Café „Populair" Een stem uit Zuid-Afrika BONTBEWARING Bonthuis „DE BLAUWVOS" Reguliersbreesiraai 51, lel. 31996 2 Glenstreet Port Elizabeth, 13-5-1953. Suid Africa. Waarde redactie en clubgenoten, Wat klinkt dat gek, „Waarde redactie", vooral als je het hebt tegen jongens, met wie je hebt gespeeld in de Kruislaan, in dorpen en steden. Time marches on, en ik vind het toch fijn, dat diezelfde jongens, ofschoon het nu mannen zijn maar voor mij blijven het toch de jongens die vroeger alles gaven op een veld, nu nog dat enthousiasme hebben om Ajax op een andere wijze te dienen. Dat is clubgeest, een geest, die behoort te worden gewaardeerd door elkeen, die heden ten dage het Ajax-shirt draagt. Het was dan ook voor mij een buitengewoon genoegen om mijn oude teammates zowel als de oudere leden, die ik als adspirant altijd bewonderde, in Januari de hand te drukken en een borrel met hen te drinken. Want als je met Ajax bent opgegroeid en zelden liep er in die jaren iemand over naar een andere club blijf je gehecht. Nu zult U mis schien wel eens de vraag horen: „Waarom?" Ach, dat is ge makkelijk te beantwoorden met een enkel woord: „Clubgeest." Die clubgeest is altijd aangevoerd door het bestuur. Het bestuur wist altijd hoe het je naar de zin te maken. Je was tenslotte een grote familie en welke club heeft ooit haar spelers ver zorgd zoals Ajax? Er zijn er maar weinig. Zeker, je moest er wat voor doen, je moest trainen en hard trainen ook, want „boterletter" Jack Reynolds zat je achter je vodden. Je was nu eenmaal geen lid om op de tribune te zitten en alleen naar het eerste te kijken. Maar dat verlangde je ook niet. Je wenste Zondags op een veld te staan en de eer van Ajax te verdedigen. Meestal gelukte dat ook wel, vooral met die adspiranten A en juniores A; dat waren elftallen, die jaar op jaar kampioen werden en als er eens geen medaille werd veroverd, was er beslist iets verkeerd. Toen ik bij mijn laatste bezoek het voetbal eens bekeek, trok ken enige dingen mijn aandacht, n.l. het gebrek aan snelheid en het te langzaam starten, welke onderdelen toch van veel be lang zijn. Deze tekortkomingen te moeten vaststellen, stelde mij zeer teleur. Ik heb geen spelers gezien, die ook maar de helft van de snelheid hadden van een Jan de Natris, Wim Gup- ffert, Hein Delsen en verschillende anderen. Dat is wel jammer, want als je in onze jaren de juniores A tegen Blauw Wit A zag spelen, nou, ik geef je op een briefje, dat er hard en snel werd gevoetbald. Dergelijke wedstrijden waren ook beslist de moeite waard om te zien. Maar kom, het is eigenlijk helemaal niet mijn bedoeling om zwartgallig te zijn of opmerkingen te maken, die dingen vallen zo op als je lang weg bent geweest en je ziet dan het verschil. Het een en ander uit Zuid Afrika zal de leden wellicht meer interesseren. Zoals misschien ook in Nederland bekend is, gaat tegen het einde van dit jaar een Zuidafrikaans elftal op tournee naar Engeland. Naar ik heb vernomen, zal er ook een wedstrijd in Nederland worden gespeeld. Het Zuidafrikaanse elftal is nog niet samengesteld. Het seizoen is hier pas de vorige maand begonnen. Op het ogenblik is het Schotse beroepselftal Dundee hier op bezoek. De Keuzecommissie heeft dus voldoende tijd om het land rond te reizen en diverse spelers in actie te zien. In mijn woonplaats Port Elizabeth, dat is de Eastern Province of tewel E.P., komt Dundee 30 Mei a.s. spelen en de Zuidafrikaanse Voetbalbond heeft mij de eer waardig gekeurd die wedstrijd te fluiten. Ja, ik scheidsrechter nog altijd. Twee jaar geleden heb ik ook de wedstrijd tegen Wolverhampton Wanderers hier ge leid. Dat is een verdraaid aardig