Afdeling Buitenland Brief van James99 Beste Brown, Hartelijk dank voor je plaatsing en je gezellige repliek. Ik mag altijd graag een beetje met je kletsen, ook al is het meest al alleen maar door interventie van de schrijfmachine. Je weet Brown, als ex-redacteur (jij was het immers ook een tijdje), voel je je soms net als een grensrechter; je hoort er wel bij, maar je moet toch altijd buiten het lijntje blijven, hoor je er nu eigenlijk bij of leef je alleen bij de gratie van de scheids rechter, en als „ex" heb je je natuurlijk neer te leggen bij de beslissingen van de „huidige echte". Maar door jou heb ik ten minste weer eens een keertje niet voor niets met mijn vlag getje gezwaaid. Het resultaat is, dat ik weer even midden in de schrijverij zit, en jij moet er voor zorgen, dat je beruchte rode potlood goed gepunt is. Schrik echter maar niet, ik heb in de voetbal lerij maar twee hobbies, t.w. dat amateur-, onafhankelijke en profscharrel (doorhalen wat niet verlangd wordt) en dat stoppergedoetje. Nu weet ik wel, dat je bij het ouder worden steeds meer gaat zeuren, maar ik voel mij hiervoor nog echt een tikkeltje te jong en als het je begint te vervelen, nemen we sans rancune een ander onderwerp, b.v. het nut van kinderbijslag gezien door een vrijgezel of hoe mijn einde te halen, ondanks belasting betalen, kerel, er zijn tegenwoordig een massa gezellige onderwerpen. Pas teruggekomen uit good old England, moet ik je eerst even vertellen, dat ik daar verduveld aardig voetbal heb ge zien. Ik heb als outsider een beetje zitten genotteren en heb mij er geen zorg over gemaakt of die penningmeester daar ginds zijn maandsalarissen wel kan uitbetalen. Verder Dene markenHolland beluisterd. Alles gaat reuze goed, ons elftal heeft veel beloften gedaan, alles ging een stuk beter en wij hebben weer verloren; alles dus ook normaal en hoopvol. Nu had ik het genoegen Denemarken ook in Helsinki te zien spe len, en Brown dit blijft volkomen onder ons het was een sof elftal. Toen het dik achter stond, ben ik weggelopen. Later vernam ik, dat de Denen tegen het einde nog een paar doel punten cadeau hadden gekregen, zodat de uitslag nog dra gelijk leek. Mais enfin, alles is normaal, en daarom doet men er ook maar niets aan. Ik voor mij zag het zaakje maar liever weer zo abnormaal als in de tijd van Bakhuijs, Smit, Ande- riesen, Van Heel etc. Toen sprak men er nog over of het voet bal beter was dan in de periode van De Natris, de Kesslers e.d. Gelukkig schijnen we dan wel zover te zijn, dat men over vergelijken maar niet meer praat. Wat je antwoord betreft, inderdaad Brown, wij horen zo het een en ander. Voor en tegen. Dat vind ik nu fijn van je, voor en tegen, daar zijn we precies waar ik zijn wil. Niet één kant stug verdedigen en een andersdenkende als non valeur beschouwen. Afwegen en respect hebben voor de mening van een ander, dan komen wij er. Profvoetbal is hier onmogelijk, maar onaf hankelij ken, och, met een paar tientjes per week vergoeding gaan onze voetballers niet meer naar het buiten land. Nu geloof ik beslist, dat dit betrekkelijk kleine bedrag er met goede wil best uit te halen is, doch er zal bezuinigd moe ten worden. Verder heb ik ook Hollandse profs gesproken, hier en in het buitenland, kort geleden zelfs nog een zeer teleurgestelde. Deze broeder had zich zelf indertijd aange boden en was niet gevraagd. Het is niet aan mij te beoordelen of hij daar voldaan heeft, maar handhaaf jij personeel, dat niet aan je eisen voldoet? Profvoetbal is een beroep, en een verduveld hard beroep ook, maar zij, die het vak beheersen, blijven het volhouden, en hebben gedurende een paar jaar meer kans een bedrag bij elkaar te trappen, dat voor een hoofd- of handarbeider volkomen uitgesloten is. Denk jij, dat veel van deze weggelopen voetballers hier over een eigen wagentje met een aardig banksaldo beschikt zouden hebben, afgezien dan nog van de dosis algemene ontwikkeling die zij door hun kennis van vreemde landen, talen en mensen opdoen? En wat bij de onaf hankelij ken het