T 4 Ajax werd „op de handen gedragen" Hier gaat captain Potharst. Foto: Desmit zag waar geen Ajax-elftal bij betrokken was, Blauw Wit Be Quick, had ik de Groningers kunnen taxeren als een prima technische ploeg met open spel en tempo. Maar onze jongens hadden in de kleedkamer van de Zwolse Boys de Wageningse nederlaag met zoveel geestdrift begroet, dat ik er zeker van was, dat onze boys de kans grijpen zouden. Theo de Groot beloofde mij trouwens tegen Be Quick de goals te scoren, die hij in Zwolle verzuimd had. En hij heeft woord gehouden! Een mooier slot konden we ons moeilijk denken. Kampioen worden in een wedstrijd tegen Be Quick, in vriendenkring dus De kampioenshaven in zicht. Nu nog de laatste twee hoofdstukken van onze kampioens roman. Om te beginnen: Zwolse BoysAjax. De ontvangst was hartelijk, daar viel niets op af te dingen. Welwillende bestuursleden brachten ons naar gereserveerde zitplaatsen en op het terrein stond een fanfarecorps, dat met een keurig ,,Heil Ajax, heil, rood-witte schare" onze mannen verwelkomde, hetgeen gevolgd door de Zwolse Boys-mars en door beide elftallen keurig op een rijtje aangehoord, een tikje interland-sfeer bracht. Ook de belangstelling was enorm. Wat er aan Zwolse- en Amsterdamse voetballiefhebbers op het Zwolse Boys-veld geborgen kon worden, was er neergeplant. En zelfs de wormen kwamen door het gras naar boven om op te zien tegen het roemruchte Ajax. Nu het spel zelf. Na AjaxZwolse Boys sprak ik de hoop uit, dat de Zwolse girls zachter van inborst zouden zijn dan de Zwolse Boys, dat het harde knapen waren en dat het een wedstrijd „met hoofdpijn" was. Als het zetsel nog stond, zou ik het zó weer aan de drukker kunnen geven. Unfair zijn ze net zomin als onsportief en ze incasseren de lichamelijke gevolgen van hun speelwijze zonder wrok, maar het is in grote mate onbesuisd. Vooral in de tweede helft gin gen veel spelers van beide zijden down en het spel was toen nauwelijks het aankijken meer waard. Onze mannen met een veilige 3O-voorsprong trachtten zo goed mogelijk de tijd door te komen om weer compleet in de bus te kunnen stappen. Wat gelukt is, al was captain Potharst's uiterlijk er niet op vooruit gegaan. Maar na 5 dagen mogen de krammetjes er weer uit, zei Dr. Posthuma. Tweemaal drie kwartier hebben de Zwollenaren getracht het hoogterecord te breken en de wet van onze grote voetbal-philo- soof Jack Reynolds, „dat de lucht voor Fokker is", was hun onbekend. Tegen vlak spel waren ze vrijwel machteloos. Als onze jon gens er in geslaagd waren de bal op de grond te krijgen en de vlakke passen van man tot man gingen, bleek, dat dit soort spel de Zwollenaren bepaald niet lag. In die perioden van vlak spel kwamen onze meeste kansen en de goals. Mooie goals, niet alleen qua afwerking, maar ook wat de voorbereiding betreft. De eerste kwam al heel vlug. Na een halve minuut. Bakker- Krist gleden met tik-tak door de Zwolse defensie, de bal kwam iets te hoog voor de goal om doelrijp te zijn. Michels tikte door naar Van Dijk, deze plaatste op zuivere kophoogte weer voor doel en Michels' hoofd deed de rest. 01. Onstuimig kwamen de Boys hierna naar voren en in deze periode moesten Potharst en Krist, die nogal last van de laag staande zon schenen te hebben, zo nu en dan een steekje laten vallen, hetgeen echter op links door Boskamp weer prima in vorm -en de rustige Wolterink, die Elzer verving en z'n