JEUGDVOETBAL Woensdag 24 December 1952 stond in het teken der welpen van Amsterdam-Oost. Vroeg in de middag trokken zij, ondanks de kletterende regen, in dichte drommen naar het Odeon- theater, waar hun een feestelijk onthaal wachtte. De zaal was bijkans te klein om allen een plaats te bieden. Een tiental der onzen, dat verstek had laten gaan, heeft zichzelf een groot ge noegen ontzegd, want de aanwezigen hebben genoten van een programma, dat algemene bijval oogstte. Van deze plaats een woord van dank aan de organisatoren, de heren J. C. van Slig- ter en J. Ouwehand, die er op buitengewone wijze in geslaagd zijn 600 jeugdige voetbal-enthousiasten enige uren kostelijk te amuseren. Ook de heer Bob Spaak, die de jongens, nu zij aan het begin van hun voetballoopbaan stonden, fair play en zelf beheersing inprentte, mogen wij in ons dankwoord niet ver geten. Verder was er een muzikale jongeling zijn naam is ons, helaas, ontschoten die door virtuoos accordeonspel de aandacht op zich vestigde en wie een klaterend applaus ten deel viel. Abe Lenstra, die uitgenodigd was het feest met zijn tegenwoordigheid op te luisteren, had per brief laten weten, dat hij door drukke werkzaamheden verhinderd was. Voorts gaf de heer Putter, door een kort verblijf, van zijn belangstel ling blijk. Nadat koek en chocolade met gulle hand waren uitgedeeld en het woelige volkje tot kalmte was gekomen, werd met de clou van de middag, de vertoning van de film over het leven van de wereldberoemde baseballspeler Babe Ruth, begonnen. Met ge spannen aandacht hebben de peuters deze interessante film ge volgd. De heer Ouwehand verzocht hun daarvan een opstel te maken en dit in hun clubblad te doen opnemen. Een prijs voor het beste opstel werd daarvoor in uitzicht gesteld. We zijn be nieuwd of deze opdracht resultaat zal hebben en wensen de deelnemers bij voorbaat veel succes. Met het oog op de belang stelling die de vele Ajax-honkballers wellicht voor een verslag van deze film zullen hebben, wil ook schrijver dezes een poging wagen om de inhoud daarvan beknopt weer te geven. Babe Ruth is een jongen met goede inborst; hij wordt echter opgevoed in een milieu, dat niet bepaald geschikt is om zijn goede hoedanigheden gunstig te beïnvloeden. Zijn vader, een ruwe man die een kroeg exploiteert, kan niet met de jongen overweg en stuurt hem naar een reformatory-school, waar Father Gregory de leiding heeft. Babe kan zich niet schikken in de omstandigheden waaronder hjj daar moet leven en ont vlucht. Na enige dagen te hebben rondgezworven, komt Babe, nood gedwongen, bij zijn vader terug, die geen andere oplossing ziet, dan hem weer in zijn café te werk te stellen. Het opruimen van lege bierglazen en dergelijke onbenullige werkzaamheden staat de jongen echter in het geheel niet aan en als hij even de kans schoon ziet, poetst hij de plaat. Met zijn kornuiten speelt hij meestal honkbal, daar dit spel zijn bijzondere voorliefde heeft. De straat is evenwel een zeer ongeschikte plaats voor honkbal en ongelukken blijven natuurlijk niet uit. Op zekere dag slaat hij de bal door de winkelruit van een Chinese handelaar, die met opgewonden gebaren bij vader Ruth komt binnenstormen en vergoeding vraagt voor de geleden schade. Babe heeft zich intussen verscholen tussen een paar vaten achter vaders toon bank. Zijn schuilplaats wordt echter spoedig ontdekt en onze held krijgt er geducht van langs. Vooralsnog wordt hem de ge legenheid ontnomen er tussen uit te knijpen en de dagen krui pen voor hem voorbij. Als chef van de lege glazen heeft hij soms heel wat te verduren van de niet altijd meer nuchter zijnde klanten. Op een gegeven moment wordt hij moedwillig ten val gebracht, waardoor het drinkgerei, dat hij had opgehaald, in gruzelementen valt. De dader komt er niet zo maar af; Babe grijpt een glas bier en smijt dit de snoodaard in het gezicht. Vader Ruth, denkende dat een onhandigheid oorzaak van deze nieuwe schadepost is, komt woedend aangelopen en wil Babe een rammeling geven, doch op dat moment stelt Father Gre gory, die, op zoek naar zijn