AjaxZwolse Boys. De Boys uit Zwolle staan niet zo juichend op de voetbal ladder. 't Zal U tijdens Uw ranglijst-studie vermoedelijk zijn opgevallen. Het behalen van negen punten uit twaalf matches is niet bijster imponerend en zeker geen basis voor een spannend voetbal-verhaal. Met die wetenschap zijn we Zon dag 22 Februari j.l. naar ons stadion getrokken. De Zwolse Boys kwamen. Allez, we zullen trachten U er van te vertellen. De uitslag weet U. Acht tegen twee! Om stil van te worden enom nog stiller, liefst op je tenen, in hardstikke donker in je vaderstad terug te keren. Voetbalkoffer in de schuur, onder aan de trap je schoenen uit en op je sokken naar boven De Boys met het groene shirt en de witte broek hebben hun best gedaan komt meer voor in het leven maar daar breng je het niet altijd erg ver mee. Onze maatschappij vraagt toevallig nog wel eens naar capaciteiten en op een voetbalveld vooral in de hoogste klas kan je per se niet met lege handen komen. De handen van de Zwolse Boys waren U begrijpt dat we het figuurlijk bedoelen beslist niet tot over- lopens toe gevuld. Er was nog ruimte genoeg. Voor balcontröle, positie-kiezen, dekken, enfin, van die prettige dingen welke iemand tot een goed voetballer stempelen. Er gaat dit seizoen per afdeling slechts één ploeg naar de tweede klasse verhuizen. De jongens uit Zwolle zullen er vermoedelijk niet rouwig om zijn. We willen het direct aannemen, maar mochten Sneek en Frisia op het idee komen uit hun respectieve sloffen te gaan schieten, dan moeten de Boys maken vóór de bui veilig achter hun stadswallen te zitten. Anders geven we geen duit voor hun Burgwalse-eerste-klasse-schap. Dat eerste-klasse-schap moet U beslist met meer dan een korreltje zout nemen. Er zit een heel flauw smaakje aan. U weet het we willen niet onbeleefd zijn we hebben heden ten dage geen bravour-elftal. Er liepen in vroegere jaren sterkere Ajax-elftallen op de Meerse zoden. Ook Ajax 2, uit de tijd van vriend Pawny Bill, had dit Zwolse elftal met huid en haar verslonden. Dat sterke Westelijke en Zuidelijke tweede klassers daar eveneens iets in zien, staat zo vast als de paal waaraan U een zeesleper kunt meren. Wat heeft dit nu met de wedstrijd te maken, wilt U misschien weten? Niks, totaal niks, maar we willen er voor de zoveelste keer mee aantonen, hoe een miserabele vergissing die hele ver menging is geweest. De afgevaardigde die indertijd bijna de boot had gemist en ongelukkig genoeg nog net op de valreep wist te wippen om een wel heel dure duit in het zakje te doen, heeft daarmede niemand een pleizier gedaan. Integendeel! Wij Ajacieden zijn er geen penny beter van geworden. Noch in voetbaltechnisch opzicht, noch in andere opzichten. Door duurdere reizen en steeds geringere belangstelling van het publiek eerder beroerder. Over het missen van goede oefen wedstrijden tegen sterke buitenlandse ploegen door het lang gerekte seizoen praten we niet eens. Tussen twee haakjes, waar moet het dit jaar met een voor onze begrippen abnormale(!) winter naar toe. R.C.H., dat vermoedelijk wel kampioen zal worden, kan zo tegen strand- en bostijd de kaarten voor de kampioenswedstrijden in voorverkoop geven. Dat betekent voor de Haarlemmers en hun collega-kampioenen zo ongeveer van het ene in het andere seizoen wandelen. Is meer voorgekomen, zult U zeggen. All correct, maar we menen, dat het indertijd in de bedoeling heeft gelegen de zomersporten ook aan hun trek te laten komen. Dat gaat op deze manier niet zo erg best. En wie zegt ons dat het volgende voetbalseizoen niet eveneens door een abnormale winter wordt ge- en verstoord Neen, als de grote mannen van ons Voetbalbondje t.z.t. weer over de indeling gaan discussiëren, moeten ze van tevoren toch beslist heel diep nadenken. En dat praatje over spelpeil- verbetering kan o.i. gerust achterwege blijven. Daar gelooft toch niemand meer in. Als we de oude toestand terugkrijgen, misschien weer wel. O ja, de Zwaluwen zijn kort geleden naar België gevlogen voor het jaarlijkse voetbalfestijn op Mardigras. Aan het etentje keken de blauw-witte vogels tegen een 50- nederlaag. De crème d'asperges smaakte er niets minder om. Onze stamppot ook niet. Een krant vond er aanleiding in we hebben het over de nederlaag om er een stevige „kraak- boom" over op te zetten. U kent het verhaal over de tekort komingen van onze voetballers nu zo langzamerhand wel uit Uw hoofd. Maar stiekem laten vervagen; onze tijd komt ook weer. Eén ding