HONKBAL De honkbalcompetitie zal 3 Mei a.s. aanvangen. Ook de tegen standers van ons eerste en tweede negental zijn nu bekend. Overgangsklasse A.: Ajax 1, D.W.S., H.C.K., H.H.C. 2, Spar ta, T.I.W. en T.Y.B.B. Overgangsklasse B.: Ajax 2, The Catchers, D.O.S., E.D.O., E.H.S., H.F.C. Haarlem en V.V.G.A. 2. Aan elk dezer afdelingen zal nog een negental worden toe gevoegd. De promotiecompetitie tussen de kampioenen der tweede klasse, Kennemerland, Blauw Wit 2, Schoten 2 en V.V.G.A. 3, die in 1951 niet geheel kon worden afgewerkt, zal vóór de komende competitie worden uitgespeeld. Van deze vier ploegen zullen er twee in de Overgangsklasse mogen uitkomen. Ten opzichte van het vorige jaar krijgt ons eerste dus vier teams te bestrijden, die het nog niet eerder heeft ontmoet, n.l. T.I.W., H.H.C. 2, Sparta en een van het hierboven genoemde kwartet. Op papier dreigt Sparta weer een grote concurrent te worden. Onze reserves krijgen het dit seizoen wel zeer zwaar. Slechts door zich volledig te geven en geregeld te trainen, kun nen de onzen iets goeds tot stand brengen. Komaan lui, laat ons niet tot het laatste toe in angst zitten! De ledenlijsten zijn inmiddels ingezonden. Seniores en juniores (van 12 jaar af) die binnenkort wensen te honkballen, doch zich nog niet hebben aangemeld, dienen thans onverwijld hun naam, adres en geboortedatum aan de ondergetekende op te geven. Op de resterende Zaterdagen te ongeveer 3 uur zal er zo mogelijk op het veld of in de kooi, doch anders in de grote zaal worden geoefend. Om in de competitie een goed figuur te kunnen slaan, is een degelijke voorbereiding beslist noodzakelijk. Het Bevrijdingstournooi van A.B.C., waarvoor 6 eerste klas- sers en 2 overgangsklassers zijn uitgenodigd, zal ditmaal op 27 en 30 April achter het Olympisch Stadion (bij de Schinkel) worden gehouden. Ajax is op het ogenblik bekerhouder. Verder is U.V.V. voornamens een tournooi te organiseren, en wel op Zondag 25 Mei. Hiervoor zijn invitaties gezonden aan D.O.S., P.S.V. en Ajax. U.V.V. zal uiteraard ook van de partij zijn. E. H. VAN TUIJL, Fahrenheitsingel 43. HONKBAL-PARLEMENT BIJEEN. Voorzitter D. Beets erelid. In het American Hotel, dat in 1912 ook reeds de honkbal congressisten herbergde, werd Zaterdag 23 Februari j.l. de Algemene Vergadering van de Nederlandse Honkbalbond ge houden. De voorzitter maakte bekend, dat ter gelegenheid van het 40-jarig bestaan van de bond op 16 Maart, landenwedstrijden tegen Engeland en België zullen worden georganiseerd. Voorts zal het bestuur recipiëren en verschijnt „Honkbalnieuws" in feestgewaad. Belangrijk was de mededeling, dat het bonds- bestuur voornemens is, in 1953 de eerste klasse uit te breiden. Er zal dan in twee afdelingen moeten worden gespeeld. Omtrent de beweegreden tast ik in het duister. Mogelijk wil men hier mede trachten te bereiken, dat de spanning aan de kop toe neemt. Immers, de laatste jaren behaalde de leidende ploeg met vlag en wimpel het landskampioenschap. Objectief bekeken geloof ik, dat enkele teams in de Overgangsklasse weinig of niets voor het merendeel der eerste klassers onderdoen. Treedt een club als het Rotterdamse Sparta het eldorado binnen, kan kan dit voor de propaganda van grote betekenis zijn. Maar één dingde uitbreiding dient van bescheiden omvang te zijn, want anders is het middel erger dan de kwaal. Hoe het ook zij, ons eerste negental weet nu waar het aan toe is. De heer Beets, die 16 jaar als vice-voorzitter heeft gefun geerd en thans 5 jaar praeses is, werd tot erelid benoemd, waarmede Ajax hem ook van deze plaats geluk wenst. Op de bestuurstafel prijkte een prachtige beker, die de naam draagt van de grote honkbalpionier, wijlen de heer E. Bleesing. Deze kostbare trophee, waarvoor de gelden door tal van be kende honkbalfiguren waren bijeengebracht, zal steeds voor een jaar eigendom worden van de vereniging, die het lands kampioenschap heeft veroverd. Toen werd overgegaan tot het uitreiken van een door de Surinaamse Baseballbond beschikbaar gestelde prijs. Deze wordt telkenmale toegekend aan de persoon of groep personen, die zich in een jaar voor honkbal het meest