Voorzitter M.J. Koolhaas veertig jaar lid 8 Maart 1912 8 Maart 1952 Het is verre van gemakkelijk een afspraak met onze voor zitter te maken, ten einde hem te zijnen huize aan een interview te onderwerpen. Daarin gaan enkele telefoontjes zitten, want... je hoort aan de andere kant van de lijn: Vanavond onmogelijk en morgenavond moet ik een brief voor de eerste elftal-spelers in elkaar zetten (dat zijn die brieven, waarin voor zeer belang rijke wedstrijden een extra-aansporing te vinden is). Donder dagavond komt er evenmin iets van, want dan moet ik naar de bespreking op het veld en Vrijdag hebben wij clubavond, dan gaat het dus ook niet. Eindelijk komt dan het verlossende voor stel: Komen jullie (de hoofdredacteur en de ondergetekende) Maandagavond, want de rest van de week ben ik bezet. Wij hadden het achteraf bekeken niet beter kunnen treffen. Deze Maandagavond was n.l. 18 Februari. Uiteraard vonden wij „de baas" en zijn vrouw, die in de loop der jaren buiten haar taak als huisvrouw, dikwijls voor het Ajax-appa- raat werd ingeschakeld om aanschrijvingen enz. te verzenden, in een geweldig goede bui. Er waren, ondanks een aanval van spit, die dr. Tetzner al aan het bezweren was, redenen voor een goede stemming. Onze jongens hadden immers de voorafgaande Zondag revanche ge nomen voor de enige smadelijke en verdiende nederlaag tegen Blauw Wit. Terwijl ik mijn hoofdredacteur druk bezig zie met lampen en draden om een en ander op de gevoelige plaat vast te leggen, moet ik na het stellen van mijn eerste vraag, n.l. wanneer ben je nu precies 40 jaar lid?, direct al optreden als scheidsrechter tussen man en vrouw. Marius zei 10 en Door 8 Maart. Resultaat 50 voor het parlement: 8 Maart. Van donateur tot werkend lid. Ik moest even aan deze datum wennen, want zo midden in een seizoen lid worden is een bijzonderheid. De opheldering volg de spoedig, daar men destijds in de meeste gevallen eerst als donateur werd aangenomen. Aan zijn lidmaatschap was een korte periode voorafgegaan, waarin onze voorzitter bij andere verenigingen een balletje had getrapt, n.l. in Waardenburg (omgeving van Leerdam), in V.V.V. wat nu nog alleen een sterke cricketclub is en voor het kantoor-elftal van de Rijksverzekeringsbank, waar ook onze toenmalige secretaris Moolhuizen werkte. Een klein babbeltje tussen beide heren was voldoende om Marius lid en de verenigingskas wat groter te maken. Er is wel iets veranderd in deze 40 jaren. In 1912 nam men direct iemand aan; tegenwoordig moet men wat capaciteiten betreft een se lectie houden, gezien het grote aantal personen, dat zich jaar lijks als lid aanmeldt. Marius had geen grote voetbaltalenten en hij was al tevreden dat hij voor het 5e elftal, o.a. met Jan de Boer, mocht uitkomen. De secretaris der Elftallencommissie maakte echter een dank baar gebruik van de mentaliteit van onze huidige praeses en stuurde hem daar naar toe, waar hij zin in had. Marius ging toch wel en een van die reserve-aanschrijvingen zou tenslotte leiden tot zijn record-prestatie, want hij mocht meespelen in de wedstrijd Ajax 2Wilhelmina Vooruit 2. Zowel Ajax als onze voorzitter mogen blij zijn, dat er in 1912 nog geen selectie werd toegepast. Marius zelf is er tenminste van overtuigd, dat zijn geringe voetbalcapaciteiten hem dan geen kans hadden geboden, waaruit ik mag concluderen, dat onze club dan een groot aantal jaren een sterke figuur in de leiding had gemist. Marius achter de groene tafel. In 1915, op 28-jarige leeftijd, verkocht Marius zijn voetbal schoenen en deed op 5 Augustus 1916 zijn intrede in het bestuur als secretaris der Elftallencommissie. Met een vrijwillige onder breking van een jaar heeft hij deze wel zeer ondankbare functie tot 1926 waargenomen. De leiding der afdeling athletiek, met steun van Couton en Dobbe, werd er „en passant" bijgenomen. Een overschakeling naar het baantje van le secretaris was zeer eenvoudig en wij kunnen hem tot 1932 op deze post vinden. De Algemene Vergadering, zo langzamerhand de persoon Koolhaas kennende, deed in 1932 gaarne een beroep op hem om de aftredende voorzitter F. Schoevaart te vervangen. Deze ambtsperiode duurt nu reeds 20 jaar onafgebroken voort. De man met de hamer heeft in de loop dier jaren routine Ongetrouwd tegen Getrouwd, het hoogtepunt van vroegere Koninginnedag-feesten op onze velden. - Een prachtverzameling „oude keien" - toen nog gedeeltelijk jong - Marius Koolhaas, de organisator in het midden (op de knie van Asbeek Brusse) achter hem jack Reynolds. Onder de ongetrouwden vindt U o.m. Jan de Boer, Cor de Vlieger en Joop Martens. Getrouwd is zéér interessant: staand, v.l.n.r.F. Schoevaart, Couton, J. Schoevaart, Ziegeler, Roodenburgh. Zittend: Ten Herckel, Tump, Grootmeyer, Mast, de Jongh, de Munnik. Deze foto dateert uit 1923. Foto: Desmit

Clubnieuws Ajax (vanaf 1916) | 1952 | | pagina 2