Hebt U nog geluisterd naar het radio-verslag van de voetbal wedstrijd EngelandNederland Wij wel, d.w.z. we hadden het buitengewone genoegen nog net het laatste half uur van de match te kunnen meepikken. Commentaar zullen we binnens kamers houden, maar we vinden het toch beslist triest, dat men een man als Dick van Rijn, verreweg de beste radio-reporter die er in ons landje rondloopt, bij dergelijke gelegenheden aan de kant laat staan. Wijlen de heer Han Hollander had in zijn tijd voor het verslaan van voetbalwedstrijden het monopolie. Dat was goed, want hij was, om het zo eens uit te drukken, ,,hors concours". Is het nu werkelijk onmogelijk dit monopolie aan de heer Van Rijn over te dragen? Dat geloven we niet, te minder daar ook de heer Van Rijn „hors concours" is. Dage lijks komen wij met veel sportmensen in aanraking en vaak horen wij minder vleiend spreken over de sportreportages die ons worden voorgeschoteld. Over Dick van Rijn, wie in het gehele land wordt gevraagd lezingen te houden en die buiten gewoon populair is, spreekt men altijd vol lof. Wij vragen U, als weldenkend mens, wat zoudt gij doen in dit radio-geval? 't Lijkt ons nogal eenvoudig. Misschien weet men in de eerstvolgende bondsvergadering de sleutel te vinden die op dit slot past? 't Zou erg prettig zijn en door duizenden luisteraars worden toegejuicht. We hebben veel te lang „slappe kost" geslikt en één man (Abe) onnodig aan de kant is al erg genoeg. We hebben ons gouden boek er eens op nageslagen. In dat „stukje trots" van ons heeft oud-redacteur Tric-Trac de bui tenlandse trips van rood-wit vastgelegd. Dat weet U natuurlijk. Wellicht zit U tijdens een verloren uurtje nog wel eens in ge noemd boek te bladeren en bij een bepaalde bladzijde te mijme ren over door U gepleegde voetbal-heldendaden. Dat kan, want het is plezant werk in prettige voetbal-herinneringen te wroe ten. Enfin, wij hebben ons boek na lange tijd ook weer eens ter hand genomen. Bij bladzijde 283 hebben we even stilgestaan. Waarom? Wel, tijdgenoten van het hedendaagse vierkantige sofvoetbal, luistert naar hetgeen Tric-Trac op deze pagina vertelt: „Bij de speech van Mr. Widow (de Wimbledon-secretaris), waarin deze liet uitkomen dat Ajax de eerste Hollandse ver eniging was, die in Londen een overwinning had behaald, zwol len onze Meerse borsten van trots." Dat was in 1927, na de match WimbledonAjax (02). Twee dagen eerder had onze ploeg gewonnen van Clapton F.C., ook geen onbekende in de Engelse amateur-voetbalwereld. We zullen een stukje van deze strijd vertellen: „Wat Clapton ook probeert, ze wordt eenvoudig overspeeld; steeds zijn we een tempo vlugger dan onze tegenstanders. Met 02 komt het einde; we hebben een mooie en alleszins verdien de overwinning behaald." Dat gebeurde vijf en twrintig jaar geleden. Jawel, U leest het goed, vijf en twintig jaar geleden. Onze club is later nog een paar maal in Old-England geweest. Bij zo'n gelegenheid werden de Islington Corinthians met 06 van het veld geveegd. Er zaten enige internationals in dat elftal. Het was de dag na de beruchte wedstrijd Engeland Italië. De Britse kranten schreven over ons team„het was een genoegen om naar het spel van de Hollandse amateurs te kijken." In 1912 trok onze club voor het eerst over de grens. Nu, 40 jaren later, doen we dat nog. „Van Budapest tot Reykjavic", zo luidt de titel van Tric-Tracs verhaal. Wat een genot, dit stuk Ajax-geschiedenis nog eens door te lezen; de heroïsche voetbalgevechten die onze club leverde, nog eens de revue te laten passeren. Er waren nederlagen bij, maar ook prachtige victories. De zege op de prof-club „Sochaux" fantastisch spel van onze ploeg, bekroond met twee doelpunten van Henk Blom- vliet staat met gouden letters op Ajax' erelijst. Er staan nog vele glanzende overwinningen op deze lijst vermeld. Ook kleine nederlagen en gelijke spelen tegen sterke Engelse eerste-klasse-profclubs. En als U nu weet, dat het Engelse profvoetbal vóór 1940 op een veel hoger peil stond dan na de oorlog en nu pas weer begint bij te komen ,hebt U zo'n klein idee van de kracht van het huidige Nederlandse