Reisbureau Maarse Kroon Overtoom 477 bij de Zocherstraat - Tel. 85252 Van schoenen en helften football". We hebben ons werkelijk zitten schamen. En als onze geachte kijk-cliëntèle voorlopig niet meer terugkomen, zou dat jammer zijn, maar beslist niet kwalijk te nemen. Voor een paar stuivers heb je bij een A.V.B.-club minstens evenveel lol of minstens evenveel chagrijn. Niemand van de redactie heeft Frisia-Ajax gezien er was geen plaats in de bus beschik baar en daar er nooit iemand is die ons een verslagje zendt, kunnen wij U alleen vertellen, wat wij van deze strijd hebben gehoord. Het was niet veel goeds. Zo ongeveer analoog aan hetgeen vandaag langs ons trok. Trainer Stejskal zal lang zamerhand wel hebben ontdekt, dat er bij ons het een en ander te witten en te schilderen valt. En tegen Blauw Wit (01) ca. 5000,voor het Rampenfonds ging het weer zo aardig, zult U misschien zeggen. Tja, maar de wonderen zijn ook de voetbalwereld nog steeds niet uit. Daar moet U nog altijd reke ning mee houden. Voor de Snekers vonden wij het prettig, dat zij ons stadion drie goals en één puntje rijker konden verlaten. Voor Eddy Pieters Graafland, die tegen Blauw Wit zo keurig de nul op het scoringbord had gehouden, was het sneu. Zijn eerste officiële competitiewedstrijd voor het eerste elftal en dan drie doelpunten noteren, waaronder een penalty, waar hij nou net niets aan kon doen. Maar dat we aan Eddy een goede reserve doelman hebben, zal de gehele Ajax-familie wel duidelijk zijn geworden. De manier waarop hij een paar Sneker doelpunten voorkwam, was fraai en meer dan moedig. Zelfs een Sneek-speler applau disseerde voor hem. En hiermede hebben wij dan het onze van dit voetbaldrama gezegd, 't Is niet veel, maar het was ook wer kelijk te triest. Neen, dan hebben we van de Amsterdamse en Liverpoolse jeugd, die elkander op ons hoofdveld bekampten, meer genoten. De Engelsen begonnen goed, scoorden spoedig een fraai doel punt, maar zakten na de gelijkmaker enigszins af. De hoofd stedelijke jeugd kreeg hoe langer hoe meer de smaak te pakken en begon heel aardig voetbal te spelen. Een keurig doelpunt van de linksbinnen bezorgde de Amsterdammers een voor sprong, die zij niet meer afstonden. Na de rust werd het zelfs 31 een goed schot van de rechtsbuiten en toen speelden de Engelsen een verloren wedstrijd. Wel kregen zij nog een paar beste kansen, maar de A.F.C.-keeper, die het Amster damse doel verdedigde, liet zich niet meer passeren. Zo bleef het dus 31. Onze club werd vertegenwoqordigd door Jaap van Veen een naam om te onthouden en Chris Vrolijk. Beiden hebben het uitstekend gedaan. We lazen in de Sportkroniek overgenomen uit Het Vrije Volk, Friese uitgave een leuk stukje. Het was gelicht uit een voortreffelijk gefundeerde voordracht! Wij hebben er ook iets uitgelicht. Hier komt het. ,,Het peil van ons voetbalspel is momenteel om te huilen." „Voor de voetbalgemeenschap is het plan-Burgwal funest." „Wil men het voetbalspel op hoger peil brengen, dan zal wijziging van de amateursbepalingen nodig blijken." Dat zeiwe zullen het U direct vertellen, want in die voortreffelijk gefundeerde voordracht viel ook nog iets over NederlandZwitserland te beluisteren. „We hebben geen backs, geen middenlinie en geen voorhoede." „De heer Fatton, linksbuiten der Zwitsers (geïnterviewd) vertelde: „Jullie hadden eigenlijk maar twee goede spelers." „Een middenvoor en een halfspeler met één been en een rechts buiten, die z'n hersens niet gebruikt." Tot slot: „de Zwitserse voetballers krijgen premies." „Willen we beter voetbal, dan zullen we noodgedwongen in dit opzicht overstag moeten gaan." Voor Uw uitwedstrijden in Europa! Dit zeidede heer Valkema, onsterfelijk uitvinder van de overschrijvingsbepalingen. Bepalingen die één misschien wel de voornaamste van de oorzaken zijn, dat U en wij iedere voetbal-Zondag steeds enthousiaster, steeds luider