Een prachtige lezing van de Heer K. J. Lotsy Televisie ASRFFK RRTTSSF Wasmachines Fridor, Philips, Erres AüDLLIV DllUüüL Hoover, Miele, Radio en Gram. Comb. Borneostraat 8-14 - Tel. 54251 Wasco, enz. ERKEND PHILIPS SERVICE Uit de verenigingsorganen blijkt nogal eens, dat de belang stelling der clubmensen voor lezingen hoe interessant deze ook zijn niet overloopt. Toen echter bekend werd, dat de bondsvoorzitter voor Ajax zou spreken, twijfelde ik er geen ogenblik aan, of het aantal toehoorders zou groot zijn. Ons bestuur was blijkbaar een zelfde mening toegedaan, want daags te voren werd bij de wedstrijd AjaxV.S.V. bekend gemaakt, dat aan dames geen toegang kon worden verleend. Helaas, lang niet alle stoelen waren bezet, toen de heer Lotsy Maandagavond 26 Januari j.l. van wal stak. Persoonlijk luister ik veel liever naar deze eminente redenaar dan dat ik naar vijf verschillende filmvoorstellingen ga. De genen, die wel in staat waren te komen, doch dit door lauwheid nalieten, kan ik alleen maar zeggen, dat ze heel wat gemist hebben. Denk niet, dat de heer Lotsy het heeft gehad over een athleet, die een nieuw wereldrecord vestigde. Het behandelde was veel belangwekkender. Het eerste gedeelte was gewijd aan land en volk. In zijn welkomstwoord zei voorzitter Koolhaas, dat hij niet had kunnen bevroeden, dat de lezing van de heer Lotsy onmid dellijk op een voor deze zeer vermoeiend weekeinde zou volgen. Onze praeses stelde het dan ook bijzonder op prijs, dat de gast zijn toezegging gestand had gedaan. De grote Karei antwoordde hierop kernachtig, dat men te midden van narigheid zijn vrienden leert kennen. Toen hij enige jaren geleden „voor Pampus" lag, had Ajax hem niet ver geten. Het was hem dan ook een groot genoegen deze lezing voor onze vereniging te imogen houden. Toen ik, zo ving de heer Lotsy aan, in Finland was, wilde ik meer zien dan voetbal en Olympische Spelen alleen, ten einde iets te leren en mede te nemen voor het verdere leven. Finland is vele eeuwen overheerst. Door jaar na jaar ver dedigen is het een gehard en moedig volk. Het land heeft een oppervlakte van ca. 370.000 km2. Als lap grond is het ruim tien maal zo groot als Nederland. Negentig procent daarvan be staat uit land en tien procent uit meren. Het aantal zielen is echter belangrijk minder dan bij ons, nl. 4.000.000. Ik heb, aldus de spreker, na mijn eigen land het meest van Finland leren houden. De Finnen zijn zuiver in hun denken en doen en leiden een eigen leven. De winters zijn afmattend door de langdurige duisternis. Het voorjaar wordt dan ook met ver langen tegemoet gezien. Na een korte lente volgt een warme zomer, die tot September duurt. Als liefhebber van plant- en dierkunde heb ik mijn hart kunnen ophalen. De Finse bodem bestaat geheel uit rotsen, bedekt met een dunne laag grond. Er zijn niet minder dan 66.000 meren, waar van vele 130 meter diep zijn. De dierenwereld bestaat o.a. uit beren, wolven, lynxen, vossen, veelvraten en elanden. Het ren dier leek te zullen gaan uitsterven, doch er is nu een grote selectie toegepast, opdat er niet te veel wordt geslacht. Er zijn er thans nog ongeveer 150.000 over. De rendieren zijn een beetje verwilderd, doch kunnen gerust huisdieren worden genoemd. Deze beesten zijn voor de Lappen onontbeerlijk. Ze trekken sleeën, leveren melk en, nadat ze geslacht zijn, worst, vlees, spek enz. Van de botten en de huid worden allerlei souvenirs gemaakt. Van de huid alleen al worden pelzen, pantoffels en sneeuwschoenen vervaardigd. Finland is een belangrijke leverancier van hout en papier. Het is voor 70 procent begroeid met dennen, sparren en ber ken. De bossen vormen dan ook het goud voor Finland. Slechts 9 procent van de beschikbare grond wordt voor akker- en tuin bouw gebruikt, 's Winters worden tal van bomen