Het schrille contrast Afdeling Buitenland Televisie Wasmachines Philips en Erres Radio UilUüiJlJ Hoover, Miele en en Gram. Comb. Borneostraat 8-14 - Tel. 54251 Wasco ERKEND PHILIPS SERVICE 8 Eén onzer leden, de heer Haleber, zond ons twee artikelen: „Van destructief voetbal" en „Het schrille contrast", van de hand van de heer Joris van den Bergh, die voorkwamen in het weekblad „Panorama" van 8 en 15 Augustus 1.1. Wij hebben ons onmiddellijk met de heer Van den Bergh in verbinding ge steld, die ons zonder enig bezwaar het recht gaf uit beide pennevruchten naar hartelust te putten. We hebben het gretig gedaan, zeggen de heer Van den Bergh hartelijk dank voor de medewerking, zijn tot wederdienst gaarne béreid en houden ons bij voorkomende gelegenheden ten zeerste aanbevolen. BROWN. En wat zegt U nu van onze voetballers? En wat zegt U van onze hockey-spelers We hebben het uiteraard over Helsinki! En welk een contrast! Onze voetbalploeg in de voorronde door een groep jongens van zeventien tot twintig jaar, zo maar, hoepla, uit de Olym pische arena verdreven! En onze hockey-spelers, die het Olympisch zilver meebrengen. Er zit schrijnende humor in dit geval. In Nederland meer dan tweehonderd betaalde voetbaltrai ners. En een examen dat die lui moeten afleggen! Want denk er om, dat het niet meevalt iemand te leren voetballen. Binnen kort ben je veel eerder doctor in de philosophie dan gebrevet teerd voetbal-oefenmeester. Enfin, de voetballers trainen dan in hun club onder de heilzame leiding van (nogal) dure doctors in de voetbalkunde, en als zij voor het Nederlands elftal in aanmerking komen, moeten zij nog eenmaal per week te Am sterdam de centrale training onder leiding van een professor in de voetbalkunde volgen. En daar komt niet zo heel weinig bij te pas! Een passer en een tekenhaak, een waterpas en een schietloodje en gradenboog bij de leer van „het systeem"; suggestie en trillende rhetoriek bij de hartversterkende toe spraak; sauna en vitamine; conditie-training; vaardigheids training; instructies voor positie-spel per loudspeaker door de coach, die op de tribune zit; concentratie; mental-training; smeerolie, bandages, broodjes met vlees alcohol-vrije limo nadeEnfin, 'n training en 'n opleiding dat die voetballers genieten! En een zwaarwichtigheid! En een belangrijkheid! En een geleerdheid! En nu die hockey-wereld. Een studentikoze wereld. De wereld van Homo Ludens, de spelende mens. Het spel om het spelen. En geen enkele hockey-club, die een betaalde trainer heeft. De een leert het van de ander. Ze kijken het van elkander af. Ja! En dan te weten ,dat hockey, met de vliegende, kleine, keiharde bal, moeilijker is dan voetbal. Dat het een precisiespel is, /en veel preciezer moet worden gespeeld. En dat het te onzent be oefend wordt louter door onverdachte amateurs. Hersens zijn er nodig voor het pijlsnelle hockey. Het vergt ontwikkeling en intelligentie. Hockey heeft een eigen sfeer, het clubleven heeft een apart cachet. En op de velden, in de strijd, bij het hoogste enthousiasme, een geest van ridderlijkheid. En géén trainers! Géén passer en géén tekenhaak! Géén suggestie en géén magie! Géén sauna en géén Vitamine. Hup, jongensDaar gaan we En spelen! Prachtige combinaties, prachtig individueel spel. Improvisatie. Intuïtie. Fantasie. En géén trainers. Daar is de hockey-wereld veel te amateuris tisch en te studentikoos voor. 