verdienstelijk heeft gemaakt. Naar het oordeel van het B.B. dat uiteraard zelf niet mededingt kwam ditmaal het zo vaak gecritiseerde scheidsrechterscorps hiervoor in aanmerking. Onder bijval werd scheidsrechter F. P. H. Broekhuis dona teur van onze vereniging verzocht voor de groene tafel te verschijnen om het kleinood in ontvangst te nemen. Ofschoon Broekhuis niet tot de allerbeste scheidsrechters behoort, kwam dit succes hem ten volle toe, want hij is als recordhouder met meer dan 400 door hem geleide wedstrijden een grote steunpilaar van de bond. Bovendien weet hij in moeilijke ge vallen steeds op de hem eigen wijze een oplossing te vinden. Proficiat! Tegen het voorstel van het B.B., de contributie voor seniores van 1.25 tot 1.75 per lid te verhogen, werden wel enige bezwaren ingebracht, doch ten slotte kwam het er toch van. Het N.O.C.-dubbeltje had geen voeten in de aarde, waarvoor drs. Van Zyll, de directeur van genoemd comité, zijn dank be tuigde. Natuurlijk werd ook gewag gemaakt van de vererende uit nodiging, die Hannie Urbanus, werper van O.V.V.O. en het Nederlands negental, had gekregen om voor enkele weken naar Amerika te komen, dank zij een artikel over honkbal in ons land van de sportjournalist Harry van Zoelen (Volkskrant). De aftredende bestuursleden werden herkozen. De volgende Ajacieden hebben thans zitting in het bestuur, dan wel in een of meer commissies: A. M. Hordijk (penningmeester), J. El- zenga (lid Jubileumcommissie), E. H. van Tuijl (voorzitter Jeugdcommissie, lid Propagandacommissie, plv. lid Ned. Negen talcommissie en plv. lid Protestcommissie), W. Niepoth (com petitieleider rayon Amsterdam en lid Kascommissie). Eté. K.N.H.B., PROFICIAT! Het bestuur van de 40-jarige N.H.B. thans K.N.H.B., zoals U elders hebt kunnen lezen kan op een zeer geslaagde re ceptie terugzien. Ook het bescheiden jubileumnummer, zoals de heer Martin Bremer zelf schrijft, mag er zijn. Hierin worden, voor zover dit mogelijk was, de secretarissen aan het woord ge laten, die de bond in de loop der jaren heeft gehad. De voetbal internationals Wilders, Schijvenaar en Odenthal, die ook op honkbalgebied de Nederlandse kleuren hebben verdedigd, dra gen deze zomersport nog steeds een goed hart toe. Ook Terlouw, Landman en Van Roessel waarderen honkbal ten zeerste. Er zijn uiteraard nog veel meer bekende voetballers die het spel van knuppel en handschoen hebben beoefend of dit nog doen. Ik behoef slechts te verwijzen naar Kick Smit en Groeneveld van Haarlem, Wiggemansen en Bak van 't Gooi, wijlen Dumor- tier, Van Capellen, Visser, Van Beek en Van Zijll van D.O.S., Altink, Tolmeyer, Maas van Blauw Wit en de E.D.O.-doelman Van den Berg. Toen de honkbalsport hier te lande nog in haar kinderschoe nen stond, was het aantal clubs uit de aard der zaak zeer klein. De toetreding van de voetbalclubs Ajax en Blauw Wit in 1922 was een belangrijke stap voorwaarts. Een jaar later werd ook de Spaarnestad ingeschakeld, die thans het grootste bol werk vormt. Trok Haarlem in de stedenwedstrijden tegen Am sterdam veelal aan het langste eind, het landskampioenschap kwam meestal bij een hoofdstedelijke ploeg terecht. Uit onze vereniging hebben in het bondsbestuur zitting ge had de heren J. Roodenburgh, C. H. Geudeker, E. H. van Tuijl en A. M. Hordijk (die nog als schatbewaarder optreedt). De volgende Ajacieden hebben in het Nederlands negental gespeeld: J. L. G. Stam (2x), J. Bonneveld (2x), H. Rotgans (lx), W. Geestman (lx), W. Prins (4x) en R. Kok (lx). Van Tuijl fungeerde tweemaal als scheidsrechter bij België— Nederland. Op het ogenblik zijn er 16 eerste klassers uit de K.N.V.B., die zich 's zomers met de honkbalsport bezighouden, n.l. A.D.O., Ajax, Blauw Wit, Brabantia, D.O.S., D.W.S., E.D.O., 't Gooi, Haarlem, Longa, N.E.C., P.S.V., R.C.H., Sparta, S.V.V. en De Volewijckers. Dat dit aantal niet nog groter is, is waarschijnlijk toe te schrijven aan het feit, dat vele bestuurders geen honkbal hebben gespeeld of deze sport nooit hebben zien beoefenen. Het wachten is dus slechts op iemand, die enigermate met deze

Clubnieuws Ajax (vanaf 1916) | 1952 | | pagina 12