Een dubbele onderscheiding 2 Voetballers uit Almelo hebben van de K.N.V.B. een brief ontvangen. Inhoud? Jongens, nou geen gebbetjes, maar in het vervolg een tikkeltje „kassian" op het koeien-domein. We hebben er van opgekeken. Driemaal zagen wij de „zonde bokken" tussen de lijnen flaneren. Twee seizoenen terug en enige weken geleden. Eerlijk, folks, het was geen parade van douairières, maar ruw of meer dan grof spel stond die 3 x 90 minuten beslist niet in het balboekje, 't Was doodgewoon teken- des-tijds-voetbal. U kent dat! We hebben wedstrijden gezien, waarvan we thuis wisten te vertellen, dat het „zo'n vrolijke boel" was. Wedstrijden, waarvan de dampen uit het mental- trainingskamertje in dikke wolken afsloegen. De geur die in dat kamertje had gehangen, die in dat kamertje alle krachten moest bundelen, kon je natuurlijk niet zien, maar proeven des te beter. Net kolendamp enminstens zo gevaarlijk. Het lag er duimendik bovenop en dat de heer met het sterk im ponerende woord niet het „na-U-mijnheer" of „ik-zal-de-deur- wel-even-voqr-U-openhouden" had gepredikt, kon zelfs de grootste voetbalexpert zien. Aangenomen dat hij het wilde zien. We zijn zo vrij aan dat „willen zien" een pietsie te twijfe len. Waarom? Wel, als je jarenlang met woord en pen hebt verkondigd, dat onze voetballers niet hard genoeg zijn en je ziet de theorie op een gegeven ogenblik enigszins scheef in terpreterentja, dan is er plots wel een vuiltje bij de hand. Laat dat vuiltje op het goede moment nou net in je oog gaan zitten. Oog dicht natuurlijk en maar wrijven. Niks gezien en met geen woord en geen letter over reppen. De theorie mocht eens onderste boven vallen. De jongens uit Almelo hebben dus een brief gehad. Scheids rechters moeten nauwlettend toezien op de speelwijze van deze knapen. Da's prettig. Als wij het voor het zeggen hadden nou, wat denkt U Scheidsrechters, nauwlettend toezien op de speelwijze van alle knapen die over het voetbalveld dwalen. Daar mankeert nog wel het een en ander aan. Aan de knapen en aan het nauwlettend toezien dan! Maar nu nog seffens serieus. De jongens uit Almelo zullen in de ogen der opponenten niet leuk zijn geweest. We willen het aannemen. En de jongens die Woensdag 29 October vond bij de S.R.O.I. (School Reserve Officieren Infanterie) in de Jan van Schaffelaar-kazerne te Ermelo in tegenwoordigheid van vele militaire autoriteiten en genodigden de benoeming van een aantal vaandrigs plaats, onder wie ook onze middenvoor van het eerste elftal, Rinus Michels. Hierbij werden enige onderscheidingen uitgereikt. Rinus werd een fraaie wisselbeker en een zilveren medaille overhandigd voor de beste sportprestaties gedurende zijn op leiding op deze school verricht. Hij werd kampioen op de num mers speerwerpen, hink-stap-sprong en 200 meter hardlopen; het discuswerpen leverde hem een tweede plaats op. Bovendien oogstte zijn school vele successen op het voetbalveld. De commandant sprak zijn grote waardering uit voor deze prestaties, waarbij hij opmerkte, dat de verklaring hiervoor gezocht moet worden in het feit, dat Michels al jaren in Ajax speelt en leraar in de lichamelijke opvoeding is. Het is dan ook een gelukkige keus, dat Michels thans als adspirant-officier leraar aan de School voor Militaire Lichamelijke Opvoeding te Hoog-Halen is. Voorwaar een dubbele onderscheiding: voor Michels èn voor Ajax! de tegenpartij vormden, zijn tijdens de bloed-aan-de-paal-match allemaal brave Jannen en Pieten geweest. Ook dat willen we aannemen. Maar de ref; hoe stond het daar nu mee? Had de goede man misschien een mirakels lankmoedige bui? Of had hij z'n „beau-jour" niet? Dat kan. U gaat per slot van rekening ook niet iedere Maandagmorgen fluitend de deur uit. Maar, zoals zo vaak, hier klopt iets niet. En wat ook niet klopt: het aan de grote klok hangen van dit onpleizierige geval. Als een vuil wasje hoog nodig een warm sopje moet hebben, laten de heren wie het aangaat dan rustig om de