Oude glorie vraagt Uw aandacht A. L. Desmit, Ere-lid 30 jaar clubbladfotograaf Buiten een kleine verandering in het interieur en wat grijzere haren van het echtpaar, was alles nog zoals vroeger, toen ik elke maand op bezoek ging in de Brederodestraat om met mijn derde mede-redacteur, wijlen Jan Oudheusden, het clubblad in elkaar te draaien. In mijn verwachting, nu een van mijn gemakkelijkste inter views te zullen hebben, ben ik niet teleurgesteld. Er behoefden niet veel vragen te worden gesteld, de belangrijkste feiten waren reeds op papier gezet en het overblijvende gedeelte rolde achter elkaar uit de mond van de ondervraagde. Via straat- en schoolvoetbal lid geworden op 1 Juni 1911. Destijds moest men, om lid te worden, niet alleen in proefwed- strijden in de smaak vallen, maar bovendien door twee leden worden voorgesteld. Niemand kennende, was dit laatste nog geen eenvoudige opgave. Hulpeloos rondkijkend naar alle aan wezigen bij deze proefwedstrijd, die voor de beslissing nodig was, niemand kennende, zakte mijn cliënt de moed in de schoe nen. Er kwam echter uitkomst in de persoon van Jan Schoe- vaart, de toenmalige spil van ons eerste elftal. Deze verleende de nodige hulp door uit zichzelf te zeggen: „Zet maar op dat papier, dat ik er wel wat inzie." Zoals een ieder zich wel eens in de capaciteiten van een speler kan vergissen, zullen de prestaties als speler „good old" Tric- Trac wel hebben teleurgesteld; van het vele werk op ander gebied zal hij geen spijt hebben gehad, Adé in de Ajax-familie te hebben gebracht. Na een jaar adspirant overgang naar de seniores. Dat be tekende voor hem een plaats in het zesde elftal. Deze verande ring was voor velen erg groot, daar men moest uitkomen tegen elftallen, waarin vaders met snorren en baarden speelden, voor wie onze vlieggewicht aardig respect had. De invoering van een juniores-afdeling (1618 jaar) bracht hier in latere jaren veel verbetering in. Enkele jaren studie in het buitenland brachten een onder breking in de actieve deelneming aan de voetballerij. Na de terugkomst nog tweemaal geprobeerd, waarna het besluit werd genomen niet meer te spelen. Een doorslaggevende factor voor dit besluit was in hoofdzaak de onmogelijkheid die hij, optre dend als invaller in het derde elftal, zag om de massieve back van de tegenpartij Blauw Wit 3, luisterend naar de naam Pari don, te passeren. Een opmerking, die ik in verband met het bovenstaande terloops maakte, n.l. dat een lichte buitenspeler tegenover een zware verdediger toch in het voordeel moet zijn, werd volkomen bevestigd met de woorden: ik had meer capaciteiten om achter de groene tafel te zitten dan achter een bal te hollen op het groene veld. De leidende figuren in die jaren, wij zijn nu in 1917 gearri veerd, hadden dit blijkbaar in de gaten en gaven hem zijn eerste functie als orde-commissaris. Gezien hetgeen er Zondag 25 Januari gebeurde, zou men deze categorie haast weer moeten inschakelen Een verwisseling van deze laatste officieuze functie voor een officiële duurde tot 1923. In de eerste maanden van dat jaar, om precies te zijn op 15 Februari, verschenen de eerste bewijzen van bekwaamheid op het gebied van zijn fotografie in het „De opmaak" vergt steeds veel aandacht

Clubnieuws Ajax (vanaf 1916) | 1953 | | pagina 8