juichende op de tribune zitten. Dat zeide de heer Valkema, die goed ge fundeerd er voor zorgde, dat een amateur jawel een amateur, dus iemand, die louter en alleen voor z'n plezier voetbalt ten minste een jaar aan de kant kan gaan staan, als hij van club wil veranderen. Dat wist de heer Valkema, die goed gefundeerd een kind een adspirant, een junior, ja zelfs een welp een jaar van voetbal in competitieverband uitsluit, als dat kind b.v. in ander milieu ons onvolprezen spel wil beoefenen, ons te vertellen. Een nieuwe lente, een nieuwe visie! Wij vinden: die visie „om te huilen", voor de voetbalgemeen schap „funest", dat er nodig wat „gewijzigd" moet worden, endat we hoog nodig „overstag moeten gaan". We laten maar aan Uw fantasie over, wat we bedoelen. Ook tegen het sterk op verdedigen ingestelde E.D.O. is Ajax er niet in geslaagd het tot een overwinning te brengen. Daar wij ook ditmaal geen verslagje mochten ontvangen, volstaan wij met de vermelding, dat de Haarlemmers met 20 in de meerderheid bleven. En nu maar weer wachten op een zege engoed spel. BROWN. Bandjermasin, 12 Maart 1953. We waren het afgelopen weekeinde op een der grootste rub berondernemingen in de binnenlanden van Zuid-Borneo. De on derneming heeft haar eigen fabriekscomplex, alwaar de getapte latex wordt verwerkt tot de, in de handel gebruikelijke, gebaalde rubber. De zeer uitgestrekte aanplantingen, met een totale op pervlakte gelijk aan het Gooi, en de fabriek vereisen een uit gebreide staf van Indonesische en Nederlandse employé's, ten einde te zamen met een duizendtal koelies alle werk zaamheden vlot te kunnen doen verlopen. Voor deze tuin-employé's, zo ver verblijvende van de (enigs zins) bewoonde wereld, bestaan er weinig mogelijkheden tot besteding van de vrije tijd. In minstens even sterke mate geldt dit voor hun echtgenoten. Derhalve wordt er, naast het lezen van boeken en tijdschriften, veel aan sport gedaan. Temidden van het complex woningen van de employé's bevin den zich dan ook een prachtige tennisbaan en een voetbalveld, het laatste zowaar begroeid met echt gras. Daarvoor moeten we toch maar bij planters zijn. Wij hebben des Zondags als scheidsrechter gefungeerd bij de grote (en enige) wedstrijd van het (regen)seizoen, t.w. em ployé's tegen koelies. De animo was dermate groot, dat laatst genoemden er slechts na veel gepraat toe konden worden be wogen met elf spelers en niet met enkele tientallen de strijd tegen hun bazen aan te binden. Tenue's waren uiteraard niet a.anwezig, doch de tevoren aan ons verstrekte verklaring, dat de employé's op schoenen en de koelies op blote voeten zouden ronddartelen, vergemakkelijkte aanvankelijk het onder scheiden van beide elftallen niet weinig. Grote steun werd daar bij trouwens ondervonden van de twee vrouwelijke grensrech ters, echtgenoten van twee medespelende Nederlandse em ployé's, zij het, dat deze dames evenals wij na de rust even de kluts kwijt raakten, toen plotseling dertien paar voetzolen tegen negen paar schoenen op de grasmat werden opgemerkt. De twee Indonesische employé's hadden ons eigenlijk tevoren moeten waarschuwen, dat zij gedurende de eerste helft op te kleine schoenen hadden gespeeld en dit, alvorens het spel te hervatten, tot pijnlijker hadden gekwalificeerd dan het spelen op blote voeten. Het was dan ook een te vergeven fout, dat wij een van hen als rechtsachter voor zijn eigen doel op „buiten spel" meenden te betrappen. Indien wij het ons goed herinneren, zijn in Nederland twee speelhelften immer van gelijke tijdsduur, welke gelijkheid overigens een onoverkomelijk iets bij alle „helften" schijnt te zijn. Niet zo echter bij ons, op deze regenachtige Zondag op Borneo: de tweede helft duurde tien minuten korter dan de eerste. De employé's die met 51 verloren hadden name lijk geen adem meer. Wij evenmin. CEES DE VLIEGER.

Clubnieuws Ajax (vanaf 1916) | 1953 | | pagina 5