Onze Jeugdafdeling '1 MEUBELPALEIS uieuwenduk 164-170 Amsterdam tel. 49269 Na een periode, waarin regen-, sneeuw- en hagelbuien elkaar om strijd afwisselden, kwam zowaar ook Koning Thialf nog voor een korte poos roet in het eten van onze jonge voet ballers gooien. Het tijdsbestek waarin de ijspatriarch de schep- ter heeft gezwaaid, is echter maar kort geweest, zodat de prettige vooruitzichten, om eens duchtig aan de zwier te gaan, al spoedig verkeken waren. Slechts enkele bevoorrechten heb ben zich de kans, de gladde ijzers eens onder te binden, niet laten ontglippen. Zij hebben, ofschoon kortstondig, toch nog plezier beleefd van de sport, die zovelen ontspanning en vreug de kan schenken. De schaatsen zijn dus al weer opgeborgen en de voetbal-attributen, we zullen maar zeggen „Op hoop van zegen", voor de dag gehaald. Gelukkig zijn de weersomstandigheden de laatste weken vrij gunstig geweest. De velden verkeren nog wel niet in een toestand, die men „ideaal" kan noemen, maar als de voor tekenen ons niet bedriegen, kan er toch wel op gerekend wor den, dat aan de ongewenste lange pauze, die ook aan andere oorzaken, o.a. de beruchte voorronde, te wijten was, i\u een einde is gekomen. Dus, jongens, houdt je gereed en zorgt er voor, dat je fit bent als er verzamelen wordt geblazen. De training, die nog door te veel spelers wordt veronachtzaamd, is de enige en onontbeerlijke weg om daartoe te geraken. Meermalen hebben we hierop de nadruk gelegd, maar het blijkt, dat nog altijd 25% onzer jeugd het niet zo nauw neemt en zelden of nooit aanwezig is. We maken de nalatigen er ech ter op attent, dat hiermede terdege rekening zal worden ge houden, wanneer t.z.t. het al of niet overgaan naar hogere afdelingen ter sprake komt. Maar nu nog iets anders waar over we niet tevreden zijn! Het is tot onze spijt gebleken, dat de interesse van de Ajax-jeugd voor lezingen e.d. tot nu toe bedroevend klein moet worden genoemd. Dit heeft ons zeer teleurgesteld en we zouden graag zien, dat er in het vervolg meer belangstelling werd getoond voor alles wat er in de Ajax-kring omgaat. Om dan ter zake te komen, het heeft ons bepaald onaangenaam getroffen, dat de lezing van de heer Lotsy op 26 Januari j.l. in het Ajax-stadion door slechts een uiterst klein percentage onzer jeugd werd bijgewoond. Dat is jammer, want de wegblijvers hebben zichzelf het grote ge noegen ontzegd, naar deze gloedvolle redenaar en idealist te luisteren. De aanwezigen hebben van hun tocht naar de Ajax- burcht zeer zeker geen spijt gehad; zij hebben kunnen genie ten van de welsprekendheid van een cosmopoliet, die vier werelddelen heeft bereisd; die alle tot nu toe gehouden Olym pische Spelen (op één na), meestal als Chef de mission, heeft bijgewoond en daarover buitengewoon belangrijke dingen wist te vertellen. De toehoorders hebben gelachen om enkele grap pige voorvallen, die door verschil in taal op dubbelzin nige wijze konden worden uitgelegd. Hoogst interessant was het wat hij ons te vertellen had over de spelen in Helsinki en over volk en land der 65.000 meren. De sympathie, die wij voor Finland, het meest verwijderde bolwerk der democratie en Westeuropese beschaving, en zijn bewoners reeds koesterden, is mede daardoor in hoge mate versterkt. In dit geval is de spreuk „Sport verbroedert de volken" wel degelijk van toe passing. Ook het amateurisme, waarvan de heer Lotsy een der grootste pleitbezorgers is, werd door hem op onnavolgbare wijze verdedigd en we zijn er van overtuigd, dat menigeen