erelid verder en memoreert enkele voorvallen in wedstrijden, waarbij hij als grensrechter een bescheiden rol speelde. Ik herinner mij een wedstrijd, waarin ik als de man met de vlag moest invallen, doch ik had geen schoenen bij mij en niemand kon mij helpen. Ook bij AjaxQuick (Den Haag) liep ik buiten de lijn. Jan de Natris stond op de rechtervleugel. Toevallig ving ik van een back der tegenpartij op: „In het begin Jan mangelen, dan heb je geen kind meer aan hem." Ik was grensrechter aan zijn kant. Prompt maakte Jan met Moeder Aarde kennis en in een vuil broekje wenste hij niet verder te spelen, vertrouwde hij mij toe. „Jan, weet je waar je die kerels nu het beste mee kan nemen Ga met jouw snelheid met een boog om ze heen en maak een goal!" Jan deed het en kwam met beide armen omhoog terstond naar me toe en omhelsde me zodanig, dat de Italianen er nu nog jaloers om zouden zijn geweest. Grensrechter in een ander geval. Ajax zou tijdens de Wereld tentoonstelling in Brussel deelnemen aan een tournooi om een door de Belgische bladen uitgeloofde beker. Wij moesten spelen tegen Belgische en Franse prof-teams. De ploeg waarmede wij uitkwamen, kon niet tippen aan de kracht van onze vroegere elftallenmaar, wat kun je je toch vergissen! Dat elftal speelde in een paar dagen tegen de sterkste tegenstanders en in de finale tegen het team der Peugeotfabrieken, waarin de gebroeders Abegglen schitterden. Het ergste was, dat men het ons in die dagen niet gunde in België te winnen; niet alleen op het voetbalveld. Was het dat, wat onze jongens juist bezielde tot prestaties, die ze te zamen nooit meer hebben kunnen op brengen of was er wat anderö Ja, er was zeker iets anders en ik zou de volgende alinea gaarne willen opdragen aan onze onvergetelijke Wim Ande- riesen. Ondanks een blessure, die zijn gehele dijbeen openscheurde, waardoor hij even moest uitvallen en daarna gekramd terug kwam, wist hij zijn jongens dermate met zijn spel te bezielen, dat een ieder tot uitzonderlijke prestaties kwam. Bravo, Wim Anderiesen! Wij wonnen het tournooi, maarkregen de beker niet. Ajax moest terug naar Holland, maar we lieten het er niet bij zitten. Ik bleef en als ik het ding niet mee naar Holland had kurtnen nemen, zat ik er nu nog! (Maar goed, dat je niet tot nu toe in België behoefde te wachten, Daan, daar je anders uit hoofde van je beroep je krachten niet aan de verwoeste gebieden in Zeeland en elders had kunnen geven.) Tijdens hetzelfde tournooi togen wij 's avonds naar de ten toonstelling. Voor het 's avonds laat teruggaan naar de stad stonden de trams bij het tentoonstellingsterrein, maar zij wa ren natuurlijk overvol. Om met het gehele Ajax-gezelschap een plaats te kunnen veroveren, moest een bepaalde tactiek worden toegepast; de dames lieten we voorgaan en wij omsingelden ze tot grote ergernis van de toch al niet pro-Hollands gestemde Belgen. Zo veroverden wij een tramwagen, waarin Jan de Boer in het Frans verschil van mening kreeg met een oud Belgisch officier. Ik moet eerlijk zeggen, dat Jan het er voor zijn doen best afbracht. De officier gaf hem zijn kaartje en onze club genoot zou er wel mieer van horen. Jan hadnaar mij van vertrouwde zijde werd meegedeeld, geen verschoning bij zich. Natuurlijk namen wij de volgende morgen twee Belgen in de arm, die zich als secondanten van de officier aan het hotel kwamen melden om tijd, plaats en keuze der wapens te bespre ken. Volkers gaven we opdracht het Jan op zijn slaapkamer te melden. Met een bleek gezicht en lood in de schoenen ging Jan naar de hal, waar de verdekt opgestelde Ajacieden hun buik vasthielden van het lachen, maar onze Jan wist tot onze teleur stelling met zijn bekende overredingskracht de secondanten te bewegen aan de bar een aperitief te drinken op de gezondheid van de officier, omdat deze z.i. geen partij voor hem was. Het bekende gezegde: er is een tijd van komen enz., gold ook voor Daan. Alvorens hij de schoenen definitief aan de wilgen hing, speelde hij nog menig partijtje bij de veteranen. Met men sen als Simon Tump, die op alle plaatsen kon spelen, was het altijd gemakkelijk deze „ergens" in het veld te laten optreden. In een wedstrijd tegen D.K.S.V. had Daan wel zeer veel ge wichtsnadeel tegenover een tegenstander. Toen Simon echter even in de buurt van deze zware jongen opereerde, waren de penetraties afgegrendeld. U weet natuurlijk niet, dat Ajax in het bezit is geweest van een veteranenploeg, die met knetterende motoren de wegen on veilig maakte. Op één dag drie ongelukken met alleen maar wat vuile kleren, slippende motoren en een gekreukelde dames fiets, met lichte beschadigingen van de eigenares. Buiten de organisatie in onze club heeft Daan diverse jaren met collega's als Timmermans, Van Gessel en Boeljon de voet balsport gediend door Zondagsmorgens (lees 's nachts), pols- Daan Roodenburgh uit België terug met de beker, waarop hij desnoods tot nu toe zou hebben gewacht Bestelt Uw KANTOORARTIKELEN bij de vakman en U kunt op goede service rekenen Weteringschans 223, Tel. 39596-31842-36890 Amsterdam

Clubnieuws Ajax (vanaf 1916) | 1952 | | pagina 17