onder een zeer lage temperatuur geveld en over de bevroren sneeuw ge sleept. Als het voorjaar komt, worden enorme massa's bomen, die dan gemerkt zijn, met behulp van bootjes door de kanalen vervoerd en vervolgens met houtboten naar alle delen van de wereld getransporteerd. Daar het Finse volk niet gaarne aan de Zweedse overheer sing wordt herinnerd, zijn vele plaatsen van naam veranderd. Zo heet de hoofdstad Helsingfors tegenwoordig Helsinki (klem toon op de eerste lettergreep). Het land zelf wordt Suomi ge noemd. Men is het er blijkbaar nog niet over eens, waar de Finnen oorspronkelijk vandaan komen. Naar veler mening stammen ze uit de Midden-Wolga. Volgens een andere lezing zouden zij als nomaden uit Hongarije zijn getrokken. Vele Hongaarse woorden worden ook in de Finse taal aangetroffen. Tien procent der bevolking spreekt Zweeds; dit zijn de meest ontwikkelden. Velen hunner hebben hun naam echter in het Fins laten omdopen. De vrouw werkt even hard als de man. Aan het kind wordt opmerkelijk veel zorg besteed. Goede hotels vindt men er niet, echter wel prima scholen. Vanwege de oor logsschuld wordt met uitzondering van melk, brood, vlees en andere zeer noodzakelijke levensmiddelen, alles als luxe be schouwd. Een tomaat kost b.v. 2.50 en een gebakje 1.50. De eerlijkheid der Finnen is groot. Men houdt er niet van een afspraak met een handtekening te bekrachtigen. De postbode en de melkboer leveren het voor de verafgelegen gezinnen be stemde af op een plaats langs de hoofdweg, waar het verschul digde geld klaar ligt. Er mankeert nooit iets aan. Het Finse volk is zwijgzaam. Zo gaat het sprookje, dat een vader met zijn zoon in het bos liep en de jongen plotseling uit riep: „Ik zie een haas." Twaalf uur later antwoordde de vader, dat hij de langoor ook had opgemerkt. De Fin uit zich moeilijk, maar als men eenmaal zijn vriend is, is dit voor het leven. Veertig procent van de bevolking is in Helsinki gedomici lieerd. Op het platteland is men op zichzelf aangewezen. De postboden maken voor het afleggen van grote afstanden ge bruik van ski's. Het is dan ook geen wonder, dat verschillende van deze functionarissen tot de beste skilopers behoren. In Finland houdt men zich ook wel bezig met het weven van tapijten, die voor drie geslachten duurzaam zijn. De gezinnen zijn doorgaans klein. De meeste jonge gezinnen hebben een kamer, douche en keuken tot hun beschikking. Ook worden op vele plaatsen sauna's aangetroffen. Aan de lichaamscultuur wordt zeer veel aandacht besteed. Het behoort niet tot de goede gewoonten verdriet en vreugde in het openbaar te tonen. In de sport ziet men bij een overwin ning geen luchtsprongen maken, zoals dat elders het geval is. Bij een internationale wandeltocht van 15 km vrouwen en kinderen 10 km die niet als wedstrijd was bedoeld, was het de gewoonste zaak van de wereld, dat de ministers voorop liepen. De oudste deelnemer was 94 jaar! Hierna sprak de heer Lotsy uitvoerig over het ontstaan der Olympische Spelen. Het jaar 776 voor Christus gold als het begin der Olympische Spelen. In 393 na Chr. werden de Spelen echter opgeheven. Op initiatief van de Fransman Pierre de Coubertin kwamen in 1894 te Parijs de vertegenwoordigers van tal van landen bijeen om de Olympische Spelen der Oudheid in moderne vorm nieuw leven in te blazen. Het congres had tot resultaat, dat in 1896 de eerste Spelen in Athene werden gehouden. Niet het winnen van een Olympische medaille, doch de ridderlijke strijd Ruime sortering Rijwielen, Haarden, Haardkachels, Gasfornuizen, Stofzuigers, Keukenuitrustingen, Wringers, Meubelen, Woningtextiel, Electrische klokken, Kinderwagens, enz. Tevens Speciale Reparatie-inrichting voor Radio, Haarden, Kachels, Rijwielen enz. Desgewenst op termijn

Clubnieuws Ajax (vanaf 1916) | 1953 | | pagina 5