Afdeling Binnenland ook wel eens „spijtig dat zulke sterke bomen zo vroegtijdig worden ontworteld in de stormen van het leven." Maar goed, ,,old chap", je mag te allen tijde over je hobbies schrijven. Een onderwerp van alle kanten belichten is ,,the right way". Een Engels voetbalverhaal lusten we ook wel en een vette Helsinki-kluif schransen we tot op het been schoon. Maarmet onze mond vlak bij je oor schei uit over die „goeie, oude tijd". Er zijn lieden, die zeggen „ha, die opa!" Vergeet niet, we leven in de tijd van de spijkerbroek, het kleu rige flodderhemd, be-bop-schoenen en sing-sing-haar. Niet uit het oog verliezen, broeder! Zeg, James, nu je toch weer in Nederland bent, pak even een goede raad aan! Als je soms hier of daar een voetbalwedstrijd gaat bekijken, loop dan eerst even bij een apotheek binnen. Er zijn wel eens wedstrijden, die je naar je zak doen grijpen. Voor een anti-vervelingspoeder. Tussen twee haakjes, James, de heer Valkema, je weet wel van de overschrijvingsbepalingen, heeft het nu helemaal voor elkaar. Eén jaar wachten, als je ruzie met de voorzitter of secretaris hebt gehad en naar een andere club wilt. Dus geen andere clubs meer in onze club. Dat is jammer, want we hadden nog best een back met één been (figuurlijk dan) kunnen ge bruiken. Daar zijn ze tegenwoordig gek op. Het komt ons spel zo ten goede. En mijnheer Desmit, onze ex-hoofdredacteur, die indertijd zo foeterde tegen de Valkiaanse bepalingen, wist er ook niks van. Hij beweerde toen, dat het spelpeil er beroerder door zou worden. Da's jaren geleden. Nou eerlijk, James, zeg nou zelf! Wist die stuurman aan de wal er iets van? Gekke vent, we bedoelen die mijnheer Desmit. Maar dat moet je niet verder vertellen. Hij is aan de telefoon en je mocht hem es nodig hebben. James, we eindigen, maar doe de groeten aan de sup porters met de „slappe was". Je-never-kan-tel! Blijf jong en leef lang, vrij naar Hauser. BROWN. Brief van „Vlokkie" Dorp op de Veluwe, 15 Sept. 1952. Beste Ajacieden Om gelukkig te zijn, moet je drie dingen hebben. Ten eerste moet je wat te doen hebben. Ten tweede moet je iets hebben waarvan je veel houdt en ten derde moet je iets te wensen hebben! Dit is wel een vreemd begin voor een verhaal over indruk ken van de wedstrijd in Zwolle tegen de Zwolse Boys op Zondag 14 September, anno 1952. Zo op het eerste gezicht dan. Want indien jullie het geduld kunt opbrengen deze brief uit te lezen, zal deze filosofische ontboezeming klontjesklaar zijn voor iedereen. Ik denk hier namelijk niet in de eerste plaats aan de spelers van gisteren. Deze jonge knapen kennen mij niet en ik ken hèn niet. Ze zijn voor mij een soort nageslacht van de Brok mannen, Schoevaarts en alle grootheden die onze kleuren be roemd hebben gemaakt. Ik heb de indruk, dat deze jonge man nen voor de tijd van dit voetbal- decennium een vrij behoor lijke partij voetballen, minstens een klas beter bijvoorbeeld dan een club als Zwolse Boys, die een volkomen povere im pressie op me naliet. Om jullie de waarheid te zeggen, kan ik me maar matig verheugen met het voetbal van deze tijden. Ik vind het slap gekeuvel bij de kernachtige toespraken, die zo een twintig jaren terug (en nog langer) over de velden van Koning Voetbal daverden. Doch dat komt natuurlijk (zeg gen de new-timers), omdat ik aan voetballorische aderverkal king begin te lijden. Okay! Maar geef mij dan maar de Brok- mann-stijl van onze tijd en de nimmer meer geëvenaarde voetbal-artisticiteit van een Wim Anderiesen of nog vroeger van een Bok de Korver. Neen, waar ik over zat te denken op dat zeker knusse minia tuurveldje in Zwolle