tafel gaan zitten en de affaire uit de doeken doen. De voetballers uit Almelo waren daar meer gebaat mee geweest en niet alleen zij, maar onze hele voetbalgemeenschap. Aan sensatie-berichten in de grote pers hebben we geen bal. In het lijfblad van de voetbalreferee, „De Scheidsrechter", staat zo nu en dan een interview. Da's interessant. Na de wed strijd H.D.V.S.Willem II, die voor eerstgenoemde club zo tragisch verliep, was de heer Aussum de ref, die direct op het vragenbankje zat. In het blad van 15 October j.l. kwam de heer Leo Horn aan de beurt. De interviewer vroeg, wat de heer Horn nu eigenlijk het belangrijkste van het scheidsrechteren vindt. Het antwoord luidde: „Het voornaamste vind ik, dat de scheidsrechter de zaak rus tig houdt en zelf zo onopvallend mogelijk optreedt. De beste scheidsrechter is dan ook altijd nog degene, die het minst tijdens de wedstrijd is opgevallen. Men moet de spelers tijdens het spel niet storen en zeker niet provoceren. Men moet dus als scheids rechter leiding geven in de beste zin des woords." Daar kunnen wij het mee eens zijn. Alleen is het jammer, dat zo bitter weinig scheidsrechters dit liedje goed uit het hoofd kennen. Misschien bent U het alweer vergeten, maar kort geleden klonk in een stadion in de buurt van Antwerpen het „Wilhel mus" en de „Brabangonne". Nederland voetbalde tegen België. We zijn die vrije voetbal-Zondag de bossen ingetrokken. Het was er stil en mooi. Bruin, rood, oranjeherfstbladeren en herfstkleuren en zo nu en dan een speels zonnestraaltje. Geen juichende supporters. Ja tocheen vogel gaf een nummertje weg, een eekhoorn hipte op een tak. In een buitengevalletje hebben we bij een houtvuurtje gezeten. De baas had pannekoe ken en snert. Gekke combinatie. Kraak zal wel goed zijnDus toch voetbal. Gooi nog een balkje op het vuur. Terlouw kan Mermans gemakkelijk hebben. Wat spettert zo'n vuurtje gezellig. Ik wed, dat Abe een doel punt maakt. Hij is zo uitgekookt. En nu hij op de vleugel staatZo'n houtvuurtje moest je thuis hebben. Met wat dennenappels; die gloeien zo lang na. Zullen we eens cijfers geven? Voor de brandhoutjes of voor de dennenappels? Geen flauwe kul. Kraak krijgt van mij een tien. Van mij ook. Ter louw, da's moeilijker.' Een acht. Van mij een negen. Blijven er nog negen over. „Alle negen", dat is de naam van een kegel club. Zegspelen jullie bewaarschooltje Die vrouwen toch, weten ze veel van voetbal. Daarover moet je alleen met mannen praten, 't Liefst met experts. We zijn met een slakkengangetje naar huis getuft, 't Was mooi buiten, toen Nederland met 21 van België verloor. En de snert had zo lekker staan sudderen. De volgende dag kregen we een krant in handen. Een sport krant. Er stonden cijfers in. Experts hadden ze uitgedeeld. Kraak kreeg een vijf. We dachten aan de brandhoutjes, de .bewaarschool en de snert En toen de dagtaak er weer opzat, pakten we 's avonds „Het Parool" en lazen: „Deurne, Zondag. Het Nederlands elftal houdt de dalende lijn consequent vast. Na de nederlaag in Kopenhagen weer een nadelige score tegen de Belgen, die vanmiddag in het Antwerp- stadion de slechtste wedstrijd speelden van de reeks na de oor log. Het wordt moeilijk om nog enig geloof te behouden in de mogelijkheden van ons topvoetbal; temeer, omdat de Keuze- Commissie zo verslaafd is aan het „vierkant", dat zij daarvoor gaarne de logica offert aan een optimisme zonder enige basis. Met Lenstra als binnenspeler kan het middenveld niet worden beheerst, zei de voorzitter der K.C., Rat Verlegh, na de wed strijd tegen de Denen. Lenstra werd daarom weer eens van zijn plaats geschoven, omdat hij niet in het systeem past. Er moest een andere man komen, die de verbindingslijnen wel kon onder houden. De K.C. meende die man te vinden in Lugthart. Tegen Wol verhampton Wanderers kreeg de Groninger zijn kans. Hij bleef zelfs in dat „vrije" duel onder de maat, terwijl bovendien nog

Clubnieuws Ajax (vanaf 1916) | 1952 | | pagina 2