voetbal. Toch maken we ons sterk, dat, als een of andere Engelse amateurclub, hetzij hier of aan de overkant, tegen ons elftal in het veld kwam, de beste papieren aan Nederlandse zijde zouden liggen. En een Engelse profclub, in Amsterdam, zou zeker de handen aan Ajax vol hebben. Gelooft U dat ook Het Nederlands elftal is enige weken geleden de haringvijver overgestoken om in Huil te gaan kijken wat de Engelse ama teurs tegenwoordig met een voetbal uitvoeren. U weet het, dat is nogal meegevallen. Van die Engelse amateurs dan altijd. We hebben een half uurtje naar het radioverslag geluisterd, maar daar werden we niet zo heel veel wijzer van. De dag bladen gaven een betere indruk. De heer Jan Liber wist ons te vertellen, dat „een sterke Engelse ploeg slechts gelijk kon spelen tegen zwak Nederland", dat „Landman de held van Hull was" kon iedere Rotterdamse voetbalfan, met aan zekerheid grenzende waarschijnlijkheid, vooruit vertellen en dat, „we niet moeten praten over systemen, maar gewoon leren voetballen." Deze 22 was volgens de heer Liber voor ons elftal een nederlaag. „Een morele nederlaag, omdat ons elftal niet in de schaduw kon staan van deze Engelse ama teurs, van wie men gedacht had te zullen winnen. Van de elf Hollandse jongens kunnen er acht niet voetballen." Dank U! Maar mijnheer Liber, is dat niet een beetje erg on vriendelijk van U? Er zijn een paar experts, die het „vierkant" niet met U eens zijn. Sterker, „vierkant" teugen! De sportredacteur van Het Parool schreef: „Het „vierkant", waarvan de heren van de K.C. nu al jaren dromen, bestond in deze wedstrijd alleen als er middenuit werd genomen." Jasses, wat een nare droom. Echt om midden uit je bed te vallen. Verder schreef „onze sportredacteur": „Er is in dit duel van amateurs negentig minuten lang slechts één elftal geweest, dat voetbal heeft gespeeldhet Engelse. Er was een klasse verschil. Nederland kon tegenover techniek, lichaamsbeheersing en begrip voor combinatie, slechts ijver en goede wil eneen doelman van formaat stellen." U voelt met Uw klompen aan, dat er nog wel het een en ander uit dit opgewekte voetbalverslag te citeren valt. Laten we echter ook eens luisteren naar de klanken uit de krant der experts. Daarin stond op de eerste pagina, vet gedrukt, „mis Abe". We dachten zo op het eerste gezicht, dat de zetter een s had vergeten en dat Abe's zus, miss Abe, het woord had ge kregen. Dat bleek een misvatting. Abe moet het mis hebben gehad, maar of Abe het mis had gehad, bleef uiteindelijk nogal (mis) tig. Maar goed, we lazen dan dat een „offside-goal en een straf schop Nederland van een overwinning hadden beroofd." Nou moe, was dat even onaardig van die „ref" en die Engelse ama teurs? Verder stond er, dat „de Engelsen technisch beter spel leverden, maarde onzen beter afwerkten." Dat het „ma gisch vierkant" bij de Engelsen viel te roemen en gunstig afstak bij dat der Nederlanders." Dat „bij de Nederlanders het verdedigend deel van de taak het meest (om niet te zeggen uitsluitend) moest worden ge prezen." Tussen twee haakjes, het lijkt ons wel leuk zo'n stuk steeds verdedigend vierkant eens uit te tekenen. We hebben zo'n idee dat het een aardig futuristisch schilderij zou worden. U weet wel, allemaal halen en klodders, waaruit je als leek niet wijs kunt worden. Maar wat een mazzel, dat doelman Landman het verdedigend zo goed werkende „vierkant" zo schitterend heeft geholpen. Niet aan denken, als er een ander in het doel had gestaan, of dat Landman die dag vanwege de „senuwe" zijn opdracht had vergeten. Wat had de goede man dan moeten schrijven? „De horde van quasi-deskundigen" dit schoons (journalis tiek om je neus voor op te halen) hebben we werkelijk ergens gelezen had dan helemaal op haar hoofd gestaan. Als we U nu nog vertellen, dat men ons durfde wijsmaken „met Abe eneen betere arbiter zouden we hebben gewonnen", vindt U het vermoedelijk wel goed, dat we deze mislukte plumpud ding verder maar rustig in de pan laten zitten, te meer daar de heren ook nog lichtpuntjes zagen. We geloven eerder, dat het

Clubnieuws Ajax (vanaf 1916) | 1952 | | pagina 2