was de onuitblusbare animo van de old timers onzer clubs. Ik had namelijk het voorrecht naast Theo Brokmann te zitten en diens onafgebroken meeleven met elke capriool van het bruine monster gade te slaan. Welk een staat van dienst! En welk een onverflauwde animo. Nog steeds trek ken deze oudgedienden mee naar de velden en nog wel be geleid door hun echtgenote. We vonden in Zwolle de werke lijke père de familie van Ajax Marius Koolhaas en Dora aan zijn zijde! Dit laatste dan met een beetje fantasie, want als in de oerdagen van zijn presidentschap fladdert Marius maar steeds rond spelers en supporters en overal heeft hij wat te doen! Kijk, daar zijn we nu aan punt 1, van onze openings-tirade! Om gelukkig te zijn, moet je wat te doen hebben. Binnen het kader van de Ajax-gemeente moeten mannen als Koolhaas, Elzenga en c.s. beslist dood-gelukkig zijn! Ze hebben elke Zon dag handen vol werk. Ik reken, dat Elzenga niet veel vrije tijd over heeft, na aftrek van de uren die hij dagelijks besteedt aan zijn club. Voor alle functionarissen die een baan in ons enorm groot club-werk hebben, moet dit gelden, al zal de taak van de een iets meer spectaculair zijn dan die van de ander. Genoeg te doen, dacht ik.... terwijl Brokmann me juist een duw gaf! Zag je dateven een trekkertje en hij zou muurvast Wel, dan komt punt 2. Deze mannen van het bestuur en van de commissies hebben alle in overmaat dat wat in de tweede voorwaarde is ge noemd: ze hebben Ajax, waarmede ze min of meer getrouwd zijn, hetgeen stilzwijgend veronderstelt dat ze dus van Ajax houden. Geen gelach en gegrinnik, s.v.p.ü! En wat hebben die heren te wensen? Dat kan een kind jullie vertellen en dat behoef ik dan ook niet in deze brief te vermelden, maar of het met de bevre diging van punt 3, dit seizoen, in orde komt: laten we het hopen. Ziet ge, Ajacieden, daaraan dacht ik nu bij het schrijven van deze brief, aan die drie dingen, iets te doen te hebben, iets te hebben om je er aan te geven en iets te wensen te heb ben! 't Was toch nog niet zo'n gek begin voor een verslag. En nu het verslag: Wisselvallig is voetbal altijd geweest en de gehele voet ballerij drijft op deze onafscheidelijke factor, doch Ajax I, zoals ik het zag spelen, behoeft niet bang te zijn voor de onder ste plaats in deze competitie. Als ik het zo mag schrijven: in dit elftal zit wat! Het is niet erg, niet zó erg tenminste, om tegen een zwakke tegenstander matig te spelen. Het is eigen lijk logisch en begrijpelijk. Wat Ajax wel nodig heeft is ruimte. Gisteren kwam het op het smalle en te korte voetbalveldje van de Zwolse Boys ruimte te kort. Wanneer je dan met kort spel begint, kom je beslist op de koffie. Het was gisteren dui delijk te zien; meestentijds zat het hele geval als een kluwen wol op en door elkaar. De laatste vijf minuten speelde Ajax zonder voetbalher sens. Waarom? Waarom deze volkomen verdiende voorsprong van drie doelpunten (nog te weinig in verhouding tot de stukken betere techniek van Ajax) te laten afvloeien door een gedach teloos slot. Jammer! Maar toch mijn respect voor dit elftal, dat ik goede kansen toedenk om in de bovenste helft van de ranglijst te blijven. En mijn dank aan Marius Koolhaas en Jan Elzenga voor de gastvrijheid. Ik had een fijne middag en was blij weer eens bij mijn oude club te kunnen vertoeven. VLOKKIE. Doordat dit artikel te laat op de redactietafel terecht kwam, kon het in ons vorig clubblad geen plaatsje vinden. Alhoe wel onschuldig, toch „sorry heer Vlokkie"" enhouden ons aanbevolen. Redactie-adres: Molenkade 9, Duivendrecht. RED.

Clubnieuws Ajax (vanaf 1916) | 1952 | | pagina 12