gevluchte pupil, is binnengekomen, zich tussen vader en zoon en geeft opheldering hoe het geval zich heeft afgespeeld. Nadat de gemoederen wat zijn gekal meerd, weet Father Gregory te bewerken, dat Babe er in toe stemt met hem naar de reformatory-school terug te keren. In de nu volgende periode komen Babe's goede karaktereigenschap pen tot uiting; hij gedraagt zich voorbeeldig, maakt goede vor deringen bij de lessen en weet de vriendschap zijner medescho lieren te verwerven. Zijn geliefkoosde sport is hij trouw geble ven en zijn vrije tijd wordt hoofdzakelijk daaraan gewijd; een gebroken ruit is er soms wel het gevolg van, maar Father Gregory is iemand die iets door de vingers kan zien en met een aanmaning tot voorzichtigheid is de zaak dan afgedaan. Zo langzamerhand blijkt, dat Babe in het spel van slaghout en bal de matador van de school is en zijn kameraden zijn vol bewon dering over zijn prestaties. Zo gaan er een paar jaren voorbij en de vermaardheid van Babe, die intussen tot een sterke jonge man is opgegroeid, komt ook ter ore van de manager der „Yan kees", een der grootste Amerikaanse baseballclubs. Op een goede dag komt deze bij Father Gregory zijn opwachting ma ken. Hij blijkt veel belangstelling te hebben voor alles wat het onderwijs, de opvoeding en de tucht op de school betreft. Maar dan komt de aap uit de mouw; hij beoogt met zijn bezoek nog iets anders. Als dit ten einde loopt, komt hij plotseling met een verzoek; hij zou n.l. graag Babe Ruth voor zijn club willen engageren. Father Gregory, die voor de jongen in de sport een toekomst ziet, heeft daar wel oren naar en besluit Babe daar over te polsen. Zoals te verwachten is, stemt Babe geestdriftig toe en ten slotte tekent hij, met instemming van Father Gre gory, een contract, waarbij hij zich verbindt om voor „The Yankees" te spelen tegen een voorlopig salaris van 1200. per jaar. Hij neemt hartelijk afscheid van zijn makkers en onder zegewensen van Father Gregory vertrekt hij naar het trai ningskamp van zijn toekomstige club. Nu volgt een tijd van intensieve training, maar Babe, die geheel in zijn sport opgaat, onderwerpt zich onvoorwaardelijk aan de strenge voorschrif ten. Zo verlopen er een paar jaar, waarin hij reeds voor de hogere negentallen is uitgekomen. Zijn salaris is inmiddels met sprongen omhoog gegaan, maar zijn uitgaven zijn dien overeenkomstig toegenomen. De wijze waarop hij met het geld omspringt, vooral zijn goedgeefsheid en de mate waarop hij zijn vele vrienden op zijn kosten onthaalt, geeft te denken. Zal hij zijn fout inzien vóór het te laat is? De toekomst zal het leren! Hoewel Babe bij de oefeningen prachtige resultaten be reikt, heeft hij in de wedstrijden niet bijster veel succes. Hij vraagt zich af, wat de oorzaak daarvan wel kan zijn. Hij wordt daarover niet lang in het onzekere gelaten, want Claire, het meisje dat naderhand zijn vrouw zal worden, lost het raadsel op. Zij maakt hem attent op zekere eigenaardigheden, die de tegenstanders zijn spel doen doorzien. Met onverzettelijke wil tracht hij deze hebbelijkheden af te leren, hetgeen hem tenslotte gelukt. Nu is de weg naar volledig succes gebaand. Hij verovert een plaats in het eerste negental en weet zijn club tot grote hoogte op te voeren. Drie jaar achtereen wordt het kampioen schap van Amerika behaald. Het honorarium van Babe is in tussen tot fabelachtige hoogte gestegen. Nu staat niets meer zijn huwelijk met Claire in de weg en hij besluit dan ook de grote stap te wagen. Op luisterrijke wijze wordt de inzegening daarvan gevierd, waarbij zijn vele vereerders het aan hulde blijken niet laten ontbreken. De jaren gaan voorbij en Babe's verrichtingen zijn spreekwoordelijk geworden. Vooral het en thousiasme van de jeugd voor onze beroemde baseballspeler kent geen grenzen. Eens op een keer werd een wedstrijd waarin hij uitkwam, bijgewoond door een jongen, die reeds jarenlang gedeeltelijk verlamd was. De jongen, die door kussens gesteund de wedstrijd volgde, werd door Babe opgemerkt en toegespro-

Clubnieuws Ajax (vanaf 1916) | 1953 | | pagina 17