F. DAZERT Blomvliei Paleisstraat 3 ENGELS SCHOEISEL Mercaiorstraal 89 hoek Jan v. Galenslraai Sigarenmagazijn Rembrandt Halvemaansteeg 21 Grote sortering ^uis vana* Rembrandtsplein Sigaren, Sigaretten Telefoon 37835 en Tabak uit. Een gesloten seizoen kende men destijds niet en in feite is er in al die jaren niet veel veranderd! In de zomer (vroeger bestonden deze) trok men met vrienden van andere clubs er op uit en speelde een fantasie-elftal op bruiloften en partijen. Deze trips brachten hem ook in contact met vrienden uit het Gooi en een ongevraagde aanschrijving bracht het eerste contact tot stand met de huidige koplopers in de eerste klasse B. Twee seizoenen in het tweede elftal als rechtsbinnen, de plaats die hij ook in zijn vorige club bezette, waren voldoende om in de nieuwe omgeving te acclimatiseren. Na een succesvol tournooi in Rotterdam werd hem een plaats aangeboden als rechtshalf in het eerste. Door familie- en vriendschapsbanden waren zijn broer Wim, aan wie wij onvergetelijke herinneringen bewaren, Dolf van Kol en Henk Twelker, ook de gelederen van de geelzwarten komen versterken. De laatste twee hadden in 1924 reeds het besluit genomen voor Ajax te gaan spelen en voor het seizoen 19251926 volgden Wim en Henk dit voorbeeld. Als jongeling was Henk reeds een verwoede Ajax-supporter, die Zondagsavonds in de toen nog gezellige Amstelstraat fel in debat ging bij sigarenmagazijn Ketjen,- waar de voetbaluitslagen gepubliceerd werden. Wanneer de tijd zo langzamerhand nadert om over zijn voet balprestaties als back en halfback te gaan spreken, voel ik in de gevaarlijke zóne te zijn aangekomen. Mijn cliënt is namelijk van mening in een periode van 7 jaar eerste-elftalspeler maar een bescheiden rol als middelmatig voetballer te hebben ge speeld. Deze middelmatigheid liep m.i. wel los, daar het destijds een prestatie was om steeds voor het eerste te worden uitverkoren, daar er grote keuze was uit het spelersmateriaal. Aan vier afdelingskampioenschappen en twee kampioen schappen van Nederland heeft hij zijn medewerking verleend. Deze bijdragen waren altijd 100%, want hij stond z'n mannetje en als broer Wim het soms eens erg zwaar had, sprong hij direct in de bres. De seizoenen 19301931 en 19311932, die ons twee gouden plakken opleverden, heeft hij niet uitgespeeld. Het eerste seizoen door blessures, die wel zeer behoorlijk geweest zullen zijn, want zijn incasseringsvermogen was groot; in het tweede seizoen moest hij zich ontijdig terugtrekken door zijn verhuizing naar het Zuiden, waar hem een nieuwe werkkring wachtte. Als speciale herinneringen uit zijn spelersperiode hoor ik mompelen: 't GooiAjax in 192627, waarbij de Hilversum mers op dat moment de leiding in de afdeling hadden. Er zat een bijzonder tintje aan deze kamp, daar wij in het sportpark verschenen met de 4 ex-Gooispelers en tevens moesten trachten de „gele trui" over te nemen. Er werd tegen deze wedstrijd zwaar opgezien, maar met een 04 resultaat werd de terugreis aanvaard. Vervolgens twee zware seizoenen, waarbij in het beslissende stadium van Z.F.C. resp. Stormvogels gewonnen moest worden om de vlag te kunnen uitsteken. Tijdens Henks tweejarig verblijf in het Zuiden heeft het tegenwoordige Limburgia, toen luisterend naar de naam Staatsmijn Hendrik, nog een dankbaar gebruik van diens krach ten gemaakt. Als de reizen naar het buitenland ter sprake