat ik alleen maar wat zou willen veranderen, omdat het nu eenmaal slecht gaat. De hoofdklasse en mijn reeds eerder genoemde bezwaren zijn natuurlijk ook belangrijke punten. Over welke journalisten wij zitten te praten, weet ik niet eens en vind ik ook niet belangrijk. Belangrijk is alleen al het feit als ze over je schrijven. Zou jij graag zo'n doodgezwe gen mannetje zijn, Frits? Henry Ford zei altijd: „Als ze maar over je praten. Het ergste wat een mens kan overkomen is, dat hij niet belangrijk (genoeg meer is om over te praten". En als wij gevalletjes van 30 jaar geleden gaan aanhalen, och, dan hebben die Russen en die Amerikanen eigenlijk ook gelijk om met him veel grotere problemen maar niet zo een, twee, drie tot een accoord te kolmen. Wat die Zweedse journalisten betreft, dat is toch zeker een grapje van je, nietwaar? Waarom moeten wij nu zelfs al zover gaan, dit als een money-make lolletje te zien? Laat ik me daar in het hoge Noorden nu maar liever niet blameren. Tegen je opmerking, „dat ik er geen bal van weet, wat hier te koop is", moet ik in zoverre protesteren, dat ik het dan ook nooit geweten heb, want veranderd is er heus niet zoveel voor mij. Ik heb Ajax dit seizoen tweemaal en Blauw-Wit en H.F.C. beide eenmaal zien spelen en ik vond het slecht. Omdat ik in het buitenland ook heb zien voetballen, durf ik eerlijk zeggen, dat het daar veel beter was. Trouwens, dat het hier slecht is, schrijft en zegt iedereen. Het zal dus wel zo zijn. Dat is geen uitvinding van mij. Nee, Brown, dat had je eleganter kunnen schrijven. Jij beweert, dat je nooit kaartjes voor interlandwedstrijden gevraagd hebt en dat die wedstrijden je niet interesseren. All right, Frits. Als ik nu ook nog aanneem, dat je niet regelmatig in het buiten land vertoeft, zou ik dan moeten zeggen, je weet geen bal van wat er internationaal te koop is? Ik kijk wel uit, jij hebt ook je voetbalhersens, kerel, en, je zult je best oriënteren. In good old Jack heb ik zeker zoveel vertrouwen als jij, maar ik begrijp alleen niet waarom we hem zes maanden ge leden de ploeg niet hebben gegeven, als zijn leeftijd toch geen bezwaar is. Bovendien, als Jack ons Ajax aan de top kan brengen, is hiermede dan het Nederlandse voetbal gered? Hoe veel Jacks zouden er verder in ons land te vinden zijn? Dat baantje van administrateur zal zeker nooit in de vraag en aanbod-revue te vinden zijn, want als het ooit zover kwam, dat men deze mensen nodig had, zouden de mutaties vast wel onderhands plaats gevonden hebben. Misschien begrijpen we elkaar na dit epistel nog een beetje beter. Wil je mij geloven als ik beweer, dat ik niet interessant wil zijn en er niet op uit ben om andersdenkenden mijn me ning op te dringen? Ik vind alles goed en een blad waarin de mening van anderen naar voren mag worden gebracht, zal m.i. zeker niet in waarde dalen. Als je Jan Elzenga ziet, feliciteer hem dan vast met zijn jubileum. Laat ik dan maar eindigen met alle Ajaeieden geluk te wensen met het feit, dat Jan 25 jaar geleden lid van onze vereniging werd. Voor jou, beste Frits, de hartelijke groeten en aan „Moeder Overste" mijn verontschuldigingen, dat ik jou vorige keer zo lang heb beziggehouden. Tot ziens, JAMES. P.S. Ik heb ook onze Oranjehemden nog tweemaal zien prut sen. Mijn entreegeld was inderdaad een keer voor een goed doel. Beste James, Je gepeperde brief uit Düsseldorf staat in ons lijfblad je zult het (naar wij hopen met genoegen) geconstateerd hebben. Dat „vijfde-rad-aan-de-wagen" gevoel kun je dan ook met een gerust geweten jé bent toch in de buurt naar de bodem van Opa Rijn laten zakken. De Main is ook goed. Waarmede we maar zeggen willen, dat we de journalistieke bloemen, die je haast maandelijks in onze redactionele vazen zet, niet wil len missen. Ze geuren zo lekker en de loten van de Ajax-stam kijken er graag naar. „Thanks", we horen het uit de verte; niet nodig, laat maar zitten! De lof die je ons schrijf-team toezwaait, hebben we broederlijk gedeeld. Van Tuyl, die het meeste werk verzet, kwam het grootste brok toe, maar be scheiden als-ie is, wilde hij daarvan niets weten, 't Klinkt misschien een tikkeltje egocentrisch, maar we mogen dat wel. Bescheidenheid siert nog steeds de mens. Alleen is het jammer, dat je vandaag de dag nog zo weinig snuiters met zofn sie rende inslag tegenkomt. Die „komkommermaanden" zijn we natuurlijk niet vergeten en dat er wat moest gebeuren om acht pagina's bij elkaar te schrapen in het voetballoze tijdperk dan altijd staat ons beslist nog helder voor de geest, maar, dat we wel eens een voetbalcorset (leuk gevonden!) in handen hebben gehad, neen, dat maak je ons niet wijs. We wisten niet eens, dat die din getjes in de handel waren. Een mens is toch nooit te oud om te leren! Je excuse vanwege papier-gebruiken-aan-twee-kanten heb ben we, als mannen die in het leven staan, geaccepteerd. Pra ten we dus niet meer over. Een Ajaxman drinkt na de sport Ook graag een borrel, bier of port Hij weet dan ook waar hij moet zijn 't Is „Populair" bij het Rembrandtsplein Hij kiest tijdens z'n dronk zijn eigen plaat Op het nieuwste Amer. Wurlitzer apparaat H. Fleijsman

Clubnieuws Ajax (vanaf 1916) | 1953 | | pagina 6