„PALERMO" Malle gevallen Hotel-Café-Bar BOB VAN VENETIË en zijn Solisten als gast: WICKY STAN Van de Penningmeester 14 onderdeel derhalve veel meer aandacht te worden besteed. Ook de stootslag moet veelvuldiger worden toegepast. Na enig nadenken verklaart onze gastheer, dat Ajax z.i. in 1942 het beste team heeft gehad. Het landskampioenschap werd toen niet in belangrijke mate door de werper, doch door het gehele negental behaald. Vooral het buitenveld was zeer sterk. Hij voegt er echter onmiddellijk aan toe, dat de ploeg van 1948 er ook mocht zijn, waarbij het binnenveld domineerde. Met betrekking tot onze tegenwoordige kampioenen appre cieert Jan het, dat de ,spelers na de degradatie in 1950 niet bij de pakken zijn gaan neerzitten, doch alles in het werk hebben gesteld om het verloren gegane terrein zo spoedig mogelijk te herwinnen. Een typisch verschijnsel vindt hij het, dat onze jongens het in wedstrijden van gewicht zo vaak met hun zenu wen te kwaad hebben. Dat het tweede negental zou degraderen, had Stam reeds lang voorzien. Hij voelt dit echter niet als een ramp, want de kracht der eerste negentallen neemt steeds toe. Nu ons reserve-team zijn geluk in een lagere klasse moet be proeven, zal de kans op een overwinning toenemen, wat de moed er bij de jongens weer inbrengt. In zekere zin werd dit ongunstige resultaat in de hand gewerkt door de slechte op komst der spelers, de goeden niet te na gesproken. Als dit niet op organisatorische bezwaren stuit, voelt mijn clubgenoot wel voor het afzonderlijk indelen van reserve-teams, waardoor deze elkaar meer onder gelijke omstandigheden ont moeten. Dan snijdt Jan een onderwerp aan, dat ook de aandacht van de Honkbalcommissie heeft. Er moeten veel meer jongeren naar voren komen. Op het ogenblik beschikken wij over te weinig goede plaatsvervangers, die te zijner tijd de taak van de oudere spelers kunnen overnemen. Men kan in de sport alleen wat be reiken, als men er ook iets voor over heeft. Nog te vaak komt het voor, dat een speler met aanleg de training veronacht zaamt of niet serieus genoeg is. Mijn ex-collega herinnert zich met genoegen, dat de Honk balcommissie in 1936 tot het inschakelen van de jeugd is over gegaan, want daaraan heeft onze afdeling haar langdurig be staan te danken. Van het eerste juniores-negental spelen Beu- mer, Jan ter Heide en Prins thans nog in het hoogste team. In het algemeen heeft Ajax altijd over behoorlijke honkballertjes de beschikking gehad. In de huidige kampioensploeg zitten ver schillende knapen, die het verder kunnen brengen, mits zij zich de nodige opofferingen getroosten. Jan betreurt het echter, dat de laatste jaren wegens gebrek aan velden ons jeugdtournooi niet kon doorgaan. Hiervoor bestond bij de jongens grote be langstelling. Het is te hopen, dat deze sportgebeurtenis in 1953 weer een vast punt op het honkbalprogramma wordt. Over het geheel kan Jan ten aanzien van de scheidsrechters niet enthousiast zijn. Hun spelregelkennis laat nog maar al te vaak te wensen. Voorts komt het niet zelden voor, dat een rechtspreker zijn beslissing te vlug neemt. Doch niet alleen kwalitatief, ook kwantitatief is het scheidsrechterscorps nog sterk voor verbetering vatbaar. Stam is voorstander van het beoefenen van een zomer- en wintersport. Het hele jaar door voetballen acht hij uit den boze. Men moet bij de aanvang van een nieuw seizoen fris aan de start komen. Van honkbal naar voetbal is een prachtige overgang. Een snelle reactie, een Mag ik van U een foto? Henk: ,,De Clubbladcommissie heeft dus weer de beschikking over een Brownie." Wim: „Tja, en die heeft bij Adé de gevoelige plaat geraakt." 