Televisie ASRFFK RRTTSSF Wasmachines Fridor, Philips, Erres 1 U ük ,lj Hoover, Miele, Radio en Gram. Comb. Borneostraat 8-14 - Tel. 54251 Wasco, enz. ERKEND PHILIPS SERVICE behulpzaam te zijn en er aan mee te werken, zijn succes zo groot mogelijk te maken. Ajacieden, dat is voor U een ere-zaak. Spelers, van de grootste voetbalkei tot de kleinste adspirant, het bestuur rekent op U! Er zijn mensen, die niet van kippeneieren houden. Er bepaald iets op tegen hebben. Het klinkt misschien ongeloofwaardig, maar we zijn van die merkwaardige aardbolbewoners tegen gekomen. Er zit altijd een luchtje aan, beweren die lieden. Ook als ze vers zijn. Wij mogen ze wel, die halfzacht gekookte. Eieren bedoelen we. Wij hebben zelfs liever een half ei dan een lege dop. Toen we de nieuwe samenstelling van de T.C. lazen, hadden we ineens geen trek meer in kippeneieren. Ook niet in een half ei. Als we er aan dachten, kregen we al een nare smaak in de mond. We hadden liever iets anders, iets geheel nieuws op ons voetbalbord gehad. Een omelet van een pas gelegd, zo gezegd, spik-splinter-nieuw eendenei b.v. Daaraan zit wel een typische smaak, maar niet het luchtje, dat je aan kippeneieren doet denken. Een struisvogelei moet ook geen culinair genot zijn. We hebben ze nooit gegeten. Men beweert, dat momenteel ergens in Nederland moe-struisvogel aan het broeden is. Dat ei is dus voor de consumptie ongeschikt, maar over enige tijd zullen we weten wat er uitgekomen is. Dus afwachten maar. Laatste nieuws. Het ei is gebarsten. Vindt U het jammer? Allerlaatste nieuws: een nieuw broedsel (niet van een struis vogel) is uitgekomen per broedmachine. Drie stevige hanen in de ren, die de beste korrels uit de Nederlandse voetbal-voer bak pikken. Zwitserland zal het binnenkort weten. Uit alle oorden ontvingen wij Nieuwjaarswensen. Uit Zwit serland bereikten ons de volgende prettige woorden: „Ajax vooruit! Hartelijke groeten Zumsteg en F.C. Biel." Ons Paas- tournooi zijn de Helveten blijkbaar nog niet vergeten. Het zal de ex-juniores die in 1947 te Bleijerheide waren, vermoedelijk ge noegen doen, dat uit deze plaats een groet kwam. De voetbal vrienden uit de mijnstreek zijn ons dus niet vergeten. Wij hen natuurlijk ook niet. Uit Winschoten kregen we ook bericht. Secretaris De Groot meldde ons, dat W.V.V. er op rekent, dat Ajax in het nieuwe jaar nog hoge ogen zal gooien naar het kam pioenschap. Ook de heer Wubs schreef in die zin en deelde ons tevens mede, dat het huidige juniores A-team niet sterk genoeg is om in het voorjaar naar Amsterdam te komen (Insulinde- Cup). Jammer, want we hebben zeer prettige herinneringen aan de W.V.V.-jeugd. Verder stond er in de brief nog iets, dat U ook zal interesseren. ,,Het aantal beoefenaren van de voet balsport gaat in het Noorden achteruit, gelijk in 1924 na de eerste wereldoorlog. l'Histoire se répète, toujours, al wil de mens dat vooruit nooit geloven." Nou, wij geloven dat maar al te wel. En dat het nog harder zal gaan, geloven we er bij. Hij die ogen in z'n hoofd heeft, moet maar eens goed in ons voetbalwereldje rondkijken. We hebben er al een paar jaar geleden op geattendeerd. Kort ge leden nog over het hoe en waarom geschreven. We leefden in de veronderstelling, dat het verschijnsel zich meer in de grote steden voordeed. Nu we uit het Boorden dit geluid horen, dur ven we voorspellen, dat over vijf of tien jaren voetbal een op- tater heeft gekregen, waarvan men zal staan te kijken. De verstandelijk hoger staanden zullen dan practisch van de voet balvelden zijn verdwenen. De heer Rabauw, over wie wij hier boven spraken, het mannetje dat zichzelf zo bar interessant vindt en in de loop der jaren met alle mogelijke en onmogelijke bepalingen kwam aandraven, plus het andere mannetje, dat zichzelf nog interessanter vindt en week in week uit over syste men kwijlt, zullen dit grandioze succes dan op hun conto kun nen boeken. We zijn