die er een andere mening op na heeft houden, na het horen van diens argumenten, van gedachten zal zijn veranderd; hij zal dan ook hebben ingezien, dat het professionalisme niet de juiste weg is die tot het geluk van de sportbeoefenaar kan bijdragen. De bezielende woorden die de heer Lotsy aan het einde van zijn voordracht tot onze jeugd richtte, waren ons als het ware uit het hart gegrepen. Wat is deze man toch een eminente spreker; met welk een brio weet hij zijn zienswijze kenbaar te maken; hoe kan hij door stem en gebaren geest drift wekken voor zijn ideaal, dat ook het onze is. Heer Lotsy, wij danken U! Aan de jeugd de taak Uw woorden in daden om te zetten. Onze toeleg, een beeld te geven van het wel en wee der Ajax-jeugd, is hoofdzakelijk gebaseerd op haar verrichtingen op sportgebied. Tot ons leedwezen was daarover in de laatste tijd bitter weinig te vermelden. Allerlei obstakels, waarvan we er reeds enige hebben genoemd, verhinderden tot dusver een vlotte afwerking van het competitie-programma. Opnieuw zijn onze verwachtingen, waarvan we in het begin van dit artikel gewag maakten, niet bewaarheid. Het tragische van het geval is nu, dat een plotseling opgestoken orkaan, die ons land op ontzettende wijze teisterde, elke gedachte aan voetbal uitscha kelde. Met tomeloze kracht heeft de storm het zeewater opge stuwd; menige dijk kon het hevige geweld der kolkende water massa's niet weerstaan en bezweek; steden en dorpen werden een prooi der natuurelementen; polders en laaggelegen land streken werden door de vloed verzwolgen; duizenden verloren have en goed; velen vonden de dood in de woedende golven. Thans is de vraag, hoe wij, die slechts te klagen hebben over een paar afgelaste wedstrijden, hulp kunnen bieden aan onze zo verschrikkelijk getroffen landgenoten. Van alle kanten is er reeds redding komen opdagen; arm en rijk, jong en oud heeft reeds blijk gegeven van medeleven; maar deze ramp is zo onnoemelijk groot, dat alleen opofferingsgezindheid van geheel ons volk althans enige uitkomst kan geven. Daarom, Ajacieden, draagt ook gij Uw steentje bijook uw bijdrage zal medehelpen het lot der noodlijdenden te verzachten. P. VAN OS. AANSTAANDE JEUGDTOURNOOIEN. 6 April 1953: A.F.C. juniores-tournooi. 14 Mei 1953: Blauw Wit adspiranten-tournooi (14-16 j.). 17 Mei 1953: 't Gooi juniores-tournooi. 24-25 Mei 1953: Blauw Wit juniores-tournooi. 25 Mei 1953: H.R.C. juniores-tournooi. 31 Mei 1953: „Insulinde"-Cup-tournooi. COMPETITIE-INDELING JEUGDELFTALLEN. Juniores 1: Ajax, A.F.C., Blauw Wit, D.C.G., De Spartaan, T.O.G., De Volewijckers. Juniores 2: Ajax 2, Aalsmeer, Blauw Wit 2, Neerlandia, O.V.V.O., De Spartaan, Swift. Juniores 3: Ajax 3, D.E.C. 2, D.W.V. 3, Swift 3, De Vole wijckers 3, Watergraafsmeer 2. Adspiranten 1: Ajax, Blauw Wit, De Spartaan, De Vole wijckers, V.V.A. Adspiranten 2: Ajax 2, A.F.C. 2, D.W.S. 2, Neerlandia, N.F.C., V.V.A. 2, Zeeburgia 2. Adspiranten 3: Ajax 3, A.F.C. 3, D.W.S. 3, D.W.V. 3, De Spartaan 3, De Volewijckers 3, Zeeburgia 3. Adspiranten 4: Ajax 4, Blauw Wit 4, D.W.V. 4, De Vole wijckers 4, V.V.A. 3, Swift 2. Adspiranten 5: Ajax 5, Arsenal 2, Blauwe Vogels, B.P.C., D.E.C., Tos-Actief. Adspiranten 6: Ajax 6, Blauw Wit 6, D.W.S. 5, D.W.V. 6, De Spartaan 4, Zeeburgia 6. Adspiranten 7: Ajax 7, Argonaut 2, A.F.C. 4, Lijnden 2, N.F.C. 3, Uithoorn 2. Adspiranten 8: Ajax 8, A.S.V.K. 2, D.W.V. 7, T.O.G. 3, Wa tergraafsmeer 4, Zeeburgia 7. A. ZWARTEPOORTE r.J.l l III ,M— jA

Clubnieuws Ajax (vanaf 1916) | 1953 | | pagina 13