Ajacieden in het buitenland Café VERWOEST J.J. VERBURGT, p.a. Commissiehandel v/h D. Schumacher, Postbox 536, Djakarta (Kota). Djakarta, 28 November 1952. Beste Jan, Het Ajax-Nieuws van October dwarrelde dezer dagen weer op mijn bureau en joeg mij voor de zoveelste keer het schaam rood op de kaken. Want het is inderdaad beschamend wanneer je, zoals ik, bijna twee jaar lang in het buitenland keurig iedere maand het welverzorgde clubnieuws van je geliefd Rood-Wit krijgt toegezonden en niet eens de moeite neemt eens iets van je te laten horen. Overigens wil dat beslist niet zeggen, dat ik alle belangstelling voor het wel en wee van onze club heb verloren, integendeel, we leven hier volop mee, drinken 's Zondags ons splitje op de overwinning van het eerste en pikken 's Maandags nog een extra-neutje, wanneer uit de krant blijkt, dat onze heildronk heeft geholpen. Hebben we verloren, dan komen we niets tekort, want dan is dat aanleiding ons verdriet met gelijke middelen weg te spoelen. Je ziet, we leven intens mee! Verwacht van mij niet, dat ik je schone bespiegelingen kom brengen over voetbal in Indonesië en zo. Bij voetbal denk ik aan sappige grasmatjes, waar je lekker op kunt glibberen, een win ters temperatuurt je en witte broeken met zwarte zitvlakken a la Theo Schetters, die daar vroeger een handje van had. En naar voetbal kijken is pas je ware als je op de Ajax-tribune op elkaar gepakt zit in je duffeltje-met-de-kraag-op en trappelen de voeten om de kou er uit te krijgen. En voorzitter Koolhaas achter de microfoon om op je gevoel te werken, omdat er toch wérkelijk niet te veel plaatsen zijn verkocht. In de rust een lekker bakkie en na afloopnou ja, Jan, de bar-scène uit onze jubileumrevue was niet voor niets een groot succes. Voet bal is voor mij Ajax en dat is ook geen wonder wanneer je van je prille jeugd af hebt meegewandeld en als elfjarige snotneus stiekem de adspiranten werd binnengesmokkeld omdat je eigenlijk de leeftijd nog niet had. De enige voetbalwedstrijd die ik hier heb gezien, was een veteranenwedstrijd tussen personeel van de Garuda Indonesian Airways en het dagblad De Javabode, die verleden week ten bate van een liefdadig doel werd gespeeld en waarvoor nog al wat tam-tam was gemaakt. Het was dan ook inderdaad een uitgelezen stel „keien" en de „Einzug der Gladiatoren" was alleen al de moeite waard. Er kwam zo'n dikke 2500 kg het veld opwandelen, hetgeen nu ook weer niet zo erg verwonderlijk was, omdat midden in de eerste helft bleek dat er, inclusief de scheidsrechter, 27 man in het veld stonden. Gelukkig waren vier personen bereid zich op te offeren door hun deelneming aan het spel te beperken tot het leggen van een kaartje op de penaltystip van de tegenpartij! De scheidsrechter en grens wachters hadden een dubbele taak, daar zij af en toe aan het spel deelnamen, maar dat viel helemaal niet op, omdat er altijd wel een of andere speler een biertje pikte of even weg moest om zijn sigaretten te halen. De middenvoor van de Garuda had een nieuwe speltactiek en -techniek ontworpen, die geheel nieuwe gezichtspunten opleverde en een omwenteling in de voetbalsport zou kunnen teweeg brengen. Voorzien van een vederlichte, doch opmerkelijk ruime city-bag met extra-lange hengsels (blijkbaar speciaal voor dit doel vervaardigd) betrad hij het terrein, ving de bal bij een ingooi keurig in de tas op zonder deze met de handen aan te raken! en besloot zijn solo ren, switchend tussen enkele tegenstanders in siësta, met een fraai doelpunt. Teneinde het evenwicht enigszins in stand te houden, werd de miraculeuze tas van tijd tot tijd aan de tegen partij uitgeleend en af en toe benut voor de aanvoer van flessen bier om de spelers in conditie te houden. De supporters van Ajax, die vindt U beslist na afloop van de wedstrijd bij Verwoest voor de kist. Rembrandtsplein 16 - Telef. 33423 - Amsterdam-C. Je voelt wel dat het een vrolijke boel is geworden en daar ging het ten slotte maar om. Die clubbladredactie verricht toch maar bewonderenswaar dige staaltjes werk, Jan. 't Is dat ik hier zo verdraaid weinig tijd hebmaar ja, dat zegt natuurlijk iedereen. Enfin, hier volgt dan een kleine dichterlijke ontboezeming die misschien bruikbaar is: Tropen-Ajax. Als je in de warme tropen 't Ajax-Clubnieuws trouw ontvangt, Voel je dubbel de zo hechte, Met Rood-Wit bestaande band. Je gedachten gaan naar vroeger, Naar je adspirantentijd, Toen je als je keeper faalde Riep: „Hij zit niet 't is „afseit"!" Later in de juniores Was je allergrootste wens, Eerste-elftalkei te worden, En je trainde dus intens. Je bedreef ook and're sporten Maar Rood-Wit was nummer één, En al bleef je maar een „krukkie", Betere club was er toch geen. Blader je zo in het Clubnieuws, Zie je tal van vrienden wéér, Foto's, namen, pseudoniemen, Doen je denken aan weleer. Ajax is niet groot geworden Door het voetbalspel alléén, Ook de clubgeest sprak een woordje, Hield de kern steeds op de been. Voetbalspullen in de kamfer, Ver verwijderd van de Meer, Zou je best eens willen kijken, Overwippen voor een keer. 't Is alsof je in den vreemde, Op een afstand béter ziet: Ajax is nog nét als vroeger, Ook al gelooft men dat soms niet! Lak aan alle schrijverijen, Over spelpeil en tactiek, In ons Ajax-team van heden, Zit beslist nog wel muziek. En de toekomst heeft toch immers Onze jeugd weer in de hand? En die zorgt in verd're jaren Voor de headlines in de krant. Groeten uit het verre Oosten Van een oude clubgenoot, Beste wensen voor het Nieuwjaar, Met een ferme Ajax-poot! Eén ding zou ik haast vergeten, Stuur als dat ten minste gaat Gauw een flinke, dubbele portie, Van ons Hollandse klimaat! Ziezo, Jan, dat staa,t er weer. Ook persoonlijk, mede namens Henny, een voorspoedig Nieuwjaar toegewenst, ook voor vrouw en dochter. Prettige Kerstdagen (zorgt de kienavond weer voor wild?). CO. Waarde Co, Hartelijk dank voor je uitvoerig epistel. Wij hopen, dat vele Ajacieden jouw voorbeeld zullen volgen. Wat het Hollandse klimaat betreft, dit is beslist niet zoals jij het je voorstelt. Sneeuw en ijs sturen om beurten de voetbalcompetitie weer danig in de war, om van de hoge brandstofrekening maar niet te spreken. Voor de kienavond behoeven wij je slechts naar elders in dit clubblad te verwijzen. Als je voor de komende kien avond soms een stuk Indonesisch wild beschikbaar wilt stellen, houden wij ons aanbevolen, evenals voor je verdere pennevruch- ten. Co en Henny, het ga jullie goed! (Red. A.N.)

Clubnieuws Ajax (vanaf 1916) | 1953 | | pagina 9