man netje stond, voldoende gecompenseerd werd. Ja, en in de goal stond weer die keeper waar ze altijd tegen aan schieten. Dat deden Filippini en Tardy óók in deze wed strijd. Erg gevaarlijk werd het alles bij elkaar genomen niet voor ons doel, want ook bij terugspeelballen was Visser paraat. Bouwens en Van Dijk de beheersers van het midden veld brachten met vlakke passes, vooral over Bartels, Borg- m.eyers doel onder druk. Michels lanceerde met een afgemeten bal De Groot dwars door het centrum, maar Theo's schot was te zacht en Borg- meyer klemde de bal op de lijn. Even later scheen opnieuw een Ajax-doelpunt onvermijdelijk. Bakker, zwaar gehinderd, schoot keurig langs Borgmeyer tegen de binnenhoek van de paal, kreeg de terugspringende bal opnieuw in zijn bezit en zag nu zijn schot gekeerd door Borg meyer en tenslotte na nóg een benauwd moment voor het Boys- doel, corner gewerkt. Een mooie voorzet van Bakker stond op het punt om door Bouwens ingekopt te worden. Rechtshalf Dijkslag offerde zijn aangelaat op om dat te voorkomen, het geen lukte, maar voor Dijkslag tevens het einde van zijn aan deel in de wedstrijd betekende. Goed driehoekspel op links en rechts veroorzaakte hachelijke momenten voor Borgmeyer's doel. Een energieke poging van Bouwens om een ervan af te werken, stuitte af op enige Zwolse ledematen. Maar even later kreeg Bouwens toch loon naar wer ken. Een door Van Dijk tactisch teruggespeelde bal suisde van Bouwens' linker voet kogelhard in de bovenhoek. 02. Een felle kopbal van Bakker werd gekeerd op de doellijn, maar juist vóór het einde van de eerste helft was een snelle aanval in tik-tak- stijl van Bakker, De Groot en Michels de verdediging van de Boys te machtig, Rinus tikte de bal in de hoek. 03. Hiermede is de wedstrijd vrijwel weergegeven. Wat na de rust kwam, had met voetbal niet veel meer te maken. Een kas register had ik niet bij me, anders had ik misschien de bles sures kunnen optellen. Er is alleen Vlijtig tegen de bal getrapt en scheidsrechter Schipper deed zelfs actief mee en trapte, toen hij plotseling „in het bezit van de bal kwam", deze haas tig weg, toen twee boys op hem aanstormdenje kunt nooit weten! „Het was een teleurstellende wedstrijd met slechts vlagen van goed spel en Ajax toonde maar enkele minuten zijn gouden glans." Deze drie conclusies, tot één zin samengebakken, peurde ik uit drie verschillende bladen. Maar met dat al heeft Ajax het toch klaar gespeeld de volle winst op royale wijze binnen te halen in Zwolle, een opgave die voor vele clubs te moeilijk was AjaxBe Quick. Een geladen Ajax nam direct het heft in handen. Het deed mij denken aan N.E.C.Ajax in 1947, toen de beslissing zou vallen voor ons achtste landskampioenschap. Ook toen van de aftrap direct een fel aanvallend Ajax. Maar toch niet zó over donderend als die eerste tien minuten tegen Be Quick. Alleen in Nijmegen lukte het destijds en nu niet. Tweemaal rende, in het centrum plotseling opduikend, Bak ker op het Groningse doel af. Tweemaal moest de Be Quick- verdediging capituleren voor zoveel voetbalvaardigheid. Twee maal ging de bal langs de uitlopende Prummel en tweemaal dreunde de bal van een der palen terug. Jammer, dat dit mooie werk geen gevolgen had op het scoringbord. Hoeveel malen de Be Quick-defensie, met Pienter en Prummel aan het hoofd, schier onoplosbare problemen toch

Clubnieuws Ajax (vanaf 1916) | 1952 | | pagina 4