team, gezellige lui, maar je kon met hen geen borrel gaan drinken; zij laafden zich met „orange juice". Ik denk dat de meeste spelers voor het Zuid afrikaanse elftal uit Transvaal zullen worden gekozen, want daar wordt het beste gevoetbald. Maar wij hebben hier in de E.P. een geweldige keeper, die zeker een kans behoort te krij gen om in de toetswedstrijden te spelen. Nu, waarde redactie, ik heb een begin gemaakt met mijn ar tikeltjes. Als het in de smaak valt, zal ik er meer schrijven, maar laat ik U er even op attent maken, dat ik slechts één clubblad heb ontvangen en dat ik daarmee niet tevreden ben. Maakt U er s.v.p. werk van om mijn naam bij de uitgevers op de vaste lijst te zetten, want ik stel er prijs op elk nummer te krijgen en het kost ook niet veel om dat per luchtpost te sturen. Wilt U daarvoor zorgen? Goed, hartelijk dank. Als er een spe ciaal onderwerp is, waarover U iets geschreven wilt hebben, laat U mij dat dan even weten. Dit is dan het einde van mijn eerste stukkie en ik zal jullie niet in de kou laten staan. Waarde clubgenoten, tot de volgende keer. Hartelijke groeten van JAAP SWIJNENBURG. 12-5-1953, Evening Post. E.P. XI FOLLOWS EXPECTED PATTERN. Eastern Province players will wear black shorts for the first time when they play Dundee on the Crusader ground on Satur day, May 30. The team, selected last night, followed the expected pattern and is: Rudman, Grobler, Williamson, Berelowitz, Schouw, Anderson, Moss, Feltham, Bentley, Van Vuuren and Allardyce. The side will be captained by Basil Anderson, who led E.P. against Wolves and Newcastle United, with Freddy Moss as vice-skipper. Mr. Jack Swynenburg, who handled the Wolves match in 1951, has been appointed to referee the match. Though the choice of Moss as a winger may cause some com ment, his selection was not unexpected, particularly in view of the profitable partnership he has established with Feltham. In fact it would be no exaggeration to attribute much of the U.S.A.R. league-leadership to the understanding which has developed on this side of the attack. Five men. Few will disagree that Moss has shown to particular advan tage as a winger this season. The logleaders have five men in the teamRudman (goals) and four forwards, namely Moss, Feltham, Van Vuuren and Archie Allardyce. The three last-mentioned were in the E.P. attack against Newcastle last year. Eight of the 11 chosen did, in fact, oppose the F.A. Cup winners, the three newcomers this year being Williamson, Moss (who played against Wolves) and Bentley. On recent club form, Mason may have been a bit unlucky to miss selection as a backa remark which applies to young Wilken, as a half-back, as well. It has been decided that Grahamstown and Districts will be featured in both curtain-raisers on May 30. They are to play P.E. and Districts in under-16 and under-20 matches. All the under-16 league matches for this week have been transferred to the Newton Park ground to enable the selectors to see all available talent. Messrs. Denis Saunders and Harry Williams have been ap pointed as linesmen for the Dundee game and Mr. R. Kendrick will referee the under-20 curtain-raiser, with Mr. O. Williams in charge of the under-16 game. Een Ajaxman drinkt na de sport Ook graag een borrel, bier of port Hij weet dan ook waar hij moet zijn 't Is „Populair" bij het Rembrandtsplein Hij kiest tijdens z'n dronk zijn eigen plaat Op het nieuwste Amer. Wurlitzer apparaat H. Fleijsman Laat ons UW BONTWERK in de ZOMER bewaren en nazien A. F. STRIKKERS Koninginneweg 255, Tel. 95701, Amsterdam-Z. (bij Amstelveenseweg) Tramlijn 1-2-16

Clubnieuws Ajax (vanaf 1916) | 1953 | | pagina 8