tegenstander van beroepsvoetbal. Dat weet U vermoedelijk. In het clubblad van U.D. trok een artikel over deze materie onze aandacht. De heer Albert de Vries, oud voorzitter van U.D., schreef het. Na in zijn herinnering te hebben teruggegrepen, de opkomst van U.D. te hebben belicht en iets over de opbloei en achteruitgang van ons land te hebben verteld, komt de heer De Vries tot dat, waarvan wij U ook deelgenoot willen maken. We zijn zo vrij dit gedeelte van het artikel te citeren: ,,Van het ogenblik af, dat de talrijke grote voetbalvereni gingen het zich konden veroorloven, personeel aan te stellen, het gebruikelijk werd de spelers na te lopen, hun het reizen zo geriefelijk mogelijk te maken, hun cadeaux aan te bieden, nu voor hun verzorging alles wordt gedaan en de middelmatige spelers zelfs als helden worden bewierookt, nu de voetbalsport min of meer een ,,zaak" is geworden, het de spelers dus al te gemakkelijk wordt gemaakt, nu is de ,,Regententijd" in de voetballerij aangebroken. De tijd van stilstand zijn we al voor bij, de achteruitgang beleven wij. Daarom hebben wij geen supervoetballers meer. Dit proces is nog versneld door de voorschriften, die aan de spelers worden gegeven om een bepaald systeem te spelen. Amateurs kunnen zich op die wijze niet laten ringeloren, 't Kan niet uitblijven, of dat wordt confectie, net als de goederen, die volgens een uitgekookt systeem mechanisch zo snel mogelijk worden vervaardigd. Laat de spelers toch in 's Hemels naam, net als vroeger, hun eigen spel spelen, dat is maatwerk, en maatwerk staat nu eenmaal huizenhoog boven confectie. Blijft de toestand bestaan zoals die nu is, dan zullen wij van onze spelers geen voetbal tot in de perfectie meer zien. Er zijn, om deze bewering te bewijzen, geen spelers meer van het formaat Göbel, Wijnveldt (volgen diverse namen van oud-spelers, Red.), met één uitzonderingAbe Lenstra, en 't is wel eigenaardig: ook hij past niet in het hedendaagse systeem, hij loopt niet in het gareel engelijk heeft hij, omdat hij weet, dat hij zijn spel niet ontplooien kan. Er is m.i. maar één uitweg: En dat is beroepsvoetbal. Als dat op de juiste wijze wordt ingevoerd, spelen de amateur- voetbalclubs weer meer in de prettige sportsfeer, waaruit eminente spelers naar voren zullen komen en dan zal het Ne derlands beroepselftal zijn partij wel weer meeblazen in de wereld, want 't is eenvoudig belachelijk om aan te nemen, dat geen Nederlands voetbalelftal van voldoende kracht zou kun nen worden samengesteld!" Tot zover de heer De Vries. Daar zijn wij het slechts gedeeltelijk mee eens. Wat het eer ste betreft (de grote verenigingen)in de oer-voetbaltijd stond er practisch niemand langs de lijnen. Geleidelijk kwam er meer belangstelling. Als U begint, laten we zeggen met dadels en amandelen te importeren, zult U, wanneer het goed gaat, als clever zakenman er b.v. peanuts, krenten en rozijnen bijnemen. Dat is logisch, want U wilt vooruit in de wereld. Wat had U in de oer-voetbaltijd als goed bestuurslid gedaan, toen Uw sport en Uw club in het teken der belangstelling kwamen te staan U had als clever bestuurslid de plank waarop ,,de man en de paar- dekop" stonden, weggenomen en daarvoor in de plaats een bank neergezet. Die bank had, als de kas het toeliet, plaats moeten maken voor een tribune. Wet van oorzaak en gevolg. Als goed zakenman had U, zo de kas het toeliet, de tram voor de fiets en later de fiets voor de auto geruild. Wat had U dan van een goed bestuurslid gedacht en verwacht? Dat, als de club het betalen kon, de goede man, de spelers nog met de trekschuit Ruime sortering Rijwielen, Haarden, Haardkachels, Gasfornuizen, Stofzuigers, Keukenuitrustingen, Wringers, Meubelen, Woningtextiel, Electrische klokken, Kinderwagens, enz. Tevens Speciale Reparatie-inrichting voor Radio, Haarden, Kachels, Rijwielen enz. Desgewenst op termijn

Clubnieuws Ajax (vanaf 1916) | 1953 | | pagina 4