't Spel om de vreugd van het spelen! Moet je zien hoe het even vóór een interlandwedstrijd gaat. De Elftalcommissie wijst het elftal en de reserves aan. En dan komt de ploeg twee- of driemaal bijeen. En dan treedt de heer Vriesinga in actie. Met het spel, de spel-technische zijde, be moeit hij zich niet. Er moet even aan conditie-training worden gedaan. Er moet nu even iets minder dit en dat worden gedaan, enfin, laat ons zeggen, dat er nu 's twee drie weken minder studentikoos moet worden geleefd. Er moet dan iets meer voor de lichamelijke conditie worden gedaan. That is all! Maar ja! Soms zit een aantal gegadigden voor een examen. En soms zijn er andere beletselen. Enfin, 't is voorgekomen, dat achtenveertig uur voor een belangrijke interlandwedstrijd nog op geen stukken na vaststond, hoe de ploeg er zou uitzien. Er was een vaste kern, ja; maar in vier of vijf opengevallen plaat sen moest nog worden voorzien. En dan gaan en toch winnen. Heterogene bestanddelen en een sublieme homogeniteit. Een machtige broederband zonder de magische handeling van een trainer. Gerard Scheurleer, zelf eertijds een superieur hockeyspeler, schreef er van: „Elf egoïsten, die vrienden van elkaar zijn." Hij bedoelde er meeelf man, die elk persoonlijk de hoogste vreugde uit het spel pogen te halen, doch die te goede vrienden zijn om daarbij zelfzuchtig te wezen. Voetbal! Een leger van trainers. En dan nog een super-trai- ner. Die met blijdschap constateerde, dat we (na zes jaar!) vooruitgingen. En een groep jongens van zeventien tot twintig jaar zei Hoepla! en met een smadelijke 51 wierpen die jon gens Nederland buiten de Olympische arena nog voor die arena officieel was geopend. Hockey! Géén trainers. Maar: Cérémonie Protocolaire Olym- pique! Stralend stonden elf Nederlandse hockeyspelers op het verhoog, waarop alleen de Olympische uitblinkers verschijnen. JORIS VAN DEN BERGH. Briej van ex-redacteur „James" Amsterdam25 Augustus 1952. Beste Brown, In het clubblad je benoeming gelezen. Misschien niet zozeer aan jou, maar dan toch zeker aan Ajax, wil ik als oud-collega niet nalaten mijn hartelijke gelukwensen aan te bieden. Alleen even één ding, mijn stokpaardje; de prof-kwestie. Natuurlijk zag ook ik liever echte amateurs, maar omdat ik ca. 10 maanden van het jaar in het buitenland rondhang en daar veel voetbal zie, geloof ik er niet meer aan. Wel als clubman, maar als je zoals zoveel mensen alleen maar zit te kijken om echt voetbal te zien en daarvoor je dure pegulanten offert, dan wil je wat goeds. Dat schept verplichtingen tegenover de lie den, die ons stalletje financieel op poten houden. En die ver plichting kan je m.i. alleen maar nakomen, als je een claim op je artisten hebt. Anders koopt het buitenland het hele zwikkie en kunnen wij als amateurs de kneusjes opvoeden tot gang bare handelswaar. Maar sjabbes van het huidige Nederlandse voetbal, vooral als je zonder blozen entree moet heffen. Nu weet ik wel, dat je niet gaat denken, potverdikkie wat is die James een kereltje, daaraan heb ik nooit gedacht, verre van dat en bovendien zou ik het idioot vinden als iedereen mijn opvatting maar zonder meer tot de zijne maakte. Maar één ding, Brown, laten we verstandig zijn en ga niet mee met de mensen die voorstanders van „onafhankelijken" (geen profs, hoor!) als waardeloos beschouwen en hun mening zonder meer Keuze uit ruim 250 rijwielen (div. merken), Hulpmotor-rijwielen, Haarden, Haardkachels, Gasfornuizen, Stofzuigers, Keukenuitrustingen, Wringers, Meubelen, Woningtextiel, enz. Tevens Speciale Reparatie-inrichting Betaling binnen 3 maanden zonder rente-berekening voor Radio, Haarden, Kachels, Rijwielen enz. Desgewenst op termijn

Clubnieuws Ajax (vanaf 1916) | 1952 | | pagina 8