Met de militaire voetbalploeg naar Turkije In de prille ochtenduren van Woensdag vertrok een speciaal vliegtuig van het militaire vliegveld Valkenburg met bestem ming Ankara, de hoofdstad van Turkije. Als passagiers voerde deze Dakota zestien militairen mede, die in het kader van de internationale militaire voetbalkampioenschappen ons land zouden vertegenwoordigen. De eerste dag vlogen we naar Rome, waar we een nachtje overbleven. Het was daar heerlijk weer en goed toeven. De volgende dag bracht de oude, trouwe Dakota ons naar Athene, waar we aanvankelijk na het benzine laden direct zouden door vliegen naar Ankara, maar de gezagvoerder vond het achteraf beter ook daar te overnachten, omdat het in die verre landen altijd nog veiliger is bij daglicht dan in het donker te vliegen en vooral te landen. Na een Italiaanse nacht dus een Griekse. Ik kan het U aanbevelen. Vrijdag kwamen we in Ankara aan, waar het 10 graden vroor. Dat viel niet mee, te minder daar onze kist niet helemaal „waterdicht" was en de koude lucht stromingen ons door merg en been gingen. Wij hebben ons warm trachten te houden door in het vliegtuig een partijtje te boksen, afgewisseld door enthousiast wuiven naar Turkse scho nen, die wij drieduizend meter beneden ons meenden te zien flaneren. Een mens moet wat hebben in de kou, nietwaar Wij troffen het slecht, dat we Zaterdag en Zondag vlak ach ter elkaar op een keihard veld twee zware wedstrijden moesten spelen. Eerst tegen de Belgen de winnaars van het tournooi en Zondags tegen de Italianen, ook een prima elftal. Tijdens de wedstrijd NederlandBelgië werden de grensrechters enige malen bijzonder in verlegenheid gebracht. Het hele terrein is namelijk omgeven door een smalle, verhoogde drempel, waar over de krijtlijnen zijn getrokken. Het gebeurde nu verschil lende malen, dat een naar de links- of rechtsbuiten gespeelde bal, welke normaal over de zijlijnen zou zijn gegaan, dit in samenwerking met de drempel halsstarrig weigerde te doen. De reeds heftig vlaggende grensrechters, die zoals te be grijpen is een uitbal verwachtten, moesten ten slotte wel zwichten voor deze „samenzwering", want het publiek en de scheidsrechter vonden het caramboleren van de bal tegen de drempel heel gewoon. Na een zeer harde strijd tegen de Belgen kwam het einde met gelijke stand (11). Tegen de Italianen stonden we in de tijd van een kwartier met 30 achter alvorens we enige vat op het snelle spel van deze Zuiderlingen konden krijgen. Wij hebben gevochten tot wij niet meer konden, maar verloren niettemin met 53. Zowel tegen de Belgen als tegen de Italianen heeft onze ploeg boven haar krachten gespeeld en toch was ze de mindere. Wij zijn nu eenmaal niet opgewassen tegen deze profs, die zich bovendien maanden van te voren op dit tournooi voorbereiden en tien tot vijftien oefenwedstrijden spelen. Hoe pover steekt onze voor bereiding daar tegen af. Van Ankara zijn wij naar Istanboel gereisd; negen uur spo ren. Daar werden wij door een geweldige menigte voor het station opgewacht. Op advies van de Turkse autoriteiten werd de bagage bij elkaar gezet en er omheen een ring van spelers gevormd, ten einde de nieuwsgierige en al te hulpvaardige om standers op afstand te houden. Ons werd verteld, dat vele van deze „vrienden" doorgaans vergaten de bagage op de juiste plaats te brengen! De Grieken en de Turken hebben zo hun eigen mening over het vervangen van geblesseerde spelers. Zonder uitzondering worden er in de eerste helft twee spelers vervangen. Deze ge beurtenis is een comedie op zichzelf. Tegen het einde van de eerste helft ontstaat er beweging onder de reserves en twee van hen maken zich voor de wedstrijd gereed. Daarna krijgen twee spelers in het veld een seintje van de trainer. Zij raken op de een of andere wijze geblesseerd, zijn zelfs niet meer in staat te lopen en worden met een brancard van het veld gedragen. Twee frisse spelers, vaak de beste troeven, nemen hun plaats in. Het is per slot van rekening ook een manier. Wij hebben daar in Istanboel de Turken van de Grieken en de Belgen van de Italianen en de Turken zien winnen. Tijdens deze wedstrijden werden er op de tribunes door het publiek verscheidene vuurtjes gestookt om zich te warmen. Waarom zouden wij kou lijden, als wij naar een voetbalwedstrijd kijken voor ons genoegen? zo redeneren de Turken. Hout is er genoeg! Men is daar nu eenmaal makkelijker en niet zo gauw ge geneerd. Terwijl de wedstrijd in volle gang was, kwam er een aantal athleten het stadion binnen. Zij hadden een soort van Marathon gelopen en kwamen nu, onder luide aanmoedigingen van het publiek, doodmoe de sintelbaan opgestrompeld. Een van hen was volkomen uitgeput, maar wilde onder de ogen van de toeschouwers toch niet opgeven. Ten einde raad stak hij toen dwars het speelveld over, doch werd midden op het veld ge troffen door een harde bal. Dit was de genadestoot; hij zeeg ineen en bleef liggen. Maar van consternatie onder de spelers of bij de scheidsrechter was geen sprake. Zij droegen hem ge zamenlijk naar de finish, legden hem daar neer, gingen het veld weer in, de scheidsrechter nam een „hoogtebal" en de wedstrijd ging door alsof er niets gebeurd was. Wij hebben ook nog gespeeld tegen de Fransen ten bate van het Turkse Rampenfonds. Ook deze wedstrijd verloren wij, maar hij bracht een flinke som gelds op. De aardschokken kwamen over ons in de bioscoop. Plotseling kwamen de muren naar ons toe en we werden door een duizeling bevangen. Er deden zich gelukkig geen ongevallen voor; na de eerste schrik ging ook hier het leven gewoon door. Wij hebben nog vele interessante dingen beleefd en gezien, maar daar schrijven we misschien nog wel eens later over, om dat nu de tijd daarvoor ontbreekt. Rest ons nog te vertellen, dat de Dakota ons weer veilig en wel heeft thuisgebracht. RINUS MICHELS., Door bemiddeling van Pa Michels ontvingen wij van Rinus bovenstaande bijdrage. Wij hopen, dat dit niet de laatste is. Intussen zeggen wij beide heren-hartelijk dank. (Red. A.N.) ADSPIRANTEN-TOURNOOI H.V.V. Ter gelegenheid van het 70-jarig bestaan van H.V.V. ont vingen wij een uitnodiging om op 1 September deel te nemen aan een door „de Leeuw van Wassenaar" uitgeschreven adspi- rantentournooi Zoals vanzelf spreekt, hebben wij deze uitnodiging onder dankzegging aanvaard, zodat onze boys een aardig tournooi te wachten staat.

Clubnieuws Ajax (vanaf 1916) | 1953 | | pagina 10