't Komt in de bus. Frans: „Heb jij voor je slee al een autokaart?" Frits: „Als ik naar Ajax rijd, heb ik altijd de P in." Waar is het konijn Karei: ,,'t Gaat met het Nederlands elftal niet best!" Dirk: „Ik zou willen zeggen Ratje, toe!" Aan de mooie, blauwe inktpot. Cor: „Hoe heeft Ajax eigenlijk in Oostenrijk gespeeld?" Jan: ,,'t Is een toer om iets over de tour te schrijven!" Is er nog nieuws uit de tuin? Theo: „Onze velden zien er weer best uit!" Gerrit: „Als onze spelers er nu maar geen gras over laten groeien!" REMBRANDTPLEIN 40-42 TELEFOON 37329 Optreden van felle sprint en een goede kijk op de bal izijn bij beide sporten vereist. Over voetbal gesproken. In 1926 maakte Stam als middenvoor zijn debuut in de adspi- ranten A., maar werd naderhand in de B. opgesteld, omdat hij te klein was en te veel pingelde. Keeper was toen Herman Landzaat. Als die de bal in de hoogte hield, kon niemand er meer bij. Het jaar daarop kwam Jan terug iri de A., met welk elftal hij kampioen werd. Ook in de successen van (de juniores A. had hij een belangrijk aandeel. Vervolgens wipte hij over naar het vierde, wat in die tijd een grote sprong was. Nu is het gemakkelijker van de juniores in het eerste te komen. Het meest heeft onze kleine rechtsbuiten in Ajax 2 gespeeld, waar aan hij prettige herinneringen bewaart. In 1936 werd hij, evenals Jan Gerritsen, tijdens de kampioenscompetitie in het eerste opgesteld. Het jaar daarna was hij het gehele seizoen van de partij en hielp mede de gouden plak te behalen. Vooral de thuiswedstrijd tegen Feijenoord (20) staat hem nog voor de geest, want hij nam het tweede doelpunt voor zijn rekening. Wegens een keelaandoening moest de kleine man in 1938 ver stek laten gaan. Het jaar 1939 was niet alleen belangrijk voor Ajax, maar tevens voor degene, die tegenover ons zit. Ook nu leverde deze in de kampioensronde zijn bijdrage voor het ver krijgen van de hoogste eer. Toen de kampioenen 's avonds na him victorie in „Kras" aankwamen, was er ook een sportieve dame met haar vriendin present. Die vriendin was Dora, met wie Jan nu al vele jaren lief en leed deelt. Dat zij ook een lekker kopje koffie kan schenken, heb ik ondervonden. Na de oorlog legde Stam het bijltje er bij heer, al kwam hij nog wel enkele malen in het veld. Behalve in Ajax kwam hij nog uit voor het bondselftal tegen Rotterdam, voor de Zwaluwen tegen de Rode Duivels en voor het Amsterdams elftal tegen Stoke City. Hij bezit ook nog enkele prijzen, die hij in de tournooien van V.V.A., Fortuna en Ajax heeft gewonnen. Jan heeft verscheiden jaren deel van de Honkbalcommissie uitgemaakt, doch wegens gezinsuitbreiding en de verre af stand legde hij in 1951 zijn functie neer. Heeft Stam dus een succesvolle sportloopbaan achter de rug, nog hoger stellen wij het feit, dat hij zowel op als buiten het veld steeds een sieraad van de vereniging is geweest. Jan, hartelijk dank voor al hetgeen je voor Ajax hebt ge daan! ETÈ. Wij stellen onze leden en donateurs nogmaals in de gelegenheid hun diploma's op te nemen, dit ter voor koming van lang wachten voor de loketten, en wel op Vrijdagavond 19 September a.s. in Hotel-Restaurant „Suisse", Kalverstraat, van 7 uur tot 9.30 uur. Zij, die de voorkeur geven aan gireren, kunnen zulks doen door overschrijving op postgiro-rekening No. 123977 t.n.v. de penningmeester der A.F.C. Ajax, Amsterdam. Verzoeke geen postwissels te zenden.

Clubnieuws Ajax (vanaf 1916) | 1952 | | pagina 14