overlopen van spelers betreft, och Brown, is er niet altijd een trek geweest van ambitieuze spelers naar de topclubs? Hoeveel clubs waren vorig jaar in ons eerste elftal vertegenwoordigd? En lopen er ook niet verschillende prominente amateurs naar kleine ver enigingen, waar bestuur en supporters toevallig over een „slappe was" en een paar vacante posities beschikken? Dan praat ik nog niet eens over sommige café's en sigarenwinkels waarmede knapen van voetballers plotseling verschijnen, die beslist niet van huis-uit ping-ping meegekregen hebben. Nu hoop ik maar, dat straks niet alle ellende over deze schrijverij zich over mijn tanende krullebol uitstort, want dan beroep ik mij op het feit, dat er nog wel een paar mensen zijn die er net zo over denken als ik. Nog even vlug een beetje stopperen. Ik prijs mij gelukkig er altijd tegen te zijn geweest; het K.F.C.-systeem van jaren her staat mij nog te duidelijk voor de geest. Plaats nu maar een stopper op de penaltystip en geef hem opdracht alles weg te maaien wat in de buurt komt, armen, benen en desnoods de bal ook. Als hij hieraan voldoet en over een ijzeren body beschikt, is hij tegenwoordig een kei van een speler. Alleen al uit eerbied voor ons aller vriend wijlen Wim Anderiesen, zou ik „het systeem" over boord willen smijten. Onze Wim, die op het ene moment onze verdediging potdicht afsloot en even later een corner van Mulders of Bob keihard inkopte. Ik ben hem nog steeds dankbaar, dat hij mij als slechts tribune klant zo intens van voetbal heeft laten genieten. Laat ons hier verder maar over zwijgen en ook over die andere systemen, die men tegenwoordig vooral uit de ingezonden mededelingen in de dagbladen kan putten. Waar blijft het persoonlijke, het verrassende, het geniale van een geboren voetballer, naar het bijna volmaakte gebracht door voetbalprofessoren van het kaliber Jack Reynolds? Zo, beste Brown, ik dank je van harte, dat je mij weer eens zo rustig aan het woord hebt gelaten. Natuurlijk kom ik graag eens bij je thuis over Helsinki praten. Ik blijf waarschijnlijk nog een paar weken in Mokum en omstreken. Laat maar eens wat horen. Wat ik drink? Och kerel kijk maar eens, als er maar een klein beetje pittig smaakje aan zit. Met hartelijke groeten. So long, JAMES. Beste James, Je brief ontvangen éndat epistel heeft ons een boel lol gedaan. We hadden via ons vorig clubblad de loopplank uit gelegd. Je bent er ingetrapt, of beter, er op gestapt en nou sta je, hoepla, weer midden op de schuit te zwaaien met een vlag getje. Een schuit is naar onze mening nog steeds geen voetbal veld zeg er wat van met de hedendaagse techniek dus je kunt veilig aannemen, dat niemand met zitkussens gaat gooien als je „vuil" of partijdig vlagt. Dus James „zwaaien" maar. We zullen naar je kijken. Het clubblad kan er beslist lezenswaardiger door worden. We weten het nog van vroeger. Je „scheefgedrukte stukkies" galmen nog na. Voorbeelden? De film „Men gaf hem een geweer"; jij maakte er een bal van. Je droomde jaren geleden „als ik rijk was, kocht ik een dure slee, liet me dan rijden door een negerchauffeur." Nou James, je bent wakker geworden en om de bliksem niet uit je bed getaterd, maar hoe zit het nou met die neger? Dat moet je toch eens vertellen. En al ben je dan een jaartje ouder geworden en mis schien een tikkeltje grijs, een zeur-verhaal wordt het beslist niet. Trouwens, we zouden niet gaarne willen beweren, dat je een zeurpiet bent, maar we vertikken het om in je „prof jolletje" te stappen. Het ding is ons te wankel. En voor een paar tientjes in de week doen we het ook niet. Natuurlijk zijn er jongens, die het graag zouden doen en even natuurlijk zijn er jongens, die een aardig banksaldo, een autootje en een schone fee bij elkan der kunnen trappen. Maar James, er zijn schone liedjes, die niet lang duren zoals ze in België zeggen en daar fluistert men Ons groot assortiment Kantoorartikelen O" waarborgt ons devies: Weteringschans 223, Tel. 39596-31842-36890 Amsterdam

Clubnieuws Ajax (vanaf 1916) | 1952 | | pagina 11