komen, n.l. Duitsland, Elzas-Lotharingen, Frankrijk, Engeland, Zwitser land, Joego-Slavië, Oostenrijk en Tsjecho-Slowakije, zit een andere Anderiesen tegenover mij. Iemand die dankbaar is deze reizen te hebben mogen meemaken en daar nog de prettigste herinneringen aan bewaart. In 1935 kwam hij uit het Zuiden naar de hoofdstad terug, wat voor een Amsterdammer niets bijzonders is, want: Als je in Mokum bent geboren, grijp je de kans voor een come-back gretig aan. Daar hij lid-van onze vereniging was gebleven, was het voor onze leiding, die in principe oude, prominente spelers niet los laat, een klein kunstje om hem voor een functie in de E.C. te animeren. Een ieder weet, dat er geen andere commissie in een voetbal club bestaat, die aan zoveel critiek bloot staat als de elftallen- commissie. Wanneer de ledenvergadering je dan 15 jaar onaf gebroken een plaats in dit college, en nog wel in de A-commissie, waardig acht, is dat een appreciatie van de bovenste plank. In Rotterdam noemen ze dat tegenwoordig: Uit de kunst! Onregelmatige werktijden noopten hem in 1950 tot het besluit zich niet meer voor deze functie beschikbaar te stellen. Het antwoord dat ons bestuur hierop gaf, liet aan duidelijkheid niet de minste twijfel. Een voorstel aan de ledenvergadering om hem als Lid van verdienste te benoemen, werd bij acclamatie aan genomen. Met de grootst mogelijke dankbaarheid denkt Henk terug aan de prettige samenwerking met zijn medecommissieleden uit deze „korte" periode en voelt zich buitengewoon gelukkig zijn aardrijkskunde in Noorwegen en Zweden nog eens extra te heb ben opgehaald. Ik kom steeds meer tot de conclusie, gemakkelijker een vraag beantwoord te krijgen, waarbij hij zelf niet betrokken is. Wan neer ik dan een antwoord wil hebben op de volgende vraag: Wat was volgens jou het sterkste na-oorlogse elftal uit je perio de als elftallencommissielidzegt hij binnen enkele seconden: de ploeg die ons in 1946'47 het kampioenschap van Nederland bracht, n.l. doel: G. Keizer; achter: J. Potharst en H. v. d. Lin den; midden: C. v. d. Hart, A. v. d. Veen en J. Stoffelen; voor: G. Fischer, M. Michels, G. Bruins, G. van Dijk en G. Drager. Zouden wij niet eens kunnen zoeken naar een voorhoede met vijf G's? Wie weet hoeveel doelpunten deze linie zou maken? De hierboven genoemde vuurlinie maakte er 82 in de gewone en kampioenscompetitie te samen. Opvallende verschillen ten opzichte van de periode waarin hij actief speelde, ziet de man, wiens Hart nog Fel voor Ajax klopt, in de volgende punten: 1. Minder opoffering voor de training dan vroeger. 2. Minder neiging om uit eigen beweging op de trainingsavond gemaakte fouten van de afgelopen Zondag te herstellen. 3. Geringere schotvaardigheid. Goals gescoord van buiten het strafschopgebied, zijn zeldzaamheden. 4. Schijnbewegingen, die men vroeger van beide partijen aan de lopende band zag, behoren nu tot de uitzonderingen. Overtuigd zijnde, dat deze gememoreerde punten het ei van Columbus kunnen worden voor de tegenwoordige generaties, kwam ik op de terugweg in de tram op het idee, dat mijn cliënt, bij wie ik een zeer genoeglijke avond doorbracht, om deze rede nen zeker op het Columbusplein is gaan wonen. C. E. de V. Ruime sortering speelgoederen Huishoudelijke- en Luxe artikelen Glas, Porcelein en Aardewerk Schoonmaakartikelen Beleefd aanbev. G. J. Hulscher

Clubnieuws Ajax (vanaf 1916) | 1952 | | pagina 14