Brief van onze reizende medewerker Beste Brown, Is het nu niet mogelijkdat je van die Afdeling Buitenland iets anders maakt, want nu ik je in Groot-Mokum zit te schrij ven, voel ik me eigenlijk een beetje in overtredingIk was een paar dagen in Parijs en vertrek dezer dagen naar Stockholm; in Parijs geen tijd vanwege de Follies en in Zweden ook niet vanwege de besognes. Ik hoop echter van harte de Kerstdagen eens in eigen omgeving te beleven. De lol gaat er wel eens een beetje af en ik wil per slot van rekening ook wel eens van dichtbij zien, wat de heren uit Den Haag nu eigenlijk met mijn belastingcenten uitvoeren. Bij mijn terugkomst uit de States werd ik blij verrast met de resultaten van ons eerste. Ik neem nog gokjes aan op ons kampioenschap; schrijf mij de notering maar even. Dat voor stel van mij om een enquête te houden, gaat dus niet door. Jouw stem heb ik niet en bij die verdere 350.000 lieden moet ik het ook afleggen. Dat spijt mij erg, Brown, maar ik zeg nog maals, ze hebben er geen bliksem mee te maken. Slechts een paar honderd brengen de „griffies" in en ik vind dat die nu maar eens moeten zeggen wat ze willen, aangevuld natuurlijk met de Bestoeren, die ook alleen maar ploeteren voor een stelletje ondankbaren, zonder aan potverteren toe te komen. We behoren allemaal tot de Nederlandse volksgemeenschap, maar als de vaders van acht of meer kinderen morgen om ver hoging van kinderbijslag vragen, krijgen ze beslist de stem men van de vrijgezellen niet mee. Die hebben voorlopig nu eenmaal geen zin of geen tijd en wensen voorlopig op de vlakte te blijven (in het nette natuurlijk). Om mijn brieven niet tot een soort reisbeschrijving te de graderen, even een paar sportbelevenissen, alleen op voor ons minder bekend terrein. De Red-Soeks heb ik niet gezien; van een extra-balletje gooien is dus niets gekomen. Wel heb ik drie avonden in de Madison Square Garden doorgebracht; eigenaardig, maar wat ze in dat gebouw uit voeren is uitverkocht en altijd tegen gezellige prijzen van 4 tot 8 dollar. Rustig blijven Ferryer gaan maar 14 tot 18 duizend mensen in (dat hangt af van het soort wedstrijd). Ik zag daar een concours-hippique met alle sterren van Hel sinki; enorm spectaculair, hoge hindernissen en dit ook voor lieden met weinig ruitercapaciteiten. Voor sensatie-welluste lingen zeer bevredigend. Dan een basketballwedstrijd, de New York Knickerbockers tegen de Boston Celtics. Ik heb ook eens basketball gespeeld in het R.A.I.-gebouw, maar deze knapen deden het beslist beter. Allemaal „kinderen" van een paar meter lang, ver schrikkelijk snel en handig. Het was vooral ook door het medeleven van het publiek erg interessant. Tot slot een ijshockey wedstrijd tussen de New York Rangers en de Toronto Maple Leafs. Buitengewoon goed en klassen beter dan hetgeen wij hier zo nu en dan te zien krijgen. Voor de Ajacieden die wel eens ijshockey in Londen hebben gezien (weten jullie nog die Wembley Lions?) echter geen extra-open baring. Het zal wel zo ongeveer één klasse zijn, hetgeen be grijpelijk is, daar het bijna allemaal Canadezen zijn. In Baltimore Amerikaans football gezien, dat met ons voet bal niets te maken heeft. Interessant is behalve de wedstrijd het gedoe van het muziekcorps en van qen groep jonge meisjes, die de yells dirigeren. Deze hele entourage uiteraard in club kleuren. Misschien zit hier iets in voor ons revue-gezelschap. Heren Boskamp en Roeg, laat Uw gedachten er eens over gaan! Ik heb er een paar vrije dagen aan besteed om in een ge leende wagen naar Florida te rijden. Ondanks speed limits heb ik waarschijnlijk een paar records op dit traject verbeterd. Naar Miami ca. 2500 km binnen twee dagen met slechts één bekeuring (al was dat er dan ook een van 35 dollar) is niet slecht. Onze toegewezen neger-chauffeur hadden wij maar thuis gelaten, want in dit vrije land had hij in het Zuiden zelfs nog geen garage mogen betreden. Op deze tocht werd het steeds warmer en wij reden langs katoen, tabak, citroenen en bananen, waarna wij eindelijk bij de alligators en pelikanen belandden. Onze gelukkig herrezen vissers wil ik nog mededelen, dat ik een uitnodiging had om mee op de zwaardvis sen jacht te gaan. Tot mijn spijt heb ik echter geen zwaardvis gezien, met uitzondering dan van de aan de wand gespijkerde in het club lokaal, die na de zoveelste „high-ball" steeds venijniger ging kijken. De enige echte vissen die ik heb gezien waren een paar nog niet gestoomde makrelen, die wel erg nietig afstaken tegen de monsters die mij vooraf een slapeloze nacht hadden be zorgd. Als extra-sensatie zag ik nog een autorace tussen tweede hands gesloten two-seaters. Stel U een sintelbaan voor, zo groot als de Stadionbaan, zonder verhoogde bochten, en daarin 12 tot 15 wagens op topsnelheid. Het resultaat is gemakkelijk te begrijpen; botsingen aan de lopende band en hoe meer en heviger, hoe mooier natuurlijk. De toppunten van de avond waren een nieuw baanrecord en een wagen die met een af gereden voorwiel in volle vaart op de op palen gebouwde jury tent invloog. Hoewel het bouwwerk de botsing prachtig weer stond, namen de drie juryleden maar het zekere voor het on zekere en stortten zich met een prachtige zweef duik van het schavotje in het gras achter het hekwerk. Idiotisme ten top gedreven, maar ik ben misschien al te veel gedegenereerd, want in het begin vond ik het toch wel opwindend en amuseer de mij best. Als ik het nooit meer te zien krijg, zal ik er echter geen traan om laten. Beste Brown, nu weet je alles weer zo'n beetje. Het was dan wel geen sport zoals wij die hier meestentijds bedrijven, maar het was toch een soort sport, vandaar dat je er toch misschien nog wat aan hebt. Ik hoop van harte, dat Ajax het pad der overwinning blijft volgen en dat ik spoedig weer eens een woordje mag mee schreeuwen. All the best, and so long, JAMES. (James, je epistel ontving ik op het laatste ogenblik, zodat ik er geen commentaar op kon geven. Nochtans bedankt! Brown.) S3

Clubnieuws Ajax (vanaf 1916) | 1952 | | pagina 8