vonden we echter jammer. In de „boom" stond niet, dat een combinatie van C en D „coming men" naar België was getrokken en dat er bij de Sinjoren vier internationals meespeelden. Dat zijn zo van die wetenswaardigheidjes, die je als verslaggever toch moet vermelden, dunkt ons. De lezers willen toch gaarne goed voorgelicht worden. Over voorlichting gesproken; „waar blijft dat verslag nou?" horen we U al zeggen. Opgelet dan, we gaan beginnen! Precies op tijd gebeurt niet al te vaak lieten de Boys de bal een paar omwentelingen maken. Daar was het van Zwolse kant voorlopig mee gezegd, want de knikker ging een richting uit, die de Boys beslist niet wensten. Vriend Leeser vond er aan leiding in het ronde ding boven op de lat te laten stuiteren. Indien bedoeld als schot, was de poging werkelijk niet slecht, als voorzet bepaald fout. Volgens de practijk en het boekje moet in het laatste geval de zak met lucht buiten het bereik van de doelman zo ongeveer bij de tweede paal terechtkomen. Van Dijk deed het iets beter, schoot met een vlotte beweging een paar splinters van de lat. Niet opzettelijk. Van der Wel, in een nieuwe creatie linksbuiten gaf een paar interes sante goochelnummers weg en liet wat op maat gesneden voor zetten los. Michels, Goedkoop en Van Dijk voelden er wel iets voor, die dingen in een doelpunt om te buigen. Pas in de veer tiende minuut gelukte dat. Met een welbekeken schuiver liet Van Dijk zijn naam in de sportpagina schrijven. Hij zou het meer doen die middag. In de 17e, 20e en 44e minuut. Een schot, een boogbal en een magnifieke kopstoot. Tussen al die bedrijven door deden de Boys ook iets aan de score, n.l. de bal in eigen doel werken. Dit gebeurde, om precies te zijn, in de 19e minuut. Leeser had een scherpe voorzet losgelaten, waarna doelman Borgmeier de bal liet vallen. Dat moet je als goalkeeper nou net niét doen. Twee groen-witte verdedigers trachtten nog te redden. Het was echter niet meer nodig. Goedkoop als we het goed gezien hebben gaf het beruchte laatste zetje. Als we U dan nog vertellen, dat de Boys tot een paar hoekschoppen kwamen, Visser welgeteld tweemaal de handen uit zijn keepers trui mocht steken, de Zwolse doelman nog een paar keer de bal tegen de lat hoorde dreunen, kunt U zich er wel een voorstel ling van maken hoe de eerste helft is verlopen. Met een 50- voorsprong blies scheidsrechter Beltman een vlotte ref voor de thee. In lange tijd niet voorgekomen en voor herhaling vatbaar. Kort na de hervatting kreeg Van der Wel een vrij veld. Gewoonweg de droom van iedere vleugelman. Arend maakte er een gretig gebruik van. Doelman Borgmeier zweefde naar de bedreigde hoek. Te laat om de gloeiende kogel te grijpen, te snel om de nu eenmaal niet medegevende paal te ontwijken. De heer met de spons en handdoek moest er aan te pas komen. Het doelmannetje werd opgeknapt, maar achter Ajax' naam stond een zes. Het werd 61 door een paar onzuiverheden in onze achterhoede. In het veen kijkt men niet op een turf. Van Dijk en Bouwens namen dat niet. Gé deponeerde de bal in de uiterste hoek en Bouwens loste een verre schuiver waarmede de Boys doelman geen raad wist. Vlak voor tijd glipten de groen-witten door onze verdediging, waardoor het einde kwam met 82. HeraclesAjax. Nog niet zo heel lang geleden is er iets te doen geweest over het spel van Heracles, de voetbalclub uit Almelo. U zult het zich beslist herinneren. Volgens de opponenten moeten de Hera- cliden het veld opwandelen met de intentie ons onvolprezen voetbalreglement enigszins scheef uit te leggen. Dat is erg on gezellig. Goede scheidsrechters nemen dat niet en bespelen in zulke gevallen dan ietwat schel hun respectieve fluitjes. Er zijn lieden die dat ook niet nemen en via een vlotte pen hun bezwaren in „een klachtenboek" vastleggen. Dat is minder prettig. Een voetbalveld ligt in de open lucht, voor iedereen te kijk, zo maar U weet het een klachtenboek niet. Dat maakt verschil, zelfs een reusachtig verschil. Zo'n klachtenboek is niet, wat men pleegt te noemen, „je dat", 't Geeft zelfs een nare smaak in de mond, vooral als men er over peinst dat zo'n boek ergens in het kantoor van een bond een sportbond ligt. Zo'n boek behoort daar niet thuis, geloven wij. Zo'n boek kan iets kapot maken, kan kloven veroorzaken, zelfs heel diepe kloven, tussen mensen en voetbalclubs, die practisch niet meer te overbruggen zijn. Ook niet meer door Vadertje Tijd. Een

Clubnieuws Ajax (vanaf